reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Decyzja odmowna o umorzeniu należności

Decyzja odmowna o umorzeniu należności

Jesteśmy jednostką budżetową samorządu terytorialnego (szkoła). Od 2002 r. w naszych księgach rachunkowych figurują należności z tytułu dochodów budżetowych w wysokości powyżej 6000 zł zasądzone wyrokiem sądowym. W 2004 r. po kilku rozprawach sąd umorzył postępowanie. Po otrzymaniu zawiadomienia o umorzeniu wystąpiliśmy do starosty o umorzenie należności. W 2005 r. starosta wydał decyzję odmowną. W jaki sposób można ściągnąć lub umorzyć te należności? Czy są to należności wymagalne i należy je wykazywać w sprawozdaniu Rb-N?


Samorządowe jednostki budżetowe realizujące dochody budżetowe obowiązane są (podobnie jak państwowe jednostki budżetowe):

- prawidłowo i terminowo ustalać należności z tytułu dochodów budżetu państwa oraz gromadzonych dochodów własnych,

- pobierać wpłaty i terminowo dokonywać zwrotów nadpłat,

- prowadzić ewidencję dochodów budżetowych oraz dochodów własnych według części, działów i rozdziałów określających rodzaj działalności oraz według paragrafów klasyfikacji,

- terminowo wysyłać do zobowiązanych wezwania do zapłaty lub faktury z tytułu świadczonych usług,

- terminowo wysyłać do zobowiązanych upomnienia oraz podejmować w stosunku do nich czynności zmierzające do wykonania zobowiązania w drodze egzekucji,

- w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach umarzać należności nieściągalne bądź podejmować działania określone w odrębnych przepisach.

W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne, do których nie stosuje się przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, mogą być umarzane, a ich spłata - odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (art. 43 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych). Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg oraz wskazuje organ lub osobę do tego uprawnioną.

Jeżeli starosta wydał decyzję odmowną o umorzeniu należności, jednostka zobowiązania jest do wykazywania tej należności w księgach rachunkowych oraz w sprawozdaniu Rb-N, jako należności wymagalne. Należności wymagalne obejmują bezsporne należności, których termin płatności dla dłużnika minął, a które nie zostały przedawnione ani umorzone. Głównie są to należności wynikające z dostaw towarów i usług, prawomocnych orzeczeń sądów, udzielonych poręczeń i gwarancji.

Podstawy prawne

- Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)

- Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 769)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama