Czy można nie podpisać sprawozdania finansowego
REKLAMA
REKLAMA
DOROTA OLESIAK
REKLAMA
Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej
Zawarte w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości regulacje stanowią, że sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu. W przypadku spółki jawnej, która jest spółką osobową, sprawozdanie takie powinni podpisać wszyscy wspólnicy, jako że są obowiązani do prowadzenia spraw spółki.
Odmowa podpisu, zgodnie ze wskazanym wyżej przepisem, wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego. Ustawa dopuszcza więc możliwość niepodpisania sprawozdania finansowego, ale jednocześnie wymaga od osoby obowiązanej do złożenia podpisu załączenia pisemnego wyjaśnienia swojego stanowiska.
Sprawozdanie finansowe stanowi następnie załącznik do zeznania podatkowego. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) dołączają do zeznania sprawozdanie finansowe (art. 45 ust. 5 ustawy o PIT).
Jeżeli zatem przepisy rachunkowe dopuszczają możliwość niepodpisania sprawozdania finansowego, to również takie sprawozdanie powinno stanowić załącznik do zeznania podatkowego. Należy jednocześnie pamiętać, że ustawa o rachunkowości jako integralną część takiego sprawozdania traktuje pisemne uzasadnienie wskazujące przyczynę odmowy. Z powyższego wynika, że czytelnik, składając deklarację PIT, powinien dołączyć do niepodpisanego sprawozdania także swoje wyjaśnienie.
Złożenie podpisu pod sprawozdaniem finansowym jednostki gwarantuje, że sprawozdanie to jest zgodne z rzeczywistą sytuacją majątkową i finansową spółki, oraz że osoba sygnująca wypełniła swoje obowiązki z zakresu rachunkowości.
Ustawa o rachunkowości określa równocześnie odpowiedzialność z tytułu sporządzenia sprawozdania finansowego niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w nim nieprawdziwych danych (art. 77 pkt 2 ustawy o rachunkowości). W takim wypadku osoba odpowiedzialna naraża się na karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch, albo obu tym karom łącznie. Sporządzeniem sprawozdania finansowego sprzecznie z przepisami ustawy będzie więc również niepodpisanie sprawozdania finansowego i zarazem niedołączenie wyjaśnień przez osobę zobowiązaną do podpisu (wspólnika), co w efekcie naraża wspólnika na wskazane powyżej sankcje prawne.
(AP)
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 52 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
• Art. 45 ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat