REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co robić z niezatwierdzonym w terminie sprawozdaniem finansowym

Paweł Muż
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy niezatwierdzone sprawozdanie finansowe powinniśmy złożyć 15 lipca do KRS i ogłosić w Monitorze Polskim B? Jakie kary grożą za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie?

RADA

Autopromocja

Niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego nie pociąga za sobą żadnych kar z punktu widzenia ustawy o rachunkowości. W obecnym stanie prawnym powoduje, że 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego (a więc dla większości jednostek 15 lipca) należy złożyć w sądzie niezatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności, a także opinię biegłego rewidenta (jeżeli badanie zostało zakończone). Niezatwierdzone sprawozdanie finansowe nie będzie podlegało publikacji w Monitorze Polskim B. Obowiązek ogłoszenia (publikacji) nastąpi dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania (w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia). Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. dokonuje jednak istotnych zmian w tym zakresie, wprowadzając obowiązek dostarczenia do sądu zatwierdzonych sprawozdań także w przypadku, gdy ich zatwierdzenie nastąpi po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kierownik każdej jednostki objętej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego składa w sądzie rejestrowym:

• roczne sprawozdanie finansowe,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• opinię biegłego rewidenta (jeżeli podlegało ono badaniu),

• odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku (lub pokryciu straty),

• sprawozdanie z działalności jednostki (w przypadku spółek z o.o., spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych).

Ustawa o rachunkowości (art. 69) nakazuje, by obowiązek ten został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.

Czy niezatwierdzone sprawozdanie składać do KRS

Ustawa wprost wskazuje (art. 69 ust. 2), że jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1 (a więc w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego), to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie (a więc 15 dni po okresie 6 miesięcy od dnia bilansowego).

Z aktualnych przepisów nie wynika zatem obowiązek późniejszego (tj. po 15 lipca) dostarczenia do sądu zatwierdzonych sprawozdań. Ostatnia nowelizacja ustawy o rachunkowości (z 18 marca 2008 r.) usuwa to oczywiste niedopatrzenie. Od 2009 r. art. 69 ust. 2 będzie brzmiał:

Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1.

WAŻNE!

W przypadku sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r., jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu.

Autopromocja

 

Czy niezatwierdzone sprawozdanie podlega ogłaszaniu

Niezatwierdzonego sprawozdania finansowego nie należy składać do ogłoszenia w „Monitorze Polskim B” („Monitorze Spółdzielczym” w przypadku spółdzielni). Ustawa o rachunkowości (art. 70 ust. 1) dokładnie precyzuje, że kierownik jednostki obowiązany jest złożyć:

• wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej,

bilans,

• rachunek zysków i strat,

• zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych

w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia.

Zatem złożenie wymienionych dokumentów nastąpi dopiero po spełnieniu warunku, jakim jest ich zatwierdzenie.

Ogłoszeniu podlega również opinia biegłego rewidenta oraz odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Co grozi za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego

Ustawa o rachunkowości nie przewiduje sankcji za niezatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Należy jednak przypomnieć, że kierownik jednostki oraz osoba, której powierzono obowiązki z zakresu rachunkowości, podlegają grzywnie lub karze ograniczenia wolności, gdy (art. 79) wbrew przepisom ustawy:

• nie składają rocznego sprawozdania finansowego do ogłoszenia,

• nie składają rocznego sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności jednostki we właściwym rejestrze sądowym,

• nie udostępniają sprawozdania finansowego i innych wymaganych dokumentów.

• art. 69, art. 70, art. 79 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA