reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Czy konieczna jest aktualizacja wartości akcji

Czy konieczna jest aktualizacja wartości akcji

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (księgi rachunkowe) posiada akcje w spółce akcyjnej, która nie jest notowana na giełdzie. Zostały one zakupione kilka lat temu. W księgach widnieją w cenie zakupu. Czy należy zaktualizować wartość tych akcji? Jesteśmy informowani przez spółkę o sprzedaży akcji przez innych udziałowców i ceny sprzedaży są znacznie wyższe od pierwotnych cen zakupu. Jeżeli możemy je zaktualizować, to czy może to być np. średnia cena sprzedaży przez innych udziałowców? Jak to zaksięgować?

Czytelnik ,może podwyższyć wartość akcji (inwestycji długoterminowych) - wynika to wprost z art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem udziały w innych jednostkach wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości lub według wartości godziwej; wartość w cenie nabycia można przeszacować do wartości w cenie rynkowej.

Ponieważ akcje nie są notowane na giełdzie, nie istnieje na nie aktywny rynek, czytelnik powinien oszacować ich wartość godziwą. Ustawa o rachunkowości definiuje wartość godziwą jako tę, za którą dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami. Z tego względu do takiej wyceny można skorzystać z informacji dotyczących wartości, po jakich są sprzedawane obecnie takie akcje.

Przy stosowaniu określonej metody wyceny należy mieć na względzie sposób, który został zapisany w polityce rachunkowości danej firmy.

Zwiększenie wartości inwestycji w tym przypadku nie powoduje w księgach rachunkowych zwiększenia przychodu. Nadwyżkę odnosi się na konto kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny.

Jedynie wzrost wartości inwestycji, który bezpośrednio wiąże się z uprzednim obniżeniem jej wartości, zaliczonym do kosztów finansowych, ujmuje się do wysokości tych kosztów jako przychód finansowy.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na odwrotną sytuację - czyli spadek wartości akcji. Generalnie skutki obniżenia wartości inwestycji zalicza się do kosztów finansowych.

Tyko jeżeli wcześniej przeszacowano wartość inwestycji, a kwota różnicy została ujęta na koncie kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny, spadek wartości inwestycji powoduje zmniejszenie tego kapitału.

Ten sposób postępowania dotyczy tylko tych akcji, których okres zbycia jest dłuższy niż 12 miesięcy od dnia bilansowego (długoterminowych).

Z kolei w przypadku instrumentów krótkoterminowych wartość bilansową ustala się według ceny (wartości) rynkowej albo według ceny nabycia lub ceny (wartości) rynkowej, zależnie od tego, która z nich jest niższa. W stosunku do krótkoterminowych inwestycji, dla których nie istnieje aktywny rynek - wartość bilansową ustala się według wartości godziwej określonej w inny sposób. Skutki przeszacowania tym razem będą odzwierciedlone w rachunku zysków i strat. Należy je ująć odpowiednio jako koszty lub przychody finansowe.

CO TO JEST WARTOŚĆ GODZIWA

Ustawa o rachunkowości za wartość godziwą uznaje kwotę, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami. Wartość godziwą instrumentów finansowych znajdujących się w obrocie na aktywnym rynku stanowi cena rynkowa pomniejszona o koszty związane z przeprowadzeniem transakcji, gdyby ich wysokość była znacząca.

Agnieszka Pokojska

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama