Komisja rewizyjna rozpatrzy sprawozdanie finansowe
REKLAMA
Zgodnie z art. 270 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1240 ze zm.), komisja rewizyjna organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego rozpatruje sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z wykonania budżetu wraz z opinią regionalnej izby obrachunkowej o tym sprawozdaniu oraz informację, o której mowa w art. 267 ust. 1 pkt 3 ustawy, czyli informację o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego, zawierającą:
REKLAMA
a) dane dotyczące przysługujących jednostce samorządu terytorialnego praw własności,
b) dane dotyczące:
- innych niż własność praw majątkowych, w tym w szczególności o ograniczonych prawach rzeczowych, użytkowaniu wieczystym, wierzytelnościach, udziałach w spółkach, akcjach,
- posiadania,
c) dane o zmianach w stanie mienia komunalnego, w zakresie określonym w lit. a i b, od dnia złożenia poprzedniej informacji,
d) dane o dochodach uzyskanych z tytułu wykonywania prawa własności i innych praw majątkowych oraz z wykonywania posiadania,
e) inne dane i informacje o zdarzeniach mających wpływ na stan mienia jednostki samorządu terytorialnego.
Zapraszamy na forum Rachunkowość budżetowa
W przypadku gdy jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana do badania sprawozdania finansowego, o którym mowa w art. 268, przedmiotem rozpatrzenia przez komisję rewizyjną jest również opinia z tego badania.
Ważne!
Roczne sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego, w której liczba mieszkańców, ustalona przez Główny Urząd Statystyczny, na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok, za który sporządzono sprawozdanie, przekracza 150 tysięcy, podlega badaniu przez biegłego rewidenta.
Komisja rewizyjna przedstawia organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego, w terminie do dnia 15 czerwca roku następującego po roku budżetowym, wniosek w sprawie absolutorium dla zarządu.
Jakie są zasady ewidencji środków europejskich
Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.
Przesłane do izby wnioski komisji rewizyjnych w sprawie absolutorium powinny być kompletne i zawierać kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem:
1. uchwały komisji rewizyjnej w sprawie wniosku o udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium,
2. protokołu(ów) z posiedzenia komisji rewizyjnej wraz z listą obecności,
3. uchwały w sprawie ustalenia liczby i składu osobowego komisji rewizyjnej,
4. wyciągu ze statutu dotyczącego komisji rewizyjnej.
Jak wprowadzić do ksiąg rachunkowych majątek przekazany z operatem szacunkowym
Jak ująć w księgach rachunkowych operacje związane z funduszem alimentacyjnym
Składy orzekające wydają opinie o wnioskach komisji rewizyjnych organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w sprawie absolutorium oraz opinie w sprawie uchwały rady gminy o nieudzieleniu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) absolutorium, w terminie 14 dni od daty wpływu wniosku komisji rewizyjnej lub uchwały organu stanowiącego j.s.t. (art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat