reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Metody wyceny wpłyną na wynik firmy

Metody wyceny wpłyną na wynik firmy

Stosowanie do wyceny towarów metody cen najwcześniejszych (FIFO) prowadzi do uzyskania wyższych zysków niż przy metodzie cen najpóźniejszych (LIFO).

Stosowana przez spółkę metoda ujmowania wydania towaru z magazynu może wpłynąć na wynik finansowy w sprawozdaniu finansowym. Monika Lech, starszy asystent w dziale audytu Grupy Gumułka - Audyt, zwraca uwagę na przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące wartości stanu końcowego rzeczowych składników majątku obrotowego (w tym towarów). W przypadku gdy ceny nabycia (zakupu) albo koszty wytworzenia jednakowych albo uznanych za jednakowe ze względu na podobieństwo rodzaju i przeznaczenie składników są różne, wyceny dokonuje się w zależności od przyjętej przez jednostkę metody ustalania wartości ich rozchodu.

Wartość może więc być ustalana: w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen (kosztów) tych składników towarów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć, niezależnie od daty ich zakupu lub wytworzenia; na poziomie średnioważonych cen przeciętnych; według cen najpóźniejszych lub najwcześniejszych. Stosowana metoda wyceny wpływa na wysokość wyniku finansowego oraz na wartość bilansową zapasów. Wycena stanu i zużycia są ściśle ze sobą powiązane i zależne od siebie.

- Oznacza to, że jeśli stan towarów wyceni się na niższym poziomie, wówczas trzeba podwyższyć wycenę zużycia o to zaniżenie - twierdzi Monika Lech.

Wyjaśnia, że pod wpływem inflacji ceny nabywanych towarów stopniowo rosną. Najpóźniej kupione towary są zwykle droższe od tych, które kupiono na początku. W sytuacji gdy ceny rosną, stosowanie metody FIFO prowadzi do uzyskania niższego kosztu sprzedaży, wyższych zysków oraz wyższej wyceny zapasów na dzień zamknięcia niż przy zasadzie LIFO.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama