| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Umorzenie różnic groszowych

Umorzenie różnic groszowych

Jednostka budżetowa przypisała należności za świadczone usługi na kontach: Wn 221 i Ma 700. W urzędzie skarbowym złożono tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi zalegającemu z opłatami. Zgodnie z art. 27a § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, należności w tytule wykonawczym wykazuje się po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy, natomiast zgodnie z § 5 różnice wynikające z zaokrąglenia traktuje się jako kwoty należne albo umorzone z mocy prawa. Czy na podstawie § 5 kierownik jednostki może sam podjąć decyzję o umorzeniu groszowych różnic wynikających z zaokrąglenia, czy potrzebna jest do tego zgoda jednostki nadrzędnej i czy umorzenie powinno być zaksięgowane Wn 760 i Ma 221?


Tak, umorzenie różnic groszowych z tytułu usług powinno być zaksięgowane: Wn 760 i Ma 221 (patrz: schemat).

Analizując zadane pytanie, należy zastanowić się nad takimi kwestiami, jak:

1) czy prawidłowo pobierane są dochodów przez jednostkę budżetową?

2) czy jest utworzony rachunek dochodów budżetowych?

3) czy prawidłowo prowadzona jest egzekucja należności?

Zgodnie z art. 2 § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, przepisów tej ustawy nie stosuje się do świadczeń pieniężnych wynikających ze stosunków cywilnoprawnych oraz opłat za usługi, do których stosuje się przepisy o cenach.

Jak wskazano w pytaniu, są to należności z tytułu świadczenia usług wynikające, moim zdaniem, z umowy cywilnoprawnej. Żeby wyegzekwować taką należność, jednostka nie może złożyć tytułu wykonawczego do urzędu skarbowego. Nie jest to egzekucja administracyjna.

Aby postąpić prawidłowo, powinno się wezwać dłużnika do zapłaty i wszcząć postępowanie sądowe.

Wobec powyższego nie można rozpatrywać umarzania różnic groszowych, ponieważ nie ma to zastosowania w opisanym przypadku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawy prawne

• Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243)

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 818)

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »