| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Nadpłata składek na ubezpieczenia społeczne

Nadpłata składek na ubezpieczenia społeczne

Jesteśmy jednostką budżetową. W lutym otrzymaliśmy pismo z ZUS o nadpłacie składek społecznych za rok 2007 w kwocie 1293,16 zł (pracownik 580,88 zł brutto, płatnik 712,88 zł) pomniejszonej o różnicę na ubezpieczenie zdrowotne 52,27 zł. Kwota podlegająca zaliczeniu na poczet bieżących składek na ubezpieczenia społeczne wynosi 1240,89 zł. Kwota 580,88 zł po pomniejszeniu składek zdrowotnych i podatku dochodowego przekazana została pracownikowi. Czy kwotę w wysokości 712,28 zł (pracodawca) należy odprowadzić na dochody budżetowe w § 0970 (na konto Ministerstwa Finansów)? Nadpłacona kwota została skorygowana przelewem do ZUS w marcu 2008 r.


W pytaniu brak jest zasadniczej informacji odnośnie do statusu jednostki sektora finansów publicznych, który dzieli się na podsektor rządowy i samorządowy (art. 4 ust. 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych). Zakładamy, że pytanie dotyczy państwowej jednostki budżetowej.

Ponieważ pytanie odnosi się do sfinansowanego w 2007 r. wydatku na ubezpieczenia społeczne, a jego zwrot nastąpi w roku bieżącym, to kwotę 712,28 zł należy odprowadzić na dochody budżetowe. Uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych są bowiem przyjmowane na rachunki bieżące dochodów i podlegają odprowadzeniu na dochody państwa, w terminach określonych odrębnymi przepisami (§ 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną, dalej: rozporządzenie).

Zasadę księgowania przedstawiamy w tabeli.

TABELA. Zasada księgowania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ponieważ nadpłacona kwota zostanie skorygowana poprzez zmniejszenie przelewu na konto ZUS, kwotę 712,28 zł należy przelać z konta 130 „Rachunki bieżące jednostek budżetowych” - wydatki § 4110 na konto 130 „Rachunki bieżące jednostek budżetowych” - dochody.

Natomiast uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym przyjmowane są na rachunki bieżące wydatków i zmniejszają wykonanie wydatków w tym roku budżetowym (§ 19 ust. 1 rozporządzenia).

I tu należy podkreślić zapis: uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe, czyli możliwość zwrotu wydatku danego roku budżetowego, dotyczy tylko i wyłącznie państwowych jednostek budżetowych.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną (Dz.U. Nr 116, poz. 783; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 23, poz. 135)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK