| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak traktować podatkowo wydatki na opony zimowe

Jak traktować podatkowo wydatki na opony zimowe

Późną jesienią kierowcy w trosce o bezpieczeństwo wymieniają opony z letnich na zimowe. Przedsiębiorcy kupują nowe opony do aut firmowych bądź do aut pracowników wykorzystywanych na potrzeby służbowe. Sprawdź, jak rozliczać i księgować takie wydatki.


Zakup opon do samochodu firmowego


Wydatki przedsiębiorców na eksploatację samochodów wprowadzonych do ewidencji środków trwałych stanowią koszt podatkowy na zasadach ogólnych (art. 15 ust. 1 updop i art. 22 ust. 1 updof). Bez wątpienia wydatek ten ma związek z uzyskiwaniem przychodu, jeżeli samochód jest wykorzystywany do działalności gospodarczej. Warto zaznaczyć, że zakup i wymiana opon nie powoduje zwiększenia wartości początkowej samochodu. Wymiana opon w samochodzie nie jest jego ulepszeniem. Oznacza to, że jeżeli zakup opon został właściwie udokumentowany, to wydatki na zakup i wymianę opon oraz ich ewentualne przechowywanie można zaliczyć do kosztów podatkowych w wysokości faktycznie poniesionej.

Kosztu zakupu i wymiany opon nie można bezpośrednio powiązać z żadnym konkretnym przychodem. Tym samym zakup ten należy zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie jego poniesienia (art. 15 ust. 4d updop i art. 22 ust. 5c updof).

Dzień poniesienia kosztu to dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e updop i art. 22 ust. 5d updof).

Zaliczenie do kosztów następuje tu bezpośrednio, jednorazowo, w dacie poniesienia. Zaliczanie wydatków na zakup i montaż opon zimowych do kosztów podatkowych nie jest kwestionowane przez organy podatkowe.

W księgach rachunkowych zakup opon zwiększy koszty działalności podstawowej:

Wn konto 401 „Zużycie materiałów i energii”,

Ma konto 300 „ Rozliczenie zakupu”.


Zakup opon zimowych do samochodu będącego własnością pracownika


Zakup opon do samochodu użytkowanego na potrzeby firmy
, a niebędącego jej składnikiem majątkowym, podlega limitowaniu w zakresie tzw. kilometrówki. Koszty zakupu opon i ich wymiany można zaliczyć do kosztów podatkowych, tylko jeżeli mieszczą się w limicie.


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Kiedy wymiana opon na zimowe jest kosztem podatkowym

 

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »