reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Sposób ewidencji rozliczenia nieodprowadzonych dochodów

Sposób ewidencji rozliczenia nieodprowadzonych dochodów

Szkoła otrzymuje środki z gminy na wydatki bieżące. Ponadto na rachunek szkoły wpływają opłaty za żywienie (szkoła nie prowadzi rachunku dochodów własnych). Dochody te są odprowadzane do budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Na koniec roku wynikła następująca sytuacja: dochody, które wpłynęły w grudniu za żywienie na rachunek bieżący szkoły, nie zostały w całości przekazane do organu prowadzącego. Po zarejestrowaniu w księgach rachunkowych operacji bankowych w zakresie dochodów i wydatków budżetowych za okres do 31 grudnia 2008 r. okazało się, że kwota zasilenia otrzymanego z gminy jest niższa od poniesionych wydatków, tzn. że część wydatków została pokryta ze zrealizowanych dochodów. Jak poprawnie to zaewidencjonować?

Jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 1-3 (art. 20 ust. 1 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych). Zastrzeżenie to dotyczy m.in. jednostek budżetowych, które mogą gromadzić na rachunku dochodów własnych dochody określone w uchwale przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. Jak wynika z treści pytania, szkoła nie ma utworzonego rachunku dochodów własnych, a zatem zastrzeżenie to nie ma tu zastosowania.

W sytuacji opisanej w pytaniu można dokonać księgowań podanych na schemacie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W celu obniżenia kosztów usług bankowych oraz po załączeniu stosownych dokumentów do PK z 1 stycznia 2009 r. stanowiącego podstawę dokonania zapisów w księgach rachunkowych jednostki podległej i księgach rachunkowych gminy, obie strony mogą z wykorzystaniem tego PK przekwalifikować rozrachunki z tytułu rozliczenia dochodów budżetowych na rozrachunki z tytułu rozliczenia wydatków budżetowych, tzn.

1) jednostka budżetowa (szkoła):

• Wn 222 „Rozliczenie dochodów budżetowych”

• Ma 223 „Rozliczenie wydatków budżetowych”

2) jednostka samorządu terytorialnego:

• Wn 223 „Rozliczenie wydatków budżetowych”

• Ma 222 „Rozliczenie dochodów budżetowych”.

Ujęcie w księgach rachunkowych roku 2009 przez obie strony tej operacji gospodarczej w przedstawiony sposób pozwoli na rozliczenie dochodów budżetowych zrealizowanych w 2008 r., a jednocześnie na zaewidencjonowanie części zasilenia na wydatki przypadającego na rok 2009.

Warto również zwrócić uwagę na czyny stanowiące naruszenie dyscypliny finansów publicznych wynikające z art. 6 ust. 1 oraz art. 7 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest:

• nieprzekazanie do budżetu w należnej wysokości pobranych dochodów należnych Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego lub nieterminowe przekazanie tych dochodów,

• przeznaczenie dochodów, z wyłączeniem dochodów własnych oraz dochodów gromadzonych na rachunku funduszu motywacyjnego, uzyskiwanych przez jednostkę budżetową na wydatki ponoszone w tej jednostce.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100)

• Ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 101)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama