Termin płatności długu celnego będzie można odroczyć

Zmodernizowany Kodeks Celny (z.k.c.) szczegółowo określa przypadki oraz momenty, w jakich powstaje dług celny. Jak tłumaczy Ewelina Nowakowska, starszy konsultant w Ernst & Young oddział Kraków, przepisy z.k.c., podobnie jak obecnie obowiązujący Wspólnotowy Kodeks Celny (w.k.c.), jako pierwsze zdarzenie powodujące powstanie długu celnego wymieniają objęcie towarów niewspólnotowych procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu oraz odprawą czasową z częściowym zwolnieniem z należności celnych przywozowych. W tych dwóch sytuacjach dług celny powstaje w momencie przyjęcia zgłoszenia celnego. Kolejny przypadek powstania długu celnego odnosi się do sytuacji, w której towary niewspólnotowe (np. zwolnione z cła przywozowego) zostały użyte do wytworzenia produktów, których pochodzenie jest dokumentowane we Wspólnocie dowodem pochodzenia i które to produkty są powrotnie wywożone.
- W tym przypadku dług celny w stosunku do zużytych towarów powstaje w wyniku przyjęcia powiadomienia o powrotnym wywozie produktów. Podobnie jak w.k.c., z.k.c. zawiera również katalog przypadków powstania długu celnego związanych z brakiem przestrzegania przepisów celnych dotyczących towarów niewspólnotowych, np. podczas nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty, usunięcia spod dozoru celnego, przetwarzania, składowania - tłumaczy Ewelina Nowakowska.
Dodaje, że dług celny powstanie także w wyniku niewypełnienia obowiązków dotyczących procedury końcowego przeznaczenia lub warunku wymaganego do objęcia towarów procedurą celną czy też zastosowania zwolnienia z cła. W tych sytuacjach dług celny powstaje w momencie, gdy nie zostaje wypełniony obowiązek, którego niewypełnienie łączy się z powstaniem długu.
Miejsce powstania długu
Zmodernizowany Kodeks Celny przewiduje, że dług celny, co do zasady, powstaje w miejscu, gdzie dokonuje się zgłoszenia celnego, powiadomienia o powrotnym wywozie lub dokonuje się zgłoszenia uzupełniającego. Jak tłumaczy Ewelina Nowakowska, w pozostałych przypadkach dług celny powstaje w miejscu zaistnienia zdarzenia, z którym związane jest powstanie długu. Jeżeli organy celne nie mogą ustalić miejsca powstania długu celnego, a sytuacja dotyczy procedury, która nie została zakończona, to dług celny powstaje w miejscu, gdzie towary zostały objęte tą procedurą lub zostały wprowadzone na obszar celny Wspólnoty w ramach tej procedury.
Powiadomienie o długu
Dłużnik będzie powiadamiany o długu celnym w następujących terminach:
• w momencie zwolnienia towarów, gdy kwota należności wynika ze zgłoszenia celnego, albo
• w ciągu 14 dni od dnia, w którym organy celne są w stanie określić należności celne, w innych sytuacjach niż złożenie zgłoszenia celnego.
Jak wyjaśnia Bartosz Bołtromiuk, starszy konsultant w Grupie Akcyzowo-Celnej Ernst & Young, przedawnienie prawa do powiadomienia o długu celnym w większości przypadków następować będzie, podobnie jak obecnie, po upływie trzech lat od dnia powstania długu celnego. Wydłużeniu do dziesięciu lat ulegnie natomiast termin przedawnienia długu celnego w sytuacji, jeśli dług ten powstał w wyniku czynu podlegającego karnemu postępowaniu sądowemu.
Umorzenie, zwrot i wygaśnięcie długu celnego
Zwrot oznacza zwrot uiszczonych należności celnych przywozowych lub wywozowych.
Umorzenie definiowane jest jako zwolnienie z obowiązku zapłaty należności celnych przywozowych lub wywozowych, które nie zostały uiszczone.
Zapłata należności
Co do zasady, termin płatności należności celnych nie będzie mógł przekraczać dziesięciu dni od daty powiadomienia dłużnika o długu celnym. Tak jak w.k.c., z.k.c. dopuszcza również odroczenie terminu płatności należności celnych. Warunkiem odroczenia płatności będzie złożenie zabezpieczenia. Organy celne będą mogły zezwolić na odroczenie płatności oddzielnie dla każdej kwoty należności lub łącznie dla kwot należności zaksięgowanych w określonym okresie. Maksymalnym terminem odroczenia terminu płatności, na gruncie z.k.c. jest 16 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dług celny.
Stosownie do przepisów z.k.c., podmioty gospodarcze będą mogły stosować także inne ułatwienia płatnicze niż odroczenie płatności. Warunkiem korzystania z ułatwień płatniczych będzie złożenie zabezpieczenia. Korzystanie z ułatwień płatniczych będzie łączyło się z koniecznością zapłaty odsetek. Organy celne będą mogły jednak w pewnych sytuacjach odstąpić od obowiązku złożenia zabezpieczania i naliczenia odsetek.
Podobnie jak obecnie, od należności, które nie zostały zapłacone w terminie, będą naliczane odsetki za zwłokę. Odsetki będą naliczane za okres od dnia, w którym upłynął termin płatności, do dnia zapłaty.
Zabezpieczenia
Nie zmienią się zasady składania zabezpieczeń - zabezpieczenie będzie mogło być składane w odniesieniu do jednej lub kilku operacji celnych. Zmodernizowane przepisy, tak samo jak w.k.c., będą zezwalać na składanie zabezpieczenia przez osobę trzecią, tj. inną niż osoba, od której wymaga się złożenia zabezpieczenia. Zabezpieczenia będą mogły być składane w formie depozytu lub innego równoważnego środka uznanