reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Abonament z zakresu opieki medycznej

Abonament z zakresu opieki medycznej

Czy zakup abonamentu uprawniającego do usług z zakresu opieki medycznej, np. w Centrum Medycznym Damian, dla pracowników jednostki budżetowej nie będzie przekroczeniem uprawnień do wydatkowania środków publicznych w świetle ustawy o finansach publicznych? W jakim paragrafie wydatków ująć taki wydatek?


Jednym z obowiązków pracodawcy wobec pracownika jest profilaktyczna ochrona zdrowia. Możemy tu wyróżnić świadczenie obowiązkowe i nieobowiązkowe. To ostatnie powoduje, że pracodawca musi mieć na względzie przepisy prawa podatkowego.

Jednostki sfery finansów publicznych mają obowiązek stosować odpowiednie zasady gospodarki finansowej, m.in. dokonywać wydatków w sposób celowy i oszczędny (art. 138 ustawy o finansach publicznych). W związku z tym, że zapewnienie profilaktycznej ochrony zdrowia jest obowiązkiem pracodawcy (art. 226-233 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy), w planie finansowym każdej jednostki powinien znaleźć się wydatek na tę działalność w § 428 - „Zakup usług zdrowotnych”. W paragrafie tym powinny być ujmowane badania wstępne, okresowe i kontrolne lub inne dodatkowe, ale obowiązkowe, których wymaga zajmowane przez pracownika stanowisko pracy.

Obowiązkowe świadczenie zdrowotne nie jest opodatkowane ani u pracodawcy, ani u pracownika.

Faktury za badania należy księgować bezpośrednio na koncie 400 - „Koszty według rodzajów”.

Natomiast zakup abonamentu wykracza na pewno poza podstawowy katalog obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Jednak nie jest to niemożliwe zachowanie ze strony pracodawcy. Podejmując decyzję o zakupie abonamentu ze środków publicznych, należy rozważyć zasadność, celowość, gospodarność, a także aspekty podatkowe obciążające pracodawcę i pracownika.

Jeżeli jednostka zdecyduje się na sfinansowanie opieki medycznej, to należy sklasyfikować to w § 4300 - „Zakup usług pozostałych” i księgować na koncie 400 - „Koszty według rodzajów”.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 128, poz. 322)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama