REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencja składu podatkowego - nowe zasady od marca 2013

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty prowadzące skład podatkowy mają obowiązek prowadzenia specjalnej ewidencji (zwanej ewidencją składu podatkowego). Co ważne, począwszy od 6 marca 2013 r. doszło do pewnych modyfikacji w zasadach jej prowadzenia - o czym przedsiębiorcy winni pamiętać.

Podstawą prawną wprowadzonych od 6 marca 2013 r. zmian jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lutego 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków prowadzenia składów podatkowych oraz ewidencji przez podmioty prowadzące składy podatkowe (Dz. U. z 2013, poz. 225).

Autopromocja


Zamknięcie i podsumowanie ewidencji


Począwszy od 6 marca 2013 r. podmiot prowadzący skład podatkowy dokonuje zamknięcia ewidencji (składu podatkowego) i jej podsumowania za każdy miesiąc kalendarzowy, nie później niż w terminie 3 dni po upływie ostatniego dnia każdego miesiąca.

Obowiązek ten dotyczy zarówno podmiotów prowadzących ewidencję w formie papierowej jak również w formie elektronicznej. Przy czym przepisy nie definiują jak należy rozumieć owo zamknięcie i podsumowanie ewidencji.

W mojej ocenie, czynności te powinny polegać na ostatecznym sprawdzeniu i zatwierdzeniu wpisów dokonanych w danym miesiącu oraz podsumowaniu poszczególnych kolumn w prowadzonej ewidencji.

Pewne wątpliwości powstają odnośnie tego, za który miesiąc należy dokonać pierwszego zamknięcia i podsumowania ewidencji w określony wyżej sposób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skoro, termin na dokonanie zamknięcia i podsumowania ewidencji wynosi 3 dni po upływie ostatniego dnia każdego miesiąca, a nowe przepisy weszły w życie od 6 marca 2013 r., to przyjąć trzeba, że obowiązek zamknięcia i podsumowania ewidencji w oparciu o nowe regulacje nie ma zastosowania do ewidencji składu podatkowego prowadzonej za miesiąc luty 2013 r.

 Tym samym, pierwsze zamknięcie i podsumowanie ewidencji składu podatkowego w oparciu o nowe przepisy powinno być dokonane za miesiąc marzec 2013 r.

Kiedy nabywca towaru od zagranicznego dostawcy musi sam rozliczyć VAT?

Kasy rejestrujące od 1 kwietnia 2013 r.


Obowiązki podmiotu prowadzące ewidencję w formie elektronicznej


Należy również pamiętać, że począwszy od 6 marca 2013 r. wprowadzono zasadę, iż podmiot prowadzący skład podatkowy prowadzący ewidencję w formie elektronicznej przekazuje właściwemu naczelnikowi urzędu celnego raport z zamknięć i podsumowań ewidencji za każdy rok kalendarzowy.

Podmioty prowadzące ewidencję składu podatkowego w formie elektronicznej mają obowiązek przekazywać raportu właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie do 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, za który raport jest przekazywany.

 


Przykład
Firma A prowadzi ewidencję składu podatkowego w formie elektronicznej. W związku z tym, ma ona obowiązek sporządzenia raportu z zamknięć i podsumowań ewidencji za każdy rok kalendarzowy. Firma A powinna sporządzić raport za rok 2013 i przekazać go właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie do 31 stycznia 2014 r.


Podmioty prowadzące ewidencję składu podatkowego w formie elektronicznej są również zobowiązane - na żądanie właściwego naczelnika urzędu celnego - do bieżącego przekazania raportu z zamknięć i podsumowań ewidencji za wyznaczone miesiące. Raport składany na żądanie powinien być przekazany przez podatnika w terminie 14 dni od dnia doręczenia żądania.


Przykład

Jeżeli Firma B prowadząca skład podatkowy otrzyma 10 czerwca 2013 r. żądanie właściwego naczelnika urzędu celnego dotyczące złożenia raportu z miesięcznych zamknięć i podsumowań ewidencji  prowadzonej w formie elektronicznej za miesiąc kwiecień i maj 2013 r., to odpowiednie raporty winny być przekazane przez firmę B właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie do 24 czerwca 2013 r.


Piotr Paszek, doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA