Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe w zakładzie budżetowym
REKLAMA
REKLAMA
1. Czy jest możliwe takie rozwiązanie i na jakiej podstawie prawnej?
REKLAMA
2. Jak zaksięgować rozwiązanie rezerwy na koncie 840?
3. Czy takie rozwiązanie spowoduje konieczność zmian w planie finansowym zakładu na 2008 rok (środki te w 2007 r. były ujęte w § 6070)?
Tworzenie rezerw na zobowiązania uregulowane jest w art. 35d ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Zgodnie z tymi zapisami, rezerwy tworzy się m.in. na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w wiarygodny sposób oszacować. Dodatkowo, w szczególnych zasadach rachunkowości zakładów budżetowych (załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych) zawarta jest możliwość ewidencjonowania środków pieniężnych przeznaczonych na finansowanie inwestycji zakładów budżetowych na konie 740 „Dotacje i środki na inwestycje” w korespondencji z kontem 840 „Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe”. Oba te urządzenia księgowe można więc wykorzystać do zarejestrowania m.in. utworzenia rezerwy z tytułu przeznaczenia środków własnych na sfinansowanie inwestycji, które były planowane, ale do końca roku nie zostały zrealizowane.
Księgowania w takiej sytuacji będą przebiegały w sposób podany na schemacie 1.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jeżeli zakład budżetowy zmieni cel utworzenia rezerwy, należałoby wcześniej utworzoną rezerwę wyksięgować i zaksięgować ją na nowo. Według mnie - w sytuacji rozwiązania tej rezerwy, zakład budżetowy powinien wyksięgować ją na konto 760 „Pozostałe przychody i koszty”. Uzasadnieniem takiej ewidencji jest fakt, że w rachunku zysków i strat za 2007 r. zakład budżetowy musiał utworzenie rezerwy na inwestycje finansowane ze środków własnych wykazać w poz. E.I. Koszty inwestycji finansowanych ze środków własnych zakładów budżetowych. Natomiast w rachunku zysków i strat za 2008 r. zakład budżetowy rozwiązaną rezerwę wykaże w poz. D.IV - Inne przychody operacyjne.
Księgowanie innych rezerw na zobowiązania będą przebiegały w sposób przestawiony na schemacie 2.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rozwiązanie rezerwy na inwestycje finansowane ze środków własnych i utworzenie rezerwy na inne zobowiązania będzie wymagać zmiany planu finansowego. Należy jednak pamiętać, że w planie finansowym zakładu budżetowego mogą być dokonywane zmiany w ciągu roku w przypadku realizowania wyższych od planowanych przychodów i kosztów, pod warunkiem że nie spowoduje to zmniejszenia wpłat do budżetu ani zwiększenia dotacji z budżetu. Dodatkowo organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może upoważnić kierownika zakładu budżetowego do dokonywania innych zmian w planie finansowym w ciągu roku, ale także pod warunkiem, że nie spowoduje to zmniejszenia wpłat do budżetu ani zwiększenia dotacji z budżetu.
Podstawy prawne
• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżet państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat