| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak zaksięgować fakturę za napoje dla pracowników

Jak zaksięgować fakturę za napoje dla pracowników

Firma otrzymała fakturę VAT z tytułu zakupu napojów dla pracowników o wartości brutto 111,02 zł, w tym wartość netto 91,00 zł, 22-proc. VAT 20,02 zł. Sklep obciążył firmę za niezwrócone butelki kwotą 7,77 zł. Cała faktura opiewa więc na kwotę 118,79 zł. Na jakim koncie zaksięgować kwotę 7,77 zł?

Pracownikom zatrudnionym na stałe lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca jest zobowiązany zapewnić oprócz wody inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

Wydatki związane z zakupem wody dla pracowników, jako ponoszone na realizację obowiązków wynikających z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodów. Należy również zauważyć, iż wartość kawy, herbaty udostępnianych pracownikom jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników nie stanowi m.in. wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Ewidencja w księgach rachunkowych wyżej przytoczonej faktury za napoje powinna przebiegać następująco: 1) wartość brutto zakupu - zobowiązanie wobec dostawcy: Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu”, Ma konto 210 „Rozrachunki z dostawcami”, 2) zarachowanie VAT naliczonego: Wn konto 222-1 „VAT naliczony i jego rozliczenie”, Ma konto 300 „Rozliczenie zakupu”, 3) PZ - przyjęcie materiałów do magazynu - wartość netto: Wn konto 310 „Materiały”, Ma konto 300 „Rozliczenie zakupu”, 4) RW - wydanie materiałów do zużycia - wartość netto: Wn konto 400 „Koszty wg rodzajów” (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia) bądź konto zespołu 5, Ma konto 310 „Materiały”, 5) kaucja - obciążenie za niezwrócone butelki: Wn konto 251 „Inne rozrachunki z dostawcami” (w analityce: Kaucje), Ma konto 210 „Rozrachunki z dostawcami”.

Oczywiście w przypadkach, gdy napoje dla pracowników przekazywane są bezpośrednio do spożycia, faktura może zostać zaksięgowana z pominięciem magazynu.

Warto również dodać, iż obrót opakowaniami zwrotnymi uregulowany jest w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT. W myśl tych przepisów należy uznać, iż w przypadku gdy sprzedawca nie pobrał kaucji, ani nie określił tej kaucji w umowie z odbiorcą, wartość opakowania zwrotnego należy uwzględnić w cenie towaru i razem opodatkować oraz wykazać na fakturze jako jedną pozycję. Jeżeli jednak sprzedawca pobrał kaucję, a opakowania zwrotne nie zostały zwrócone przez odbiorcę, podstawą opodatkowania będzie pobrana kaucja - pomniejszona o kwotę VAT należnego.

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 3 ust. 1 pkt 31 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

- Par. 112 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).

- Par. 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

MAREK OCIEPKA

główny księgowy, Grupa Gumułka - Kancelaria Prawa Finansowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK