Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy zawód - dyplomowany księgowy

Gyöngyvér Takáts
inforCMS
Księgowi powinni posiadać stosowne, wszechstronne wykształcenie oraz charakteryzować się odpowiednim poziomem etyki zawodowej. Dlatego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pracuje nad stworzeniem czterostopniowego systemu łączącego nowy tytuł dyplomowanego księgowego z już funkcjonującą ścieżką edukacyjną.

Wywiad z Ryszardem Goryckim, biegłym rewidentem, przewodniczącym zespołu ds. certyfikacji zawodu księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

•  Kiedy powstał pomysł stworzenia nowego zawodu - dyplomowanego księgowego? Czy ma to jakiś związek z obecnym kryzysem i wcześniejszymi wpadkami księgowych, jak np. sprawa Enronu?

Ryszard Gorycki: Certyfikowanie zawodu powstało już 20-25 lat temu. Gospodarka rynkowa ma swoje prawa i nie ogranicza się do jednego kraju. W globalnej gospodarce rynkowej rola księgowego jest dużo większa niż techniczne rejestrowanie zdarzeń gospodarczych i pilnowanie terminów podatkowych. Zawód ten pełni bardzo ważną funkcję społeczną, dlatego księgowi powinni posiadać stosowne, wszechstronne wykształcenie oraz, co pokazuje obejmujący obecnie światowe rynki finansowe kryzys, charakteryzować się odpowiednim poziomem etyki zawodowej. Niezbędne są więc wysokie kwalifikacje oraz postępowanie zgodnie z zasadami zawartymi w „Kodeksie zawodowej etyki rachunkowości”. Polska nie jest pionierem w certyfikowaniu księgowych. System certyfikacji najdłuższą tradycję ma w Wielkiej Brytanii. Działa tam 141 000 dobrowolnie zrzeszonych dyplomowanych księgowych, którzy posiadają certyfikaty honorowane przez pracodawców. Największą organizacją skupiającą księgowych jest Instytut Dyplomowanych Księgowych Anglii i Walii (ICEAW). Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, jako członek Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), jest zobowiązane do przestrzegania jego wymogów. Certyfikacja zawodu księgowego stanowi jeden z warunków wynikających z opracowanych przez IFAC Międzynarodowych Standardów Edukacyjnych.

•  Kto może zostać dyplomowanym księgowym?

R.G.: Dyplomowany księgowy to osoba, która z pełną odpowiedzialnością może pełnić funkcję menedżera finansowego. To ktoś znający zasady funkcjonowania biznesu. W wymiarze praktycznym to osoba legitymująca się odpowiednim zasobem wiedzy, posiadająca praktykę zawodową, prezentująca etyczną postawę. Do wymienionych warunków, określonych szczegółowo przez Międzynarodowe Standardy Edukacyjne, SKwP dodaje wymóg wyższego wykształcenia. Aby możliwa była weryfikacja stawianych przez MSE warunków, dyplomowany księgowy musi przejść określoną ścieżkę kwalifikacyjną i przedstawić dokumenty potwierdzające praktykę. Stowarzyszenie Księgowych pracuje obecnie nad stworzeniem czterostopniowego systemu łączącego tytuł dyplomowanego księgowego z już funkcjonującą ścieżką edukacyjną Stowarzyszenia. System taki pozwoliłby na jasne określenie owej ścieżki kwalifikacyjnej dla kandydatów na dyplomowanych księgowych.

•  Jak będzie wyglądała ścieżka edukacyjna od księgowego do dyplomowanego księgowego?

R.G.: Ścieżka edukacyjna przygotowana przez Stowarzyszenie w dużej mierze już istnieje. Obejmuje ona łącznie 14 modułów podzielonych na cztery stopnie kształcenia. Pierwsze trzy to: asystent rachunkowości, samodzielny księgowy oraz specjalista ds. rachunkowości (dawny główny księgowy). Zawody te są uregulowane rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Czwarty stopień to dyplomowany księgowy - nowy zawód, który według przewidywań powinno uzyskać około 15% księgowych.

•  Jaki jest wymagany zakres wiedzy na poszczególnych stopniach?

R.G.: Odpowiednie kursy dla księgowych, samodzielnych księgowych oraz specjalistów ds. rachunkowości już od dawna są organizowane przez SKwP i inne firmy szkoleniowe. Pierwszy, najniższy stopień obejmuje moduł 1, tj. „Podstawy rachunkowości z elementami etyki zawodowej”. Stopień drugi obejmuje moduły od 2 do 4: „Rachunkowość z elementami etyki zawodowej”, „Zagadnienie prawa gospodarczego, prawa pracy i prawa cywilnego” oraz „Zagadnienia z prawa podatkowego (część I)”. Pierwszy egzamin nastąpi po ukończeniu modułów 1-4.

Drugi egzamin należy zdać po ukończeniu modułów 5-10: „Zaawansowana rachunkowość finansowa”, „Sprawozdawczość finansowa”, „Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza”, „Finanse”, „Prawo podatkowe (część II)”, „Technologia informacji (IT)”.

Moduły 11-14 stopnia czwartego obejmują wiedzę o zarządzaniu przedsiębiorstwem: „Konsolidacja sprawozdań finansowych”, „Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej”, „Rachunkowość w szczególnych sytuacjach” oraz „Elementy wiedzy na temat organizacji i biznesu”. Osoby ubiegające się o tytuł dyplomowanego księgowego muszą przystąpić do egzaminu końcowego, który składa się z części sprawdzającej wiedzę z czwartego stopnia oraz z zadania - studium przypadku. Po zdaniu go z wynikiem pozytywnym oraz udokumentowaniu wymaganej praktyki uzyskają certyfikat dyplomowanego księgowego, a Stowarzyszenie będzie prowadziło rejestr osób go posiadających. Jednak najważniejsze jest nie samo zdobycie certyfikatu, ponieważ proces certyfikacji nie zakończy się po jego uzyskaniu. Cały system edukacyjny księgowych polega na nieustannym dokształcaniu. O ile uczestnictwo w kursach dla księgowych, samodzielnych księgowych, specjalistów ds. rachunkowości jest dobrowolne, o tyle osoba posiadająca certyfikat dyplomowanego księgowego będzie miała obowiązek nieustannego dokształcania się. We współczesnej gospodarce księgowy musi dotrzymać kroku zmieniającemu się otoczeniu. Niestety, z doświadczenia wynika, że jest wielu takich księgowych, którzy po uzyskaniu licencji Ministerstwa Finansów nie dokształcali się już dalej. Często nie jest to nawet ich wina, ale pracodawców, którzy widzą tylko koszty kursu doskonalenia zawodowego.

•  Czy to oznacza, że tak jak dla biegłych rewidentów będą organizowane coroczne szkolenia obowiązkowe?

R.G.: Projekt przewiduje, że dyplomowany księgowy będzie musiał zaliczyć 120 godzin szkolenia zawodowego w ciągu trzech lat. Z tego 60 godzin to szkolenie weryfikowane, po 20 godzin rocznie, a pozostałe 60 godzin obejmuje indywidualnie wybrane formy szkoleń.

•  Kto będzie to kontrolować?

R.G.: Prawdopodobnie będzie to sprawdzane metodą wyrywkową. Prace nad dokładnym funkcjonowaniem systemu certyfikacji jeszcze trwają.

• Jak w kontekście nowego zawodu i nowego systemu edukacyjnego wygląda obecny system zawodu księgowego? Gdzie w tej ścieżce edukacyjnej plasuje się certyfikat Ministerstwa Finansów?

R.G.: Po zatwierdzeniu treści merytorycznych poszczególnych modułów określimy, w jakim stopniu będą akceptowane posiadane kwalifikacje i kto może zostać zwolniony z egzaminów na poszczególnych stopniach kształcenia. Jednak należy podkreślić, że z egzaminu końcowego, obejmującego zakres wiedzy czwartego stopnia i studium przypadku, nie przewidujemy zwolnień. Kandydaci mogą jednak przystąpić do egzaminów eksternistycznie (nie ma konieczności uczestniczenia w kursach). Moduły 1-4 odpowiadają licencjatowi szkoły wyższej. Stopień trzeci, obejmujący moduły 5-10, odpowiada magisterium wyższej uczelni. Dlatego niektóre szkoły wyższe już wyraziły swoje zainteresowanie uczestnictwem w kształceniu dyplomowanych księgowych.

Według przewidywań dotychczasowe certyfikaty MF będą akceptowane na stopniu trzecim, tj. zaliczającym moduły 1-10. Ministerstwo Finansów bardzo wspiera nasze działania, w pracach zespołu ds. certyfikacji zawodu księgowego czynnie uczestniczą jego reprezentanci.

•  Warunki uzyskania dotychczasowego certyfikatu MF nie pokrywają się z wymaganiami trzeciego stopnia Państwa certyfikacji. Jednak projekt rozporządzenia MF w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych przewiduje rozszerzony zakres zagadnień objętych egzaminem. Jak ten problem zostanie rozwiązany?

R.G.: Nie ma jeszcze ostatecznego rozwiązania. Są takie opinie, że to rynek zweryfikuje różnicę w posiadanych kwalifikacjach. A różnica ta występuje przede wszystkim w wiedzy o rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej. Jest to bardzo istotne zagadnienie z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wiele osób uważa, że różnica powinna być wyeliminowana w drodze uzupełniania kwalifikacji. Byłyby za to odpowiedzialne oddziały okręgowe Stowarzyszenia.

• Czy certyfikat dyplomowanego księgowego zostanie uregulowany ustawowo?

R.G.: W najbliższym czasie na pewno nie. W Wielkiej Brytanii, z której doświadczeń dużo korzystamy, system certyfikacji oparty jest na zaufaniu rynku. Ale w Wielkiej Brytanii funkcjonuje prawo zwyczajowe. W innych krajach, o kodyfikowanym systemie prawnym, to rządy regulują certyfikację zawodu księgowego. Do takich krajów należy też Polska, co oznacza, że kiedyś prawdopodobnie zostanie i u nas skodyfikowana.

•  Kto w takim razie będzie honorował ten certyfikat?

R.G.: Liczymy na rynek. Rada Pracodawców utworzona w SKwP opiniuje i doradza w działaniach związanych z certyfikacją. Mamy nadzieję, że pracodawcy, środowisko biznesowe dostrzegą korzyści związane z zatrudnianiem wysoko wykwalifikowanego księgowego. Gwarantuje to bowiem sprawozdanie finansowe o wysokiej jakości, prawidłowo sporządzone deklaracje podatkowe, a przede wszystkim bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

•  Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała: Gyöngyvér Takáts

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Koszty 2022 po zmianach. Poradnik Gazety Prawnej 1/2022 (PDF)
Koszty 2022 po zmianach. Poradnik Gazety Prawnej 1/2022 (PDF)
Tylko teraz
Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek od spadków i darowizn
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
  spadku
  darowizny
  odpłatnego zniesienia współwłasności
  zasiedzenia
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polski Ład 2.0 – wszystko o zmianach w podatkach od 1 lipca 2022
  Zapraszamy na szkolenie "Polski Ład 2.0 – wszystko o zmianach w podatkach od 1 lipca 2022", które odbędzie się 14 czerwca 2022 roku.
  Piotr Duda: Zrobimy wszystko, aby wyrzucić rosyjskie związki zawodowe ze światowej federacji
  Zrobimy wszystko, aby ze Światowej Federacji Związków Zawodowych wyrzucić Federację Niezależnych Związków Zawodowych Rosji. Jeżeli tak się nie stanie, To zastanowimy się nad opuszczeniem międzynarodowych struktur przez „Solidarność” – Piotr Duda.
  Webinarium „Kto powinien zmienić formę opodatkowania w ramach Polskiego Ładu 2.0 – poradnik dla przedsiębiorców i biur rachunkowych” + certyfikat gwarantowany
  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Kto powinien zmienić formę opodatkowania w ramach Polskiego Ładu 2.0 – poradnik dla przedsiębiorców i biur rachunkowych” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 2 czerwca 2022 roku. Polecamy!
  Jak stosować reguły podwójnego zapisu?
  Czy dokonując korekty na kontach syntetycznych czerwono czarnym zapisem po stronie WN np. - 501 na konto +505 powinno się również zaksięgować po stronie Ma na koncie technicznym pozostałe rozrachunki? Czy przy tej korekcie powinno się zachować zasadę podwójnego zapisu? Do tej pory nie było konta technicznego. Księgowano korekty czerwono czarnym zapisem. Wskazano błąd z uwagi na niezachowanie zasady podwójnego zapisu. Czy korekta zapisów na kontach syntetycznych jest operacją gospodarczą?
  Prezydent podpisał nowelę ustawy o VAT wydłużającą pierwszą tarczę antyinflacyjną
  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o VAT, w której zawarto przedłużenie tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej do 31 lipca br. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Chodzi m.in o zwolnienie sprzedaży paliw z podatku handlowego
  Ile zapłacą banki za wakacje kredytowe kredytobiorców? ZBP chce ograniczenia kręgu uprawnionych do wakacji kredytowych
  Jeśli z wakacji kredytowych skorzystałoby 80 proc. uprawnionych kredytobiorców spłacających kredyty złotowe na nieruchomości niekomercyjne łączny koszt dla sektora bankowego wyniósłby 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023 - ocenia Związek Banków Polskich. Jednocześnie bankowcy proponują, by wakacje kredytowe były ograniczone do osób, które faktycznie tego potrzebują i chcą wprowadzenia kryterium powierzchni nieruchomości. Według ZBP kluczowe jest również wyłączenie z zakresu zastosowania umów kredytu o stałej stopie oprocentowania.
  PIT po 1 lipca 2022 r. - wyższe zaliczki na podatek od pracowników i zleceniobiorców, niższe wynagrodzenia netto
  Od początku lipca 2022 r. istotna część (większość?) pracowników i zleceniobiorców otrzyma mniejsze wynagrodzenia netto niż w czerwcu i poprzednich miesiącach tego roku, mimo formalnej obniżki stawki w pierwszym przedziale skali z 17% na 12% - pisze prof. Witold Modzelewski.
  Ryczałt od najmu w działalności gospodarczej - przychód z refakturowanych kosztów mediów
  Opłaty za media w przypadku ich refakturowania przy najmie opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem dochodowym w ramach działalności gospodarczej, stanowią przychód z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzić od tego przychodu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 26 maja 2022 r.
  Badanie: prawie co trzecia firma jest zainteresowana dostępem do usługi ratalnej
  30 proc. firm jest zainteresowana dostępem do usługi ratalnej. Najczęściej zainteresowanie deklarują firmy budowlane i przemysłowe – wynika z najnowszego badania firmy faktoringowej NFG „Finansowanie zakupów firmowych”
  Naruszanie uniinych sankcji (środków zabezpieczających) będzie przestępstwem zagrożonym m.in. konfiskatą mienia
  25 maja 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów, zgodnie z którymi naruszanie unijnych środków ograniczających (sankcji) zostanie dopisane do wykazu przestępstw unijnych. Komisja proponuje również nowe, zaostrzone przepisy dotyczące odzyskiwania i konfiskaty mienia, co również pomoże we wdrażaniu unijnych środków ograniczających. W obliczu trwającej agresji Rosji na Ukrainę niezwykle istotne jest, aby unijne środki ograniczające były w pełni wdrażane. Ich naruszanie nie może się nikomu opłacać. Celem tych wniosków legislacyjnych jest zapewnienie w przyszłości skutecznej konfiskaty aktywów osób fizycznych i podmiotów, które naruszają środki ograniczające.
  Polski Ład - 10 istotnych zmian
  Polski Ład to pakiet zmian legislacyjnych, które w założeniu mają pomóc odbudować gospodarkę, która uległa nadwyrężeniu z powodu pandemii Covid-19. Pojawiają się jednak opinie krytyczne – zbyt wiele zmian jednocześnie, błędy legislacyjne, nieprecyzyjne przepisy. Niektóre rozwiązania, z pozoru dobre dla wszystkich, mają również negatywne następstwa. Przykładowo, podwyższenie kwoty wolnej od podatku może powodować komplikacje po stronie organizacji pozarządowych, które traktowały tzw. 1% podatku jako stałe źródło dochodu.
  Nowe detaliczne obligacje skarbowe – czy uchronią przed inflacją?
  Obligacje detaliczne, które będziemy mogli kupić w czerwcu 2022 roku zostały poddane liftingowi. Rząd kusi nas wyższym oprocentowaniem w pierwszym roku oszczędzania, a do oferty dołączają też papiery oprocentowane tym lepiej im wyższe będą w Polsce stopy procentowe.
