Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT od 2014
Aktualne terminy rozliczania VAT-u z faktur
Jak do końca 2013 roku wygląda rozliczenie VAT-u z faktur sprzedażowych? Jeśli transakcja ma być udokumentowana fakturą obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia tego dokumentu. Innymi słowy, VAT należy rozliczyć w okresie (miesiącu lub kwartale) przypadającym na datę wystawienia faktury.
Tutaj trzeba pamiętać, że obecnie termin na wystawienie faktury to 7 dni od daty wykonania usługi lub dostarczenia towaru. W przypadku, kiedy faktura nie została wystawiona w tym terminie, to VAT i tak należy rozliczyć nie później, niż w dniu upływu terminu wystawienia. Są to zasady ogólne, od których jest kilka wyjątków (powszechnie stosowany wyjątek dotyczy np. zakupu mediów rozliczanych zgodnie z terminem zapłaty).
Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.
Nowe terminy rozliczania VAT od sprzedaży - faktura już nie tak istotna
Opisane powyżej przepisy będą funkcjonowały jeszcze tylko kilka tygodni.
Od 1 stycznia 2014 roku obowiązek podatkowy VAT (konieczność rozliczenia VAT) według ogólnej zasady będzie powstawał w momencie wydania towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania całości lub części płatności, o ile następuje wcześniej. Innymi słowy, według ogólnej zasady rozliczenie VAT będzie konieczne w miesiącu lub kwartale przypadających na termin dokonania transakcji. Tym samym w większości przypadków data wystawiania faktury nie będzie już tak ważna, jak jest obecnie (według zasad opisanych powyżej). Brak tego dokumentu, czy też opóźnienie w jego otrzymaniu nie wpłynie na termin rozliczenia VAT.
Zmiana przepisów w praktyce doprowadzi do tego, że zwykle przedsiębiorca będzie musiał wykazać VAT od dokonanej transakcji wcześniej, niż przewidują obecne przepisy. To spora rewolucja dla wielu firm, która może znaleźć odbicie w ich finansach. Może się bowiem zdarzyć, że przedsiębiorca zostanie zobowiązany do odprowadzenia podatku z własnej kieszeni jeszcze zanim uzyska zapłatę za swoje towary lub usługi od klienta. Pewnym zabezpieczeniem może być wówczas VAT kasowy, który wiąże termin rozliczenia VAT z terminem uzyskania zapłaty.
Nowe terminy rozliczania VAT od zakupów - ważny obowiązek podatkowy sprzedawcy
W związku z powyższą zmianą, inny będzie także termin rozliczenia VAT-u od zakupów. Prawo do tej czynności to jedna z podstawowych zalet bycia podatnikiem VAT, która skutkuje w praktyce dokonywaniem zakupów w cenach netto. Obecnie, przedsiębiorca ma prawo rozliczyć VAT z faktury zakupowej w okresie (miesiącu lub kwartale) przypadającym na jej otrzymanie lub w dwóch kolejnych. Od początku 2014 r. zmiana w rozliczaniu VAT-u od zakupów będzie konsekwencją zmian w rozliczaniu VAT-u od sprzedaży.
VAT od samochodu osobowego 2014
Otóż od nowego roku, nabywca będzie mógł odliczyć VAT z faktury w miesiącu (kwartale), w którym u sprzedawcy wystąpił obowiązek podatkowy lub w dwóch kolejnych miesiącach (kwartałach). Co za tym idzie, nabywca musi mieć świadomość, kiedy ten obowiązek u sprzedawcy występuje. Jak zostało opisane powyżej, według ogólnej zasady w 2014 r. będzie to termin sprzedaży lub płatności, o ile zapłata ma miejsce zanim nastąpi sprzedaż.
Pod tym względem nabywca musi uważać, by VAT-u nie rozliczyć za wcześnie. Jak zostało opisane w poprzednim artykule o zmianach w 2014 r., fakturę będzie można wystawić nawet 30 dni przed transakcją.
Inne zasady rozliczania VAT dla wybranych branż
Rozliczenie VAT w momencie wydania towaru lub wykonania usługi nie będzie jednak dotyczyło wszystkich rodzajów usług. Nowelizacja wprowadza bowiem pewne wyjątki od tej reguły. Zgodnie z nimi terminem, w którym pojawia się konieczność rozliczenia VAT dla niektórych branż będzie data wystawienia faktury (choć aktualnie nie jest). Chodzi tu m.in. o:
- świadczenie usług budowlanych lub budowlano-montażowych,
Przedsiębiorca będzie miał 30 dni na wystawienie faktury od momentu wykonania usługi. Może to zrobić również 30 dni przed sprzedażą przed sprzedażą usługi budowlanej.
- dostawę książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów,
Fakturę należy wystawić nie później niż 60 dni od wydania towaru lub 120 dni jeżeli umowa przewiduje rozliczanie zwrotów. Fakturę można również wystawić 30 dni przed dostawą.
- drukowanie książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów (za wyjątkiem tych, które stanowią import usług),
W tym przypadku termin wystawienia faktury to 90 dni od momentu wydrukowania materiałów. Przepisy przewidują możliwość jej wystawienia 30 dni przed wydrukowaniem.
- dostawę energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
- świadczeniu usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
- najem, dzierżawę, leasing lub usługi o podobnym charakterze,
- usługi ochrony osób, dozoru i przechowywania mienia,
- stałą obsługę prawną i biurową (z wyjątkiem importu usług).
W pięciu powyższych podpunktach kwestia wystawienia faktury przedstawia się identycznie - dokument będzie można wystawić nie później niż z upływem terminu płatności.
Jeśli przedsiębiorca nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie w chwili upływu terminu na wystawienie dokumentu. W przypadku, gdy taki termin nie zostanie określony - w momencie upływu okresu płatności.
Pobierz obszerny poradnik o zmianach w VAT: VADEMECUM dla przedsiębiorców. Najważniejsze zmiany w VAT 2014
Poradnik dla Państwa przygotowała kancelaria ACCREO we współpracy z portalem INFOR.pl
Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Sebastian Bobrowski
Dyrektor Finansowy inFakt
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat