Co robić z niezatwierdzonym w terminie sprawozdaniem finansowym
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego nie pociąga za sobą żadnych kar z punktu widzenia ustawy o rachunkowości. W obecnym stanie prawnym powoduje, że 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego (a więc dla większości jednostek 15 lipca) należy złożyć w sądzie niezatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności, a także opinię biegłego rewidenta (jeżeli badanie zostało zakończone). Niezatwierdzone sprawozdanie finansowe nie będzie podlegało publikacji w Monitorze Polskim B. Obowiązek ogłoszenia (publikacji) nastąpi dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania (w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia). Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. dokonuje jednak istotnych zmian w tym zakresie, wprowadzając obowiązek dostarczenia do sądu zatwierdzonych sprawozdań także w przypadku, gdy ich zatwierdzenie nastąpi po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Kierownik każdej jednostki objętej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego składa w sądzie rejestrowym:
• roczne sprawozdanie finansowe,
• opinię biegłego rewidenta (jeżeli podlegało ono badaniu),
• odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku (lub pokryciu straty),
• sprawozdanie z działalności jednostki (w przypadku spółek z o.o., spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych).
Ustawa o rachunkowości (art. 69) nakazuje, by obowiązek ten został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.
Czy niezatwierdzone sprawozdanie składać do KRS
Ustawa wprost wskazuje (art. 69 ust. 2), że jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1 (a więc w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego), to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie (a więc 15 dni po okresie 6 miesięcy od dnia bilansowego).
Z aktualnych przepisów nie wynika zatem obowiązek późniejszego (tj. po 15 lipca) dostarczenia do sądu zatwierdzonych sprawozdań. Ostatnia nowelizacja ustawy o rachunkowości (z 18 marca 2008 r.) usuwa to oczywiste niedopatrzenie. Od 2009 r. art. 69 ust. 2 będzie brzmiał:
Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1.
WAŻNE!
W przypadku sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r., jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu.
Czy niezatwierdzone sprawozdanie podlega ogłaszaniu
Niezatwierdzonego sprawozdania finansowego nie należy składać do ogłoszenia w „Monitorze Polskim B” („Monitorze Spółdzielczym” w przypadku spółdzielni). Ustawa o rachunkowości (art. 70 ust. 1) dokładnie precyzuje, że kierownik jednostki obowiązany jest złożyć:
• wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej,
• bilans,
• rachunek zysków i strat,
• zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych
w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia.
Zatem złożenie wymienionych dokumentów nastąpi dopiero po spełnieniu warunku, jakim jest ich zatwierdzenie.
Ogłoszeniu podlega również opinia biegłego rewidenta oraz odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
Co grozi za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego
Ustawa o rachunkowości nie przewiduje sankcji za niezatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Należy jednak przypomnieć, że kierownik jednostki oraz osoba, której powierzono obowiązki z zakresu rachunkowości, podlegają grzywnie lub karze ograniczenia wolności, gdy (art. 79) wbrew przepisom ustawy:
• nie składają rocznego sprawozdania finansowego do ogłoszenia,
• nie składają rocznego sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności jednostki we właściwym rejestrze sądowym,
• nie udostępniają sprawozdania finansowego i innych wymaganych dokumentów.
• art. 69, art. 70, art. 79 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393
Paweł Muż
ekonomista, księgowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat