REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z VAT w 2011 r.

Tomasz Maicher
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2011 r. dla potrzeb podatku od towarów i usług PKWiU z 1997 r. zastąpi PKWiU z 2008 r. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza uchwalona 29 października nowelizacja.

Ustawa zmieniająca z 29 października 2010 r. przewiduje przede wszystkim:

REKLAMA

Autopromocja

• wyłączenie na potrzeby VAT klasyfikacji statystycznej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. W to miejsce przyjęte zostaną natomiast nomenklatura i symbole klasyfikacji statystycznej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: PKWiU z 2008 r.), obowiązującej od 1 stycznia 2009 r. dla celów statystycznych, ewidencyjnych i rachunkowości;

• odejście od generalnej zasady identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych i ograniczenie takiej konieczności wyłącznie do sytuacji, w których przepisy ustawy o VAT powołują symbole statystyczne, np. w zakresie określania zasad opodatkowania według obniżonych stawek podatku;

• likwidację załącznika nr 4 do ustawy o VAT, zawierającego obecnie wykaz usług zwolnionych od podatku, i przeniesienie zmodyfikowanych uregulowań dotyczących poszczególnych zwolnień, określonych obecnie w zależności od charakteru i zakresu przedmiotowego danej usługi, bezpośrednio do treści art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.

Poniższy komentarz odnosi się do ostatniej z wymienionych kwestii. Szczegółowa analiza w tym zakresie jest istotna nie tylko dla podmiotów świadczących tego typu usługi (u których nieprawidłowa identyfikacja usługi może od przyszłego roku prowadzić do powstania zaległości podatkowej), lecz również dla usługobiorców, którzy powinni mieć na uwadze treść art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z nim podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej transakcję niepodlegającą opodatkowaniu lub zwolnioną z opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zakres zwolnień reguluje dyrektywa

REKLAMA

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące zwolnień z VAT, wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT, zasadniczo są oparte na polskiej klasyfikacji statystycznej. Skutkuje to niejednokrotnie wystąpieniem rozbieżności między zakresem czynności objętych zwolnieniem w polskiej ustawie o VAT i odpowiadających im zwolnień przewidzianych w art. 132-136 dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: dyrektywa 2006/112/WE). Regulacje unijne przy określaniu zwolnienia posługują się wyłącznie ekonomicznym zakresem/charakterem danej czynności, bez odniesienia się do jakiejkolwiek nomenklatury statystycznej.

Według prawa wspólnotowego o zwolnieniu danej usługi decyduje jej ekonomiczny charakter wynikający z zakresu przedmiotowego usługi, a nie - jak w regulacjach krajowych - z przypisanego jej symbolu statystycznego. W efekcie w ustawie o VAT można zidentyfikować przypadki, w których zakres zwolnień z opodatkowania jest szerszy od przewidzianego w prawie wspólnotowym (np. dotyczy to usług edukacyjnych). Taka sytuacja obecnie może być korzystna dla niektórych podatników, ponieważ organy podatkowe nie mogą kwestionować zastosowania się do treści przepisu krajowego, nawet jeśli jest on niezgodny z prawem wspólnotowym. Nowe przepisy, poprzez oparcie przepisów dotyczących zwolnień usług na ich ekonomicznym charakterze (stosownie do treści regulacji unijnych), przyczynią się do zapewnienia zgodności przepisów krajowych z prawem wspólnotowym.

Istotne jest także to, że wskutek zmian podatnicy, aby móc skorzystać ze zwolnień, zasadniczo nie będą już zmuszeni do występowania z wnioskiem do urzędu statystycznego o dokonanie klasyfikacji statystycznej świadczonych przez nich usług. Dotychczas bowiem w przypadku wątpliwości co do właściwej klasyfikacji towarów lub usług podatnicy mogli zwracać się do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi z wnioskiem o nadanie/potwierdzenie prawidłowej klasyfikacji statystycznej. Wydana przez organ statystyczny opinia w tym zakresie zasadniczo decydowała o klasyfikacji danej usługi do kategorii usług zwolnionych na gruncie VAT.

Jednocześnie, jako że możliwość zastosowania zwolnienia z VAT nie będzie już uzależniona od określonego symbolu statystycznego danej czynności, podatnicy obecnie korzystający ze zwolnień w tym zakresie będą zmuszeni przeanalizować, czy w każdym przypadku charakter świadczonych przez nich usług faktycznie uprawnia ich do zastosowania zwolnienia z opodatkowania.

Zarówno bowiem w doktrynie, jak i w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych, a także w wyrokach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) wskazuje się, że stosowanie zwolnień z opodatkowania jest odstępstwem, wyjątkiem od obowiązującej na gruncie VAT zasady powszechności opodatkowania. Tym samym zwolnienia te powinny być interpretowane w sposób ścisły, bez możliwości dokonywania wykładni rozszerzającej, tak by nie dopuścić do ewentualnych naruszeń. Wskutek dostosowania polskich regulacji w zakresie zwolnień z opodatkowania do treści przepisów wspólnotowych, uwzględnienia orzecznictwa ETS w tym zakresie i określenia w sposób jednoznaczny charakteru czynności, których wykonywanie podlega zwolnieniu z opodatkowania, ustawodawca wyklucza możliwość rozszerzenia zakresu zwolnień z opodatkowania w indywidualnych przypadkach.

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Zwolnienia z VAT w 2011 r.

 


Tomasz Maicher

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

REKLAMA