| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość non-profit > Zbiórka darów i żywności w ewidencji księgowej organizacji charytatywnej

Zbiórka darów i żywności w ewidencji księgowej organizacji charytatywnej

Okres przedświąteczny w wielu organizacjach pozarządowych to okres zbiórek darów rzeczowych, przekazywanych później w formie paczek świątecznych najbardziej potrzebującym. Przedmiotem zbiórki mogą być też pieniądze. Zebraną kwotę wpłaca się do kasy lub na rachunek bankowy fundacji (stowarzyszenia). Następnie środki te przeznacza się na zakup paczek świątecznych.

Wioletta Chaczykowska


Najczęściej spotykaną formą pomocy świątecznej jest organizowanie zbiórek żywności, zabawek lub odzieży.

Wycena i ewidencja rzeczowych aktywów obrotowych

Zebrana żywność, a także inne przedmioty stanowią dla fundacji (stowarzyszenia) rzeczowe aktywa obrotowe (zapasy).

Zgodnie z ustawą o rachunkowości rzeczowe składniki aktywów obrotowych wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy.

Uwaga!

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny - jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu.

Jak z tego wynika, zebraną żywność należy odpowiednio wycenić i przyjąć na stan jako składnik zapasów.

Jednocześnie tego rodzaju darowizna będzie stanowiła dla organizacji organizującej zbiórkę przychód statutowy:

Wn konto 330 „Towary”

- w analityce „Żywność”, „Zabawki” itp.,

Ma konto 701 „Przychody działalności statutowej”

- w analityce „Wpływy z akcji charytatywnych”.

Radzimy!

W planie kont warto zaprowadzić szczegółową analitykę, tak aby przy sporządzaniu sprawozdania finansowego czy tworzeniu różnego rodzaju zestawień i rozliczeń można było bez problemu wyodrębnić niezbędne informacje.

Wydanie żywności celem przygotowania paczek świątecznych stanowi dla fundacji (stowarzyszenia) koszt działalności statutowej:

Wn konto 500 „Formy pomocy stowarzyszenia (fundacji)”

- w analityce „Paczki świąteczne na Boże Narodzenie”,

Ma konto 330 „Towary”

- w analityce „Żywność”.

Wynik finansowy

Z przedstawionej wyżej ewidencji widać, że wartość zebranych i wydanych w formie paczek rzeczy wpływa zarówno na przychody, jak i na koszty organizacji.

Uwaga!

Wynik na tej operacji będzie zerowy, ponieważ przychód ze zbiórki jest równy kosztowi, ale należy to odpowiednio wykazać w rachunku wyników.

Na koniec roku obrotowego zarówno przychody, jak i koszty należy przeksięgować na konto „Wynik finansowy”. Przy założeniu, że fundacja (stowarzyszenie) wykazała w trakcie roku również inne pozycje wpływające na wynik, to nadwyżka przychodów nad kosztami w rozliczeniu rocznym zwiększa przychody w kolejnym roku obrotowym, a nadwyżka kosztów nad przychodami zwiększa koszty.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Reasumując:

Zebrana żywność, a także inne przedmioty stanowią dla organizacji przeprowadzającej zbiórkę darów rzeczowe aktywa obrotowe (zapasy), które wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy.

Podstawy prawne:

• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• rozporządzenie Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej - Dz.U. z 2001 r. Nr 137, poz. 1539; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 11, poz. 117

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK