REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O "podwójnej Irlandii" i "holenderskiej kanapce" czyli przepis Google'a na niższe podatki

Maria Jaskólska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jako amerykańska spółka kapitałowa Google byłby zobowiązany do opłacania podatku według stawki 35%, tymczasem dzięki zatasowanej strategii planowania podatkowego Google każdorocznie oszczędza kwotę rzędu 32% wartości dochodu.

Mimo że kontrowersyjne, działanie Google'a jest legalne i nie nosi znamion obejścia lub uniknięcia podatków. Według raportu Bloomberga opublikowanego 21 października 2010 r.[1] oszczędność ta sięga 60 miliardów dolarów amerykańskich, co stanowi 4 część polskiego długu publicznego.

Autopromocja

Struktura podatkowa Google'a opiera się na następujących założeniach:

Po pierwsze, Google rozdzielił terytorialnie sprzedaż na sprzedaż odbywającą się do USA od sprzedaży odbywającej się poza terytorium USA. W USA za rok 2009 USA został wykazany i zapłacony od sprzedaży na terytorium USA podatek (według stawki 35%) w kwocie wynoszącej powyżej 1,5 miliarda dolarów amerykańskich. Zdecydowana większość przychodów ze sprzedaży usług Google'a do użytkowników spoza USA (91% z 12,5 miliarda dolarów) realizowanych jest przez podmiot irlandzki, Google Ireland Limited, spółkę siedzibą w Dublinie (dalej „Irlandia 1”).

W tym miejscu należy wskazać, że podstawowa stawka podatku dochodowego w Irlandii wynosi 12,5% i jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Niższą podstawową stawkę podstawową podatku dochodowego oferuje jedynie Cypr - gdzie podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 10%.

Ponadto w Irlandii nie jest pobierany podatek u źródła od opłat licencyjnych wypłacanych do podmiotów, posiadających rezydencję podatkową w którymkolwiek w Unii Europejskiej, natomiast co do zasady pobierany jest podatek u źródła od opłat wypłacanych do państw, które posiadają rezydencję podatkową poza terytorium Unii Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do niedawna Irlandia była ciekawą jurysdykcją także z jeszcze jednego powodu - w kraju tym nie obowiązywały żadne regulacje ograniczające pod względem podatkowym swobodę w kształtowaniu cen sprzedaży towarów lub usług pomiędzy podmiotami powiązanymi („ceny transferowe”), ani nie były nakładane obowiązki wykazywania „rynkowości” takiej ceny w specjalnej dokumentacji.

Po drugie, Google wydzielił odrębny podmiot, któremu przysługują prawa do technologii.

W strukturze jedna spółka irlandzka realizuje sprzedaż, natomiast prawa do wyszukiwarki i technologii narzędzia reklamowego przysługują zupełnie innej spółce, również zarejestrowanej w Irlandii, z siedzibą w Dublinie, spółce Google Ireland Holdings Ltd., zatrudniającej w Dublinie ok. 1.400 osób (dalej „Irlandia 2”).

Centrum zarządzania i kontroli nad Irlandią 2 znajduje się na Bermudach, wobec czego dochody spółki posiadającej prawa do narzędzi Google'a nie podlegają opodatkowaniu w Irlandii tylko podatkowi na Bermudach (wg stawki 0%), stąd wiec są faktycznie z podatku zwolnione.

Po trzecie, Spółka z siedzibą w Irlandii, posiadająca rezydencję podatkową na Bermudach, Irlandia 2, udziela licencji na korzystanie z wyszukiwarki i narzędzia reklamowego spółce holenderskiej, Google Netherlands B.V. (dalej „Holandia”), która z kolei sublicencji udziela Holandii 1.

Holandia zobowiązana jest do zapłaty na rzecz Irlandii 2 opłaty licencyjnej za korzystanie z narzędzi wynoszącej 99,8% swoich przychodów.

W przeciwieństwie do Irlandii, w której co do zasady pobierany jest podatek u źródła od opłat licencyjnych wypłacanych do państw, które posiadają rezydencję podatkową poza terytorium Unii Europejskiej, Holandia nie nakłada podatku u źródła na opłaty licencyjne wypłacane na Bermudy.

 

Tak opisaną strukturę ilustruje następujący schemat:

 

W konsekwencji:

1. Irlandia 2 pomniejsza przychód z tytułu opłat zbieranych od użytkowników końcowych głównie o wartość opłat sublicencyjnych, należnych Holandii. Od pozostałego dochodu płaci podatek wg stawki 12,5%.

2. Holandia od przychodów z tytułu opłat sublicencyjnych odlicza koszt w postaci opłaty licencyjnej, wynoszący 99,8% wartości opłat sublicencyjnych, od pozostałych 0,2% opłaca podatek dochodowy według stawki CIT, obowiązującej w Holandii (od 20-25%).

3. Irlandia 1 otrzymuje przychody z tytułu opłat licencyjnych, które nie są opodatkowane.

______________________________________

[1] Jesse Drucker, “Googe 2.4% Rate Shows How $60 Billion Lost to Tax Loopholes”, Bloomberg, dostępne pod adresem http://www.bloomberg.com/news/2010-10-21/google-2-4-rate-shows-how-60-billion-u-s-revenue-lost-to-tax-loopholes.html

Maria Jaskólska

aplikant adwokacki

www.taxwaysgroup.com

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

REKLAMA