| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczać koszty usług pocztowych i kurierskich w małej firmie?

Jak rozliczać koszty usług pocztowych i kurierskich w małej firmie?

Przesyłanie informacji i dokumentów w formie elektronicznej jest powszechne w polskich przedsiębiorstwach, ale są sytuacje, w których skorzystanie z usług Poczty Polskiej lub firm kurierskich jest nieodzowne. Warto wiedzieć według jakich zasad można rozliczać koszty związane z tymi usługami.

 

 

 

 


Księgowanie kosztów usług Poczty Polskiej


Do zaksięgowania wydatku związanego z usługami pocztowymi nie jest potrzebna faktura - wystarczy dowód poniesienia opłaty pocztowej, którym może być np. potwierdzenie nadania listu poleconego lub paczki. Gdy w ciągu miesiąca przedsiębiorca nadaje wiele przesyłek pocztowych, może dokonać zbiorczego księgowania wydatków z tym związanych za pomocą Dowodu Wewnętrznego (DW). W taki sam sposób należy postąpić, gdy przesyłki są rejestrowane w książce nadawczej.

Usługi świadczone przez Pocztę Polską korzystają z preferencyjnego zwolnienia z podatku VAT. W związku z tym przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania faktury VAT, by udokumentować koszty związane z korzystaniem z usług pocztowych. Oczywiście, faktura VAT z urzędu pocztowego także może posłużyć w celu zaksięgowania kosztów wysyłki.

W podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatki związane z usługami pocztowymi lub kurierskimi należy zaksięgować w kolumnie nr 13 "Pozostałe wydatki". Należy pamiętać, że w kosztach tych można uwzględnić jedynie te wydatki, które są bezpośrednio powiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z pewnością nie każda przesyłka pocztowa kwalifikuje się do tej kategorii.


Podatek VAT w usługach Poczty Polskiej


W związku z tym, że usługi pocztowe ustawowo nie są objęte podatkiem VAT, przedsiębiorca nie dokonuje żadnych odliczeń związanych z tym podatkiem. Sytuacja ta jednak najprawdopodobniej ulegnie zmianie z początkiem 2013 roku, gdy usługi pocztowe zostaną objęte 23% stawką podatku VAT. Ma to związek z planowanymi zmianami w prawie, których celem jest dostosowanie polskiego rynku usług pocztowych do zasad obowiązujących w Unii Europejskiej. Należy jednak zauważyć, że nowa stawka podatku VAT dotyczyć będzie jedynie niepowszechnych usług pocztowych, do których należy obsługa:

- paczek pocztowych plus o wadze 10 - 30 kg,

- przesyłek pobraniowych,

- przesyłek niestandardowych (o dużych wymiarach lub w formie rulonu),

- druków bezadresowych.

W przypadku powyższych usług konieczne będzie uzyskanie od Poczty Polskiej faktury, aby przedsiębiorca mógł odliczyć zapłacony VAT. Pozostałe usługi, z których chętnie korzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. doręczanie listów ekonomicznych lub poleconych oraz paczek o małym ciężarze po 1 stycznia 2013 roku nadal będą zwolnione z opodatkowania VAT.


Księgowanie kosztów związanych z usługami innych operatorów


Faktura VAT jest podstawowym dokumentem potwierdzającym wydatki ponoszone na usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez innych operatorów niż Poczta Polska. W tym przypadku na podstawie faktury VAT przedsiębiorca może zaksięgować koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz odliczyć podatek VAT, który zapłacił.

Wydatki ponoszone na przesyłki pocztowe lub kurierskie często są niewielkie. Jednak zawsze warto je uwzględniać w kosztach związanych z działalnością firmy, tym bardziej, że można je księgować na podstawie różnych dokumentów, co jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »