REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbiorcza faktura korygująca - zwrot towarów

Anna Potocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą na zwrot towarów z różnych faktur pierwotnych? Jakie są zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących?

Prezenty o małej wartości i próbki towarów w ustawie o VAT w 2013 roku

Autopromocja


Zbiorcza faktura korygująca kilka faktur VAT


Można wystawić jedną fakturę korygującą do kilku faktur dokumentujących dostawy zwracanych towarów. Nie będzie to jednak zbiorcza faktura w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie faktur. W odróżnieniu od zbiorczej faktury korygującej „normalna” faktura korygująca do kilku dostaw musi zawierać m.in. numery korygowanych faktur i daty ich wystawienia.


W przepisach jest tylko zbiorcza faktura korygująca udzielone rabaty


Przepisy rozporządzenia w sprawie faktur przewidują możliwość wystawiania zbiorczej faktury korygującej (§ 13 ust. 3 rozporządzenia), jednak może to mieć miejsce w przypadku, gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, np. z tytułu osiągnięcia określonego pułapu wartości zakupów, dokonania płatności w określonym czasie (§ 13 ust. 3 i 4 rozporządzenia). Elementy takiej faktury są wówczas ograniczone do minimum.

Jednak w omawianym przypadku przepisy nie wskazują, aby ta zasada mogła mieć również zastosowanie do zwrotu towarów, których sprzedaż została uprzednio udokumentowana odrębnymi fakturami.

Dlatego w sytuacji przedstawionej w pytaniu firma nie może wystawić zbiorczej faktury korygującej na zwrot towarów udokumentowanych różnymi fakturami, w rozumieniu przepisów rozporządzenia. Jak zatem należy udokumentować ten zwrot?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacja § 13 ust. 2 rozporządzenia w sprawie faktur określa dane, jakie powinna zawierać faktura korygująca wystawiona w przypadku udzielenia rabatu w odniesieniu do jednej lub więcej niż jednej dostawy towarów lub usług. Przepis § 13 ust. 5 rozporządzenia wskazuje przy tym, że takie same dane powinna zawierać również faktura korygująca w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów. Zatem w razie zwrotu towarów faktura powinna zawierać, poza oznaczeniem „KOREKTA” albo „FAKTURA KORYGUJĄCA”, co najmniej następujące dane:

1) numer kolejny i datę jej wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w § 5 ust. 1 pkt 1-6, tj.

- datę wystawienia faktury pierwotnej i jej numer,

- nazwy sprzedawcy i nabywcy towaru (usługi) ich adresy i numery NIP,

- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów,

b) nazwę (rodzaj) zwróconego towaru;

3) kwotę zwróconych towarów,

4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Autopromocja

Jeżeli zwracany towar podlega opodatkowaniu różnymi stawkami, wartość zwróconych towarów oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego należy podać w podziale na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Eksport i import w ustawie o VAT 2013

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek

Należy zauważyć, że wymogi te wskazują na przyjęcie stanowiska, iż faktura korygująca w tej sytuacji może odnosić się również do jednej lub więcej niż jednej dostawy. Nie oznacza to jednak, że dotyczy to przypadku udokumentowania fakturą kilku odrębnych dostaw towarów lub usług. Należy przyjąć, że jedną fakturą korygującą możemy korygować kilka dostaw udokumentowanych różnymi fakturami. Przepisy tego nie zabraniają.

Nawet przed wprowadzeniem przepisów dotyczących wystawiania faktur zbiorczych do udzielonych rabatów sądy uznawały, że nie ma żadnych prawnych przeszkód, aby faktura korygująca miała charakter zbiorczy i odnosiła się do kilku faktur sprzedaży za dany przedział czasowy (wyrok NSA z 14 grudnia 2010 r., I FSK 16/10).

Taka faktura korygująca nie będzie jednak korzystać z uprawnień przewidzianych dla zbiorczych faktur korygujących. W tym przypadku istotne jest podanie w niej dat i numerów pierwotnych faktur, nazwy towarów, co w przypadku zbiorczych faktur nie jest konieczne.

 

Należy pamiętać, że obniżenie VAT na podstawie wystawionej faktury korygującej będzie możliwe po uzyskaniu potwierdzenia jej odbioru. Sprzedawca rozlicza fakturę korygującą w miesiącu jej otrzymania przez nabywcę, pod warunkiem że przed terminem złożenia deklaracji otrzyma potwierdzenie jej odbioru. Gdy otrzyma potwierdzenie po tym terminie, rozlicza fakturę korygującą w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

UWAGA!

Zbiorcza faktura korygująca jest wystawiana w przypadku udzielenia rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie.

Podstawa prawna:

• § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT, autorka licznych publikacji

 


 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kasowy PIT - opublikowano założenia projektu. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  REKLAMA