reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak ustalić moment otrzymania e-faktury przesyłanej pocztą elektroniczną

Jak ustalić moment otrzymania e-faktury przesyłanej pocztą elektroniczną

Ani data wpłynięcia na serwer pocztowy, ani data przeczytania faktury nie są datami otrzymania e-faktur przesyłanych pocztą elektroniczną. Jak ustalić datę otrzymania e-faktury?


Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). W przypadku tradycyjnych, papierowych faktur przez otrzymanie faktury rozumie się fizyczne znalezienie się faktury w dyspozycji podatnika, tj. wpłynięcie faktury do siedziby podatnika lub odebranie faktury przez podatnika albo upoważnioną przez niego osobę (zob. np. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 września 2009 r., sygn. IPPP1-443-698/09-4/PR).

Nie stanowi otrzymania faktury np.:

• uzyskanie informacji o danych zamieszczonych na fakturze (zob. wyrok NSA z 13 marca 2002 r., sygn. I SA/Łd 849/00, publ. „Przegląd Podatkowy” 2003/1/63);

• wrzucenie listu z fakturą przez listonosza do skrzynki pocztowej podatnika; dopiero z chwilą wyjęcia go przez podatnika lub osobę przez niego uprawnioną można uznać, że faktura została przez podatnika otrzymana.

Analogicznie, wpłynięcia e-faktury na serwer pocztowy podatnika (w przypadku e-faktur wysyłanych pocztą elektroniczną) nie można uznać za otrzymanie e-faktury. Z drugiej strony, aby doszło do otrzymania faktury papierowej przez podatnika, nie jest konieczne, by podatnik lub upoważniona osoba przeczytały tę fakturę. Podobnie, dla uznania, że e-faktura przesłana pocztą elektroniczną została otrzymana przez podatnika, nie jest też konieczne jej przeczytanie przez podatnika lub upoważnioną osobę.

A zatem ani data wpłynięcia na serwer pocztowy, ani data przeczytania faktury nie są datami otrzymania e-faktur przesyłanych pocztą elektroniczną.

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak ustalić moment otrzymania e-faktury przesyłanej pocztą elektroniczną


• art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama