Pobór opłaty skarbowej przez zakład budżetowy
REKLAMA
REKLAMA
Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia zawarte są w załączniku do ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
REKLAMA
Opłacie skarbowej podlega:
1) w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:
• dokonanie czynności urzędowych na podstawie zgłoszenia lub wniosku,
• wydanie zaświadczenia na wniosek,
• wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji),
2) złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu, kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
Opłacie skarbowej podlega również dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz pozwolenia przez inny podmiot niż organ administracji rządowej lub samorządowej, w związku z wykonaniem zadań z zakresu administracji publicznej, a także złożenie w takim podmiocie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.
Warto podkreślić, że nie podlega opłacie skarbowej m.in.:
• dokonanie czynności urzędowej,
• wydawanie zaświadczenia oraz zezwolenia, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione.
W tym miejscu należy przytoczyć przepisy ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej, które wskazują, że organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego postanawiają o wysokości cen i opłat albo o sposobie ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego.
W związku z tym gminny zakład budżetowy zajmujący się zaopatrzeniem ludności w wodę, odprowadzaniem ścieków, bieżącym utrzymaniem dróg gminnych oraz prowadzący cmentarz komunalny nie jest uprawniony do poboru opłaty skarbowej, ponieważ czynności, które wykonuje, opłacie skarbowej nie podlegają. Zakład budżetowy za świadczone usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej pobiera opłaty ustalone przez gminny organ stanowiący.
Podstawy prawne
• Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 44, poz. 262)
• Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. Nr 9, poz. 43; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 199, poz. 1937)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat