REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-40A może wystarczyć do rocznego rozliczenia

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałeś PIT-40A i zastanawiasz się czy jest to wystarczające rozliczenie z fiskusem, czy też należy wypełnić oddzielny formularz? Jeśli nie korzystasz z ulg i nie uzyskałeś innych dochodów, nie musisz już samodzielnie wypełniać rocznego zeznania.

Jak złożyć PIT przez Internet w 2018 roku

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach za podatnika roczne rozliczenie podatkowe może wypełnić inna instytucja, co w konsekwencji zwalnia go od konieczności poświęcenia czasu na dokonanie stosownych obliczeń.

Omawiając możliwość uniknięcia lub też zminimalizowania formalności wynikających z obowiązku podatkowego ciążących na podatniku, istotnym jest, aby podkreślić, że przepisy prawa podatkowego przewidują, iż w przypadku, gdy płatnik podatku dokona szczegółowego rozliczenia wypłacanego przez niego dochodu podatnikowi, a także związanej z nim kwoty podatku, może ten być całkowicie zwolniony z obowiązku wypełnienia formularza PIT. Warto zatem wiedzieć kto posiada takie przywileje.

ZUS wypełni za Ciebie

Jedną z takich grup są emeryci i renciści, których jedyny dochód stanowią różnego rodzaju świadczenia emerytalne bądź rentowe, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja ta jest bowiem zobowiązana do sporządzenia i przekazania stosownych informacji, dotyczących wartości dochodów uzyskanych w minionym roku podatkowym.  Trzeba w tym miejscu zauważyć, że dotyczy to wszystkich osób, które chociażby przez jeden miesiąc roku podatkowego otrzymywały jakiekolwiek świadczenie.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ZUS jako płatnik podatku dochodowego

Ze względu na to, że kwoty  wypłacanych przez ten organ świadczeń, to znaczy emerytur oraz rent, świadczeń przedemerytalnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent socjalnych, rent strukturalnych, zostały już pomniejszone o stosowne zaliczki na podatek dochodowy, ZUS przyjmuje postać płatnika podatku. W konsekwencji Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek sporządzić oraz przekazać roczne obliczenie podatku PIT podatnikom oraz urzędowi skarbowemu, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Termin na dopełnienie tego obowiązku przewidziany został na ostatni dzień lutego kolejnego roku podatkowego.

PIT - 40A - podstawowe zeznanie roczne

Formularzem właściwym dla sporządzenia rocznego rozliczenia podatku dochodowego, wypełnianym przez omawianą wyżej instytucję jest druk PIT-40A. Został on przewidziany dla podatników, którzy w danym roku podatkowym pobierali wspomniane świadczenia. Zasadniczo przyjmuje się, że wypełnienie i przesłanie do organu podatkowego przez ZUS deklaracji podatkowej PIT-40A uznaje się na równi ze złożeniem przez podatnika zeznania rocznego. Oznacza to, że w przypadku otrzymania wypełnionego przez ZUS formularza,  nie trzeba już indywidualnie sporządzać zeznania rocznego.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Niekiedy trzeba jednak wypełnić PIT

Warto jednak pamiętać o tym, że niekiedy zdarzają się sytuacje, w których należy rozliczyć się indywidualnie. Dzieje się tak w przypadku emerytów i rencistów, którzy w trakcie rozliczanego okresu  uzyskali  także dochody z innych źródeł. Przykładowo można tu wymienić różnego rodzaju  umowy o pracę, umowy zlecenie, udziału w radzie nadzorczej, itd.

Uwaga!
Wyjątek to dochody określone w:

- art. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej - updof) np. wygrane w konkursach, grach uzyskanych w państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, albo świadczenia otrzymane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich z byłym pracodawcą stosunkiem służbowym lub pracy;

- art. 30a updof czyli tzw. dochody ze źródeł kapitałowych np. odsetki od środków zgromadzonych na rachunku lub w innych formach oszczędzania;

- art. 30b updof, w którym wymienione zostały między innymi dochody ze zbycia papierów wartościowych;

- art. 30c updof -  dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo;

- art. 30e updof - dochody ze zbycia nieruchomości i praw do nieruchomości jak np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

REKLAMA

W przypadku uzyskania dochodów z tych źródeł podatek wykazany w PIT-40A z tytułu świadczeń otrzymanych z ZUS jest podatkiem należnym, co oznacza, że nie wykazuje się ich w odrębnie składanym zeznaniu. Natomiast uzyskane dodatkowe dochody trzeb wykazać w oddzielnym formularzu i rozliczyć.

Ponadto warto pamiętać o tym, że dodatkowe rozliczenie jest obligatoryjne w przypadku wszystkich podatników, którzy pragną skorzystać z możliwości rozliczenia przysługujących im ulg podatkowych, takich jak np. ulga na Internet czy odliczenie od dochodu przekazanych darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego. Służy do tego PIT-37. Ponadto, również w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem, koniecznym jest  wypełnienie stosownej deklaracji.

Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki, Tax Care

  

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązku stosowania KSeF można uniknąć. Jest kilka sposobów. Jednym jest uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

REKLAMA

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

REKLAMA