Jakie dokumenty należy złożyć w KRS wraz ze sprawozdaniem finansowym
REKLAMA
REKLAMA
RADA
Oprócz rocznego sprawozdania finansowego jednostka powinna złożyć opinię biegłego rewidenta (bez raportu), sprawozdanie z działalności (w przypadku większości jednostek gospodarczych) oraz odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty. Właściwym formularzem związanym ze składaniem tych dokumentów w KRS jest formularz KRS-Z30. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Każda jednostka objęta wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego składa w sądzie rejonowym właściwym dla danej jednostki następujące dokumenty:
l roczne sprawozdanie finansowe (czyli wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, dodatkowe informacje i objaśnienia oraz opcjonalnie, w zależności od tego, czy jednostka ma obowiązek sporządzania, również zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych),
l opinię biegłego rewidenta (bez raportu), jeżeli sprawozdanie podlegało badaniu, przy czym:
- w przypadku mniejszych jednostek sporządzających roczne sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej, a mających obowiązek poddania sprawozdania badaniu - zamiast opinii biegłego rewidenta składa się informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia,
l odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,
l sprawozdanie z działalności - w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych.
Obowiązującym terminem złożenia przez kierownika we właściwym rejestrze sądowym wskazanych dokumentów jest termin 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego (art. 69 ustawy o rachunkowości). Ponieważ na zatwierdzenie rocznego sprawo-zdania finansowego organ zatwierdzający ma 6 miesięcy od dnia bilansowego, ostatecznym terminem złożenia dokumentów w KRS dla jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, jest dzień 15 lipca. Termin ten obowiązuje także w przypadku, gdy organ zatwierdzający nie zatwierdzi (z jakiegokolwiek powodu) rocznego sprawozdania finansowego. Przy okazji należy wskazać, że z przepisów nie wynika obowiązek późniejszego dostarczenia sądowi zatwierdzonych sprawozdań.
Formularzem właściwym do wypełnienia w Krajowym Rejestrze Sądowym jest formularz KRS-Z30 (dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl).
Opłata za wpis stały od wniosku za przyjęcie dokumentów wynosi 40 zł (na podstawie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398 ze zm.), zaś opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynosi w tym przypadku 250 zł (na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 15 kwietnia 1996 r. w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia - Dz.U. z 1996 r. Nr 45, poz. 204 ze zm.). Opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym związaną z wpisem do rejestru wnosi się razem z opłatą za wpis.
l art. 69 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
Paweł Muż
ekonomista, księgowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat