| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak skorygować w księgach rachunkowych wartość podatku od nieruchomości

Jak skorygować w księgach rachunkowych wartość podatku od nieruchomości

W styczniu otrzymaliśmy decyzję w sprawie podatku od nieruchomości, którą zaksięgowałam jako rozliczenie międzyokresowe kosztów. Co miesiąc odpisywałam w koszty 1/12. W marcu przyszła decyzja zmniejszająca nam ten podatek (staraliśmy się o to ze względu na złe obliczenie powierzchni budynku pod działalność). Jak w takim przypadku powinna przebiegać ewidencja? Czy w marcu wyksięgować tamtą pierwszą kwotę i zaksięgować nową? Co zrobić z księgowaniami za styczeń i luty?

Sytuacje, w których w czasie roku obrotowego zmienia się wartość podatku od nieruchomości, zdarzają się często, szczególnie w sytuacji, kiedy została wybudowana jakaś nowa nieruchomość, a jej oddanie do użytkowania nastąpiło w końcu poprzedniego roku obrotowego i ustalenie ostatecznej wartości przedmiotu opodatkowania w związku np. z prowadzonymi pracami dodatkowymi często nie jest możliwe do zrealizowania dla ustawowego terminu złożenia deklaracji podatkowej. W przedstawionym przypadku zmiany wynikały z konieczności prawidłowego ustalenia powierzchni budynku użytego do działalności gospodarczej.

Zgodnie z zasadą memoriału, w księgach rachunkowych jednostki ujmują wszystkie obciążające je koszty dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Koszty mogą dotyczyć przyszłych okresów sprawozdawczych. W dniu złożenia deklaracji podatku od nieruchomości znana jest nam wartość podatku za cały rok obrotowy, jednak zgodnie z art. 39 ustawy o rachunkowości jednostka powinna dokonywać czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów z zachowaniem zasady ostrożności i istotności. Jeśli koszty nie wywierają istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki - ma ona prawo zastosować uproszczenie (art. 4 ust. 4 u.o.r.).Wszystkie zasady rozliczania kosztów w czasie powinny być zawarte w polityce rachunkowości danej jednostki.

W sytuacji przedstawionej w powyższym pytaniu należy zastosować następującą kolejność działań:

Przykładowo wartość na podstawie pierwotnej decyzji w sprawie podatku od nieruchomości wynosiła 24 tys. zł. Natomiast wartość na podstawie nowej decyzji (wydanej w marcu) w sprawie podatku od nieruchomości wynosiła 12 tys. zł.

- Wyksięgować pierwotną wartość podatku od nieruchomości - 24 tys. zł Wn „Rozliczenia międzyokresowe”, Ma „Rozrachunki z budżetem”

- Zaksięgować nową obniżoną wartość - 12 tys. zł: Wn „Rozliczenia międzyokresowe”, Ma „Rozrachunki z budżetem”

- Wystornować w miesiącu marcu zapisy dotyczące miesięcznych odpisów w koszty za styczeń i luty - 2 tys. zł za miesiąc: Wn „Podatki i opłaty”, Ma „Rozliczenia międzyokresowe”

- Zaksięgować nową wartość odpisu miesięcznego kolejno za styczeń, luty i marzec: 1 tys. zł za miesiąc: Wn „Podatki i opłaty”, Ma „Rozliczenia międzyokresowe”.

Wszystkie księgowania wynikające z otrzymania nowej decyzji o wysokości podatku od nieruchomości należy wykonać w marcu - miesiąc otrzymania nowej decyzji.

Drugą metodą skorygowania zapisów w księgach w wyniku otrzymania nowej decyzji o wysokości podatku od nieruchomości mogłoby być w sytuacji zmniejszenia wartości wyksięgowanie jedynie różnicy między pierwotną wartości podatku i odpisów miesięcznych a nową mniejszą. Ale ta metoda przy późniejszych analizach zapisów nie daje właściwej przejrzystości i możliwości szybkiego rozpoznania sytuacji bez sięgania i weryfikacji dokumentów źródłowych.

 

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 6 ust. 1, art. 39 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j.Dz. U. z 2002 r. nr 76 poz. 694 z późn. zm.).

MATYLDA BOGUSZ- KUCHARSKA

główna księgowa z biura rachunkowego należącego do Mazars & Guerard Polska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »