reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czy trzeba oddać dzień wolny za święto, które przypada w niedzielę

Czy trzeba oddać dzień wolny za święto, które przypada w niedzielę

W 2010 r. święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest dla pracowników dniem wolnym od pracy, przypada w niedzielę 15 sierpnia. W takim przypadku pracodawcy nie muszą oddawać pracownikom za to święto innego dnia wolnego.


15 sierpnia, czyli dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest dniem wolnym od pracy na podstawie ustawy o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).

Na wymiar czasu pracy pracowników ma wpływ każde święto uznane za dzień wolny od pracy, które występuje w innym dniu niż niedziela. Święta występujące w innym dniu niż niedziela obniżają bowiem wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Natomiast święto, które przypada w niedzielę, tak jak w tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nie wpływa na wymiar czasu pracy pracowników. Oznacza to, że za to święto nie trzeba oddawać pracownikom innego dnia wolnego.

WAŻNE!

Święto, które przypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracowników.

Dodatkowy dzień wolny trzeba oddać pracownikom np. w sytuacji, gdy święto przypada w sobotę, a pracownicy pracują od poniedziałku do piątku. Święto występujące w sobotę obniża bowiem wymiar czasu pracy o 8 godzin. Ponadto, jeżeli święto występuje w sobotę, to jest ona dniem wolnym dla pracownika z powodu tego święta. Pracodawca musi natomiast wyznaczyć pracownikowi dodatkowy dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Wymiar czasu pracy w sierpniu

W związku ze świętem przypadającym w niedzielę 15 sierpnia br. wymiar czasu pracy w sierpniu 2010 r. obliczamy w następujący sposób:

• mnożymy liczbę pełnych tygodni przypadających w tym miesiącu przez 40 godzin (w sierpniu występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin),

• do otrzymanej liczby należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni wykraczających poza pełne tygodnie pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (w sierpniu są dwa takie dni, tj. 30 i 31 sierpnia, a zatem 160 godzin + 16 godzin = 176 godzin),

• od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w sierpniu w innym dniu niż niedziela (w sierpniu nie ma takich świąt, a zatem 176 godzin - 0 godzin = 176 godzin).

W sierpniu br. pracownicy mają do przepracowania 176 godzin.

Pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników w placówkach handlowych, powinni pamiętać, że nie będą mogli zlecić im pracy w święto 15 sierpnia. Nawet bowiem, gdy święto przypada w niedzielę, istnieje zakaz pracy w takim dniu w placówkach handlowych (art. 1519a § 2 Kodeksu pracy).

• art. 130, art. 1519a § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 105, poz. 655

• art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy - Dz.U. Nr 4, poz. 28; ost.zm. Dz.U. z 1990 r. Nr 28, poz. 160

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama