REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co robić z niezatwierdzonym w terminie sprawozdaniem finansowym

Paweł Muż
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy niezatwierdzone sprawozdanie finansowe powinniśmy złożyć 15 lipca do KRS i ogłosić w Monitorze Polskim B? Jakie kary grożą za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego nie pociąga za sobą żadnych kar z punktu widzenia ustawy o rachunkowości. W obecnym stanie prawnym powoduje, że 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego (a więc dla większości jednostek 15 lipca) należy złożyć w sądzie niezatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności, a także opinię biegłego rewidenta (jeżeli badanie zostało zakończone). Niezatwierdzone sprawozdanie finansowe nie będzie podlegało publikacji w Monitorze Polskim B. Obowiązek ogłoszenia (publikacji) nastąpi dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania (w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia). Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. dokonuje jednak istotnych zmian w tym zakresie, wprowadzając obowiązek dostarczenia do sądu zatwierdzonych sprawozdań także w przypadku, gdy ich zatwierdzenie nastąpi po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kierownik każdej jednostki objętej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego składa w sądzie rejestrowym:

• roczne sprawozdanie finansowe,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• opinię biegłego rewidenta (jeżeli podlegało ono badaniu),

• odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku (lub pokryciu straty),

• sprawozdanie z działalności jednostki (w przypadku spółek z o.o., spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych).

Ustawa o rachunkowości (art. 69) nakazuje, by obowiązek ten został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.

Czy niezatwierdzone sprawozdanie składać do KRS

Ustawa wprost wskazuje (art. 69 ust. 2), że jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1 (a więc w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego), to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie (a więc 15 dni po okresie 6 miesięcy od dnia bilansowego).

Z aktualnych przepisów nie wynika zatem obowiązek późniejszego (tj. po 15 lipca) dostarczenia do sądu zatwierdzonych sprawozdań. Ostatnia nowelizacja ustawy o rachunkowości (z 18 marca 2008 r.) usuwa to oczywiste niedopatrzenie. Od 2009 r. art. 69 ust. 2 będzie brzmiał:

Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1.

WAŻNE!

W przypadku sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r., jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu.

 

Czy niezatwierdzone sprawozdanie podlega ogłaszaniu

Niezatwierdzonego sprawozdania finansowego nie należy składać do ogłoszenia w „Monitorze Polskim B” („Monitorze Spółdzielczym” w przypadku spółdzielni). Ustawa o rachunkowości (art. 70 ust. 1) dokładnie precyzuje, że kierownik jednostki obowiązany jest złożyć:

• wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej,

bilans,

• rachunek zysków i strat,

• zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych

w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia.

Zatem złożenie wymienionych dokumentów nastąpi dopiero po spełnieniu warunku, jakim jest ich zatwierdzenie.

Ogłoszeniu podlega również opinia biegłego rewidenta oraz odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Co grozi za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego

Ustawa o rachunkowości nie przewiduje sankcji za niezatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Należy jednak przypomnieć, że kierownik jednostki oraz osoba, której powierzono obowiązki z zakresu rachunkowości, podlegają grzywnie lub karze ograniczenia wolności, gdy (art. 79) wbrew przepisom ustawy:

• nie składają rocznego sprawozdania finansowego do ogłoszenia,

• nie składają rocznego sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności jednostki we właściwym rejestrze sądowym,

• nie udostępniają sprawozdania finansowego i innych wymaganych dokumentów.

• art. 69, art. 70, art. 79 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA