Urlop dla poratowania zdrowia a podwyżka wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
RADA
Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nie powinien być obejmowany podwyżkami płac, które w tym czasie są przeprowadzane. Artykuł 73 ust. 5 Karty Nauczyciela stanowi, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń i dodatków socjalnych.
UZASADNIENIE
Przepis ten używa sformułowania „zachowuje”. Wskazuje ono, że należy mu się w czasie przebywania na tym urlopie wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej przysługiwało mu ono w momencie jego rozpoczęcia.
Ponadto art. 30 ust. 5 pkt 1 Karty Nauczyciela oraz rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy przewidują, że coroczne ustalanie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego ma miejsce w stosunku do nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin. Tymczasem nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym nie realizuje w trakcie jego trwania żadnego wymiaru godzin.
Jest to drugi argument przemawiający za tym, że nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia nie przysługuje podwyżka płacy, mająca miejsce w czasie trwania tego urlopu.
Bożena Styczyńska
Podstawy prawne
l Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 102, poz. 689)
l Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 56, poz. 372)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat