REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbiorcza faktura korygująca - zwrot towarów

Anna Potocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą na zwrot towarów z różnych faktur pierwotnych? Jakie są zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących?

Prezenty o małej wartości i próbki towarów w ustawie o VAT w 2013 roku

REKLAMA

Autopromocja


Zbiorcza faktura korygująca kilka faktur VAT


Można wystawić jedną fakturę korygującą do kilku faktur dokumentujących dostawy zwracanych towarów. Nie będzie to jednak zbiorcza faktura w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie faktur. W odróżnieniu od zbiorczej faktury korygującej „normalna” faktura korygująca do kilku dostaw musi zawierać m.in. numery korygowanych faktur i daty ich wystawienia.


W przepisach jest tylko zbiorcza faktura korygująca udzielone rabaty


Przepisy rozporządzenia w sprawie faktur przewidują możliwość wystawiania zbiorczej faktury korygującej (§ 13 ust. 3 rozporządzenia), jednak może to mieć miejsce w przypadku, gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, np. z tytułu osiągnięcia określonego pułapu wartości zakupów, dokonania płatności w określonym czasie (§ 13 ust. 3 i 4 rozporządzenia). Elementy takiej faktury są wówczas ograniczone do minimum.

Jednak w omawianym przypadku przepisy nie wskazują, aby ta zasada mogła mieć również zastosowanie do zwrotu towarów, których sprzedaż została uprzednio udokumentowana odrębnymi fakturami.

Dlatego w sytuacji przedstawionej w pytaniu firma nie może wystawić zbiorczej faktury korygującej na zwrot towarów udokumentowanych różnymi fakturami, w rozumieniu przepisów rozporządzenia. Jak zatem należy udokumentować ten zwrot?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacja § 13 ust. 2 rozporządzenia w sprawie faktur określa dane, jakie powinna zawierać faktura korygująca wystawiona w przypadku udzielenia rabatu w odniesieniu do jednej lub więcej niż jednej dostawy towarów lub usług. Przepis § 13 ust. 5 rozporządzenia wskazuje przy tym, że takie same dane powinna zawierać również faktura korygująca w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów. Zatem w razie zwrotu towarów faktura powinna zawierać, poza oznaczeniem „KOREKTA” albo „FAKTURA KORYGUJĄCA”, co najmniej następujące dane:

1) numer kolejny i datę jej wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w § 5 ust. 1 pkt 1-6, tj.

- datę wystawienia faktury pierwotnej i jej numer,

- nazwy sprzedawcy i nabywcy towaru (usługi) ich adresy i numery NIP,

- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów,

b) nazwę (rodzaj) zwróconego towaru;

3) kwotę zwróconych towarów,

4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Jeżeli zwracany towar podlega opodatkowaniu różnymi stawkami, wartość zwróconych towarów oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego należy podać w podziale na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Eksport i import w ustawie o VAT 2013

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek

REKLAMA

Należy zauważyć, że wymogi te wskazują na przyjęcie stanowiska, iż faktura korygująca w tej sytuacji może odnosić się również do jednej lub więcej niż jednej dostawy. Nie oznacza to jednak, że dotyczy to przypadku udokumentowania fakturą kilku odrębnych dostaw towarów lub usług. Należy przyjąć, że jedną fakturą korygującą możemy korygować kilka dostaw udokumentowanych różnymi fakturami. Przepisy tego nie zabraniają.

Nawet przed wprowadzeniem przepisów dotyczących wystawiania faktur zbiorczych do udzielonych rabatów sądy uznawały, że nie ma żadnych prawnych przeszkód, aby faktura korygująca miała charakter zbiorczy i odnosiła się do kilku faktur sprzedaży za dany przedział czasowy (wyrok NSA z 14 grudnia 2010 r., I FSK 16/10).

Taka faktura korygująca nie będzie jednak korzystać z uprawnień przewidzianych dla zbiorczych faktur korygujących. W tym przypadku istotne jest podanie w niej dat i numerów pierwotnych faktur, nazwy towarów, co w przypadku zbiorczych faktur nie jest konieczne.

 

Należy pamiętać, że obniżenie VAT na podstawie wystawionej faktury korygującej będzie możliwe po uzyskaniu potwierdzenia jej odbioru. Sprzedawca rozlicza fakturę korygującą w miesiącu jej otrzymania przez nabywcę, pod warunkiem że przed terminem złożenia deklaracji otrzyma potwierdzenie jej odbioru. Gdy otrzyma potwierdzenie po tym terminie, rozlicza fakturę korygującą w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

UWAGA!

Zbiorcza faktura korygująca jest wystawiana w przypadku udzielenia rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie.

Podstawa prawna:

• § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT, autorka licznych publikacji

 


 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA