Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej
REKLAMA
REKLAMA
Umowa komisu została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 765 k.c. jest to umowa, na podstawie której przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.
REKLAMA
Możemy zatem wyróżnić dwa podstawowe typy umów komisu - tzw. komis w sprzedaży oraz komis w zakupie.
W pierwszym przypadku komitent będący właścicielem towaru zleca komisantowi jego sprzedaż. Sprzedaż ta realizowana jest przez komisanta w imieniu własnym, lecz na rachunek komitenta. Natomiast komis w zakupie obejmuje przypadki, kiedy komitent zleca komisantowi zakup towaru. Zakup dokonywany jest wówczas przez komisanta w imieniu własnym, lecz na rachunek komitenta.
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Czynności realizowane w ramach umów komisu, zarówno komisu w sprzedaży, jak i komisu w zakupie, według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, traktowane są jak niezależne dostawy towarów. Odpowiednie regulacje w tym zakresie zawarto w postanowieniach art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy, według którego przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
● wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej,
● wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta.
Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Rozliczanie sprzedaży komisowej - VAT 2014”
Artykuł szczegółowo omawia kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku:
● wydania towaru między komitentem a komisantem
● wydania towaru przez komisanta osobie trzeciej
● wydania towaru komitentowi przez komisanta.
Materiał wskazuje również na jakich zasadach ustalana jest podstawa opodatkowania przy umowach komisu w przypadku zarówno komitenta, jak i komisanta.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat