reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Nadpłata składek na ubezpieczenia społeczne

Nadpłata składek na ubezpieczenia społeczne

Jesteśmy jednostką budżetową. W lutym otrzymaliśmy pismo z ZUS o nadpłacie składek społecznych za rok 2007 w kwocie 1293,16 zł (pracownik 580,88 zł brutto, płatnik 712,88 zł) pomniejszonej o różnicę na ubezpieczenie zdrowotne 52,27 zł. Kwota podlegająca zaliczeniu na poczet bieżących składek na ubezpieczenia społeczne wynosi 1240,89 zł. Kwota 580,88 zł po pomniejszeniu składek zdrowotnych i podatku dochodowego przekazana została pracownikowi. Czy kwotę w wysokości 712,28 zł (pracodawca) należy odprowadzić na dochody budżetowe w § 0970 (na konto Ministerstwa Finansów)? Nadpłacona kwota została skorygowana przelewem do ZUS w marcu 2008 r.


W pytaniu brak jest zasadniczej informacji odnośnie do statusu jednostki sektora finansów publicznych, który dzieli się na podsektor rządowy i samorządowy (art. 4 ust. 2 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych). Zakładamy, że pytanie dotyczy państwowej jednostki budżetowej.

Ponieważ pytanie odnosi się do sfinansowanego w 2007 r. wydatku na ubezpieczenia społeczne, a jego zwrot nastąpi w roku bieżącym, to kwotę 712,28 zł należy odprowadzić na dochody budżetowe. Uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych są bowiem przyjmowane na rachunki bieżące dochodów i podlegają odprowadzeniu na dochody państwa, w terminach określonych odrębnymi przepisami (§ 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną, dalej: rozporządzenie).

Zasadę księgowania przedstawiamy w tabeli.

TABELA. Zasada księgowania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ponieważ nadpłacona kwota zostanie skorygowana poprzez zmniejszenie przelewu na konto ZUS, kwotę 712,28 zł należy przelać z konta 130 „Rachunki bieżące jednostek budżetowych” - wydatki § 4110 na konto 130 „Rachunki bieżące jednostek budżetowych” - dochody.

Natomiast uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym przyjmowane są na rachunki bieżące wydatków i zmniejszają wykonanie wydatków w tym roku budżetowym (§ 19 ust. 1 rozporządzenia).

I tu należy podkreślić zapis: uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe, czyli możliwość zwrotu wydatku danego roku budżetowego, dotyczy tylko i wyłącznie państwowych jednostek budżetowych.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 984)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną (Dz.U. Nr 116, poz. 783; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 23, poz. 135)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama