reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Czy można nie podpisać sprawozdania finansowego

Czy można nie podpisać sprawozdania finansowego

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. W trakcie przeglądania dokumentacji firmy zauważyłem dwie faktury kosztowe z grudnia, o których nie byłem wcześniej informowany. Zostały też wypłacone podwyżki, na które nie wyraziłem zgody. Wystąpiłem z pisemną prośbą o wyjaśnienia. Jednak do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi. Czy mogę złożyć PIT wraz z informacją, że sprawozdanie finansowe nie zostało podpisane, ponieważ nie otrzymałem wyjaśnień na przedstawione wątpliwości. Na jakie konsekwencje prawne narażam siebie i spółkę w tych sytuacjach?


DOROTA OLESIAK

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

Zawarte w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości regulacje stanowią, że sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu. W przypadku spółki jawnej, która jest spółką osobową, sprawozdanie takie powinni podpisać wszyscy wspólnicy, jako że są obowiązani do prowadzenia spraw spółki.

Odmowa podpisu, zgodnie ze wskazanym wyżej przepisem, wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego. Ustawa dopuszcza więc możliwość niepodpisania sprawozdania finansowego, ale jednocześnie wymaga od osoby obowiązanej do złożenia podpisu załączenia pisemnego wyjaśnienia swojego stanowiska.

Sprawozdanie finansowe stanowi następnie załącznik do zeznania podatkowego. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) dołączają do zeznania sprawozdanie finansowe (art. 45 ust. 5 ustawy o PIT).

Jeżeli zatem przepisy rachunkowe dopuszczają możliwość niepodpisania sprawozdania finansowego, to również takie sprawozdanie powinno stanowić załącznik do zeznania podatkowego. Należy jednocześnie pamiętać, że ustawa o rachunkowości jako integralną część takiego sprawozdania traktuje pisemne uzasadnienie wskazujące przyczynę odmowy. Z powyższego wynika, że czytelnik, składając deklarację PIT, powinien dołączyć do niepodpisanego sprawozdania także swoje wyjaśnienie.

Złożenie podpisu pod sprawozdaniem finansowym jednostki gwarantuje, że sprawozdanie to jest zgodne z rzeczywistą sytuacją majątkową i finansową spółki, oraz że osoba sygnująca wypełniła swoje obowiązki z zakresu rachunkowości.

Ustawa o rachunkowości określa równocześnie odpowiedzialność z tytułu sporządzenia sprawozdania finansowego niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w nim nieprawdziwych danych (art. 77 pkt 2 ustawy o rachunkowości). W takim wypadku osoba odpowiedzialna naraża się na karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch, albo obu tym karom łącznie. Sporządzeniem sprawozdania finansowego sprzecznie z przepisami ustawy będzie więc również niepodpisanie sprawozdania finansowego i zarazem niedołączenie wyjaśnień przez osobę zobowiązaną do podpisu (wspólnika), co w efekcie naraża wspólnika na wskazane powyżej sankcje prawne.

(AP)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 52 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

• Art. 45 ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama