reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Deklaracje podatkowe stosowane w związku z wypłatą dywidendy

Deklaracje podatkowe stosowane w związku z wypłatą dywidendy

Podziału zysku można dokonać po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Na jednostce wypłacającej dywidendę – oprócz pobrania podatku dochodowego – ciążą także określone obowiązki informacyjne względem organów podatkowych.


Roczne sprawozdanie finansow
e podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, tj.:

● zwyczajne zgromadzenie wspólników (ZZW) - w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością,

● zwyczajne walne zgromadzenie (ZWZ) - w spółkach akcyjnych,

nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego.

Gdy sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, wówczas zatwierdzenie sprawozdania finansowego musi zostać poprzedzone wyrażeniem opinii przez biegłego rewidenta o przedłożonym do badania sprawozdaniu finansowym (bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami). Jeśli podział lub pokrycie wyniku finansowego netto zostaną dokonane bez spełnienia powyższego warunku, wówczas czynność ta jest nieważna z mocy prawa.

Na podstawie uchwały powziętej przez organ zatwierdzający (ZZW, ZWZ) wypracowany przez podmiot gospodarczy zysk netto może być przeznaczony m.in. na wypłatę dywidendy dla udziałowców (akcjonariuszy). Uprawnionymi do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym przysługiwały udziały (akcje) w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.

W umowie spółki (statucie) mogą znajdować się zapisy upoważniające ZZW (ZWZ) do wyznaczenia dnia, na który ustala się listę wspólników (akcjonariuszy) uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy tzw. dzień dywidendy.

Kwota dywidendy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy:

● powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału,

● pomniejszonego o niepokryte straty, udziały (akcje) własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową (statutem) spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Jeśli w ciągu trwania roku obrotowego podmiot gospodarczy wypłacił wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, wówczas powinny być one uwzględnione przy wypłacie dywidendy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok, tj. kwota dywidendy przeznaczona do wypłaty powinna zostać pomniejszona o wypłacone zaliczki.

Przed przeznaczeniem zysku netto na dywidendę należy zapoznać się z zapisami umowy (statutu) pod kątem ograniczenia kwoty do wypłaty wspólnikom (akcjonariuszom).

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jakie deklaracje podatkowe są stosowane w związku z wypłatą dywidendy

 

 

Joanna Gawrońska

biegły rewident

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama