reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

TEMAT DNIA

Ulepszenia w obcych środkach trwałych

Aktualizacja: 06.08.2010

Pojęciem „ulepszenie obcego środka trwałego” posługuje się ustawa o rachunkowości. Natomiast ustawy o podatkach dochodowych mówią o nakładach na inwestycje w obcych środkach trwałych. Potocznie pojęcia te są używane zamiennie. »

Czy trzeba oddać dzień wolny za święto, które przypada w niedzielę

Aktualizacja: 05.08.2010

W 2010 r. święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest dla pracowników dniem wolnym od pracy, przypada w niedzielę 15 sierpnia. W takim przypadku pracodawcy nie muszą oddawać pracownikom za to święto innego dnia wolnego. »

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Aktualizacja: 03.08.2010

Urlop ojcowski może wykorzystać pracownik – ojciec biologiczny lub ojciec adopcyjny (legitymujący się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, w którym jest wpisany jako ojciec). Urlop ten może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Po tym czasie prawo do urlopu ojcowskiego nie przysługuje. »

Jak wybrać biegłego rewidenta

Aktualizacja: 29.07.2010

Zbliża się termin wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych. Należy sprawdzić, czy jednostka podlega badaniu i podjąć decyzję o wyborze właściwego audytora. »

Jak odzyskać zaległe niewypłacone wynagrodzenie

Aktualizacja: 28.07.2010

Od 1 lipca 2010 r. pracownicy, którzy posiadają prawomocne wyroki sądu przeciwko pracodawcom o wypłatę zaległych świadczeń pracowniczych (przed 1 października 2006 r.), a mimo to nie otrzymali pensji, otrzymają wypłaty z FGŚP. »

Nie wszystkie odszkodowania dla pracownika wolne od podatku

Aktualizacja: 16.07.2010

Powody, dla których pracownik otrzymuje odszkodowanie mogą być bardzo różne. I co do zasady odszkodowania są wolne od opodatkowania podatkiem dochodowym. »

Jak refakturować usługi gastronomiczne

Aktualizacja: 08.07.2010

W refakturze VAT naliczamy metodą „w stu” od kwot otrzymanych od podmiotu, na rzecz którego dokonano refakturowania. Zasadniczo przyjmuje się, że jest to kwota brutto. Od nabycia usług gastronomicznych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 55.30 firmie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. »

Amortyzacja samochodu w firmie

Aktualizacja: 15.07.2010

Samochód jest podstawowym narzędziem pracy praktycznie w każdej działalności gospodarczej. Jego eksploatacja związana jest z wieloma aspektami podatkowymi. W tym artykule omówimy problemy związane z amortyzacją samochodów. »

Jak szkolić pracowników na nowych zasadach

Aktualizacja: 08.07.2010

Od połowy lipca 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników. »

Publikowanie sprawozdań finansowych

Aktualizacja: 01.07.2010

Ostatecznym terminem złożenia do ogłoszenia rocznego sprawozdania finansowego jest 15 dzień po dniu jego zatwierdzenia. Dla większości jednostek tą ostateczną datą złożenia do ogłoszenia sprawozdania finansowego jest dzień 15 lipca. »

Faktury można wysyłać mailem

Aktualizacja: 02.07.2010

Otrzymanie faktur mailem bez bezpiecznego podpisu elektronicznego nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 20 maja 2010 r. »

Zdarzenia ujawnione po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych

Aktualizacja: 29.06.2010

Po zatwierdzeniu bilansu nie ma możliwości dokonania korekt w sprawozdaniu finansowym. Jeżeli jednostka otrzymuje informacje o zdarzeniach, które mogą mieć wpływ na wiarygodność tego sprawozdania finansowego, odpowiednich księgowań musi dokonać w bieżących księgach. »

Rozwiązanie najważniejszych problemów podatkowych spowodowanych powodzią

Aktualizacja: 24.06.2010

Po okresie intensywnej walki z żywiołem przychodzi czas na rozwiązywanie problemów spowodowanych powodzią. Niestety i w tym obszarze pojawiają się problemy podatkowe. Artykuł ten pozwoli na rozwiązanie wielu z nich. »

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika

Aktualizacja: 17.06.2010

Zbliża się czas letni, kiedy to pracownicy częściej korzystają z należnych im urlopów. W jaki sposób obliczać wynagrodzenia związane z ich wypoczynkiem? Jakich składników nie uwzględnić w podstawie wynagrodzenia urlopowego? »

Kary dla biur rachunkowych za niedostosowanie procedur

Aktualizacja: 15.06.2010

Od 22 kwietnia 2010 r. biura rachunkowe powinny posiadać pisemne procedury stosowania obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Kto nie dopełni obowiązku wprowadzenia takiej procedury może trafić do więzienia nawet na 3 lata. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama