REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w pkpir sprzedaż wyrobów kontrahentowi z innego kraju UE pomniejszoną o skonto

Justyna Tarantowicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma sprzedaje swoje wyroby kontrahentowi z Austrii. Otrzymuje zapłatę w dniu wystawienia faktury pomniejszoną o skonto. Proszę o poradę, jak to powinno być ujęte w księdze przychodów i rozchodów oraz w VAT?

RADA

Autopromocja

Przychody ze sprzedaży wyrobów należy pomniejszyć o udzielone rabaty, w tym także skonto. Fakturę dokumentującą sprzedaż wyrobów pomniejszoną o udzielone skonto należy zaksięgować w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Obrót w VAT należy ustalić również z uwzględnieniem udzielonego skonta. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W celu „zmotywowania” swoich kontrahentów do dokonywania płatności w krótszych terminach firmy często oferują dokonywanie zapłaty na zasadzie skonta. Taka forma płatności jest szczególnie preferowana w transakcjach z kontrahentami zagranicznymi.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia skonta. Słownik Języka Polskiego PWN (Warszawa 2002) definiuje skonto jako procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznane nabywcy towarów na warunkach kredytowych, w razie zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem płatności. Powstaje jednak pytanie, czy podatnik powinien wykazać w pkpir przychód w wysokości należnej pierwotnie, czy też przychód pomniejszony o skonto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zauważyć, że na podstawie art. 14 ust. 1 updof przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Czytelnik zaznaczył, że fakturę dla austriackiego kontrahenta wystawia w dniu otrzymania zapłaty. W momencie wystawiania faktury kontrahent spełnia zatem warunki uprawniające do skorzystania z rabatu, jakim jest w tym przypadku skonto. Możliwe jest więc określenie wartości przysługującego skonta. Wystawiając fakturę sprzedaży, sprzedawca powinien pomniejszyć wartość towarów o przyznane skonto. Na fakturze należy określić jedynie wartość procentową udzielonego skonta. W pkpir należy wykazać przychód ze sprzedaży towarów (pomniejszony o skonto) w kolumnie 7 pkpir.

Również zgodnie z ustawą o VAT (art. 29 ust. 4) obrót pomniejszają m.in. kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Czytelnik udziela skonta w momencie wystawienia faktury. Zatem obrót (wartość netto sprzedaży) wykazywany na fakturze pomniejsza o kwoty udzielonych rabatów. Innymi słowy, Czytelnik ustala podstawę opodatkowania VAT od razu z uwzględnieniem udzielonego skonta.

W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Sprzedaż towarów do Austrii będzie podlegała opodatkowaniu z tytułu WDT według stawki 0%, pod warunkiem że Czytelnik w szczególności:

1) dokona dostawy na rzecz unijnego podatnika VAT UE, tj. posługującego się ważnym numerem identyfikacyjnym dla transakcji wewnąrzwspólnotowych, i poda ten numer oraz swój numer VAT UE na fakturze stwierdzającej dostawę towarów, oraz

2) posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary zostały wywiezione z Polski na terytorium innego państwa unijnego.

PRZYKŁAD

Czytelnik sprzedaje wyroby kontrahentowi X z Austrii. 12 listopada 2007 r. otrzymał na rachunek bankowy zapłatę za sprzedane wyroby - 2000 euro. W wysokości zapłaty uwzględnione jest 5% skonta. Czytelnik wystawił 12 listopada 2007 r. fakturę o łącznej wartości 2000 euro, z zastosowaniem stawki VAT 0% przy założeniu, że jest w posiadaniu dokumentów uprawniających go do zastosowania tej stawki.

Wartość faktury wyrażonej w euro należy przeliczyć według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Kurs euro z 9 listopada 2007 r. wyniósł 3,6235 zł, a zatem: 2000 euro × 3,6235 zł = 7247 zł.

Wartość tę należy ująć pod datą 12 listopada 2007 r. w kolumnie 7 pkpir.

Autopromocja

• art. 14 ust. 1 i 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

• art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Justyna Tarantowicz

księgowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kasowy PIT - opublikowano założenia projektu. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  REKLAMA