  Wniosek o stwierdzenie nadpłaty w e-Urzędzie Skarbowym - jak wypełnić i złożyć
  Ministerstwo Finansów poinformowało 26 maja 2022 r. o udostępnieniu w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku. Wniosek ten może złożyć podatnik, u którego wystąpiła nadpłata podatku lub który kwestionuje zasadność albo wysokość pobranego podatku. W imieniu podatnika wniosek może złożyć pełnomocnik posiadający aktywne pełnomocnictwo ogólne (PPO-1).
  Podatki 2022. Problemy z Polskim Ładem a odpowiedzialność członków zarządu spółek
  Z uwagi na problemy związane z wejściem w życie Polskiego Ładu, w tym planowanych zmian podatkowych od lipca ze skutkiem wstecz od stycznia 2022 r., wśród wielu przedsiębiorców coraz częściej pojawia się pytanie: kto poniesie za to odpowiedzialność. Jak odpowiadają członkowie zarządów spółek za podatki?
  Sprawozdanie finansowe w spółce z o.o. za 2021 rok (sporządzenie, zatwierdzenie i złożenie do KRS) - terminy w 2022 roku
  Terminy na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań finansowych za 2021 r. w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością zostały wydłużone o 3 miesiące. Do kiedy trzeba sporządzić i zatwierdzić sprawozdanie finansowe w spółce z o.o. oraz złożyć to sprawozdanie do KRS w 2022 roku?
  KRD: branża leasingowa rośnie, ale przybywa też jej dłużników
  2021 r. był najlepszy w historii leasingu w Polsce i rdr przyniósł ok. 5-proc. wzrost wartości portfela branży, ale jednocześnie zaległości klientów przekroczyły 988 mln zł - informuje Krajowy Rejestr Długów. Dodano, że w leasing najczęściej brano auta osobowe, a rzadziej maszyny, pojazdy ciężarowe.
  Składki ZUS od wszystkich umów zlecenia i umów o dzieło?
  Polska zobowiązała się wobec Brukseli, że w pełni oskładkuje (składkami ZUS) umowy cywilnoprawne. Nadal jednak chce negocjować termin tego ozusowania – informuje 26 maja 2022 r. "Dziennik Gazeta Prawna”. Ma to być jeden z tzw. kamieni milowych, czyli polskich zobowiązań wobec UE, od których zależy akceptacja Komisji Europejskiej dla Krajowego Planu Odbudowy w Polsce i uruchomienie pieniędzy unijnych na ten cel.
  Dorabianie do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego - informacja do ZUS o przychodach do 31 maja
  Do końca maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą poinformować ZUS o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy. W tym roku jest to okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Wakacje kredytowe przy kredycie hipotecznym - kto i ile skorzysta
  Stale i szybko rosnące stopy procentowe sprawiają, że coraz więcej kredytobiorców ma problem ze spłacaniem kredytów mieszkaniowych (hipotecznych). Rząd zapowiedział pomoc, która powinna załatwić problemy większości zadłużonych. Idący w miliardy koszt pakietu wsparcia może się jednak okazać niedoszacowany. Jakie korzyści dla kredytobiorców przyniesie likwidacja WIBOR-u? Kto skorzysta na wakacjach kredytowych?
  Oszczędnościowe obligacje skarbowe - czerwiec 2022 r. Oprocentowanie w oparciu o stopę referencyjną NBP
  Od czerwca 2022 r. oferta Ministerstwa Finansów zostaje rozszerzona o nowe obligacje, których oprocentowanie będzie oparte o stopę referencyjną NBP. Odsetki będą wypłacane co miesiąc. Jak oprocentowane będą te obligacje? Ponadto Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o okresie zapadalności od 3 miesięcy do 12 lat.
  Składka zdrowotna – zmiany od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 roku zmienią się przepisy dot. składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany te wynikają z rządowego projektu nowelizacji ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład 2.0), który został 12 maja uchwalony przez Sejm i trafił do prac legislacyjnych w Senacie. Jakie zmiany w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie składki zdrowotnej wprowadzi ta nowelizacja? Co zmieni się od 1 lipca 2022 r. w przepisach dot. składki zdrowotnej?
  Obligacje skarbowe - oprocentowanie 2022/2023
  W odpowiedzi na interpelację poselską Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów (w imieniu Ministra Finansów) udzielił 13 maja 2022 r. wyjaśnień odnośnie oprocentowania obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Jakie odsetki dają obligacje skarbowe? Ile można zarobić na obligacjach? Jak kupić obligacje skarbowe?
  Kwota wolna od podatku. Jaka wysokość w 2022 r.
  Jedną ze zmian ustanowionych przez Polski Ład jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Osoby składające deklarację w podatku PIT za 2022 r. uzyskają dzięki temu możliwość oszczędności w rozliczeniu z fiskusem. Wspomniany przywilej nie dotyczy jednak wszystkich.
  Praca zdalna i kontrola trzeźwości pracowników - nowelizacja kodeksu pracy przyjęta przez Radę Ministrów. Co się zmieni?
  24 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Rząd chce na stałe wprowadzić do Kodeksu pracy możliwość wykonywania pracy zdalnej. Będzie to bardziej elastyczna forma wykonywania pracy od obecnie funkcjonującej telepracy. Rozwiązanie to powinno poprawić możliwości zatrudnienia osób znajdujących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym rodziców małych dzieci oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.
  E-paragony, kasy fiskalne online, połączenie kas fiskalnych i terminali płatniczych - obowiązki
  Postępująca reforma elektroniczna administracji jest realizowana wprost proporcjonalnie do reformy komunikacji na linii przedsiębiorca – urzędy, w tym urzędy skarbowe. Co roku podatnicy dowiadują się o nowych rozwiązaniach i wprowadzanych innowacjach. Jednym z dość energicznie nowelizowanych obszarów są kwestie związane z kasami fiskalnymi i paragonami.