Opodatkowanie sprzedaży biletów z zastosowaniem kasy fiskalnej
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż biletów jest usługą opodatkowaną 7-proc. stawką podatku od towarów i usług. Zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU, czynności te mieszczą się w grupowaniu o symbolu 92 (usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem). Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących: „Zwalnia się do 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia”. W tym właśnie załączniku pod poz. 29 wymienione są usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem.
REKLAMA
Zapamiętaj!
Podatek naliczony wynikający z faktury zakupu kasy rejestrującej podlega odliczeniu w miesiącu otrzymania tej faktury - na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT.
Natomiast przepisem regulującym prawo do ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej jest art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), który stanowi: „Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2500 zł”.
Reasumując - ponieważ jednostka nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży biletów z zastosowaniem kas rejestrujących - nie może skorzystać z wymienionej ulgi.
Podstawy prawne
- Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382)
- Rozporządzenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 245, poz. 1807)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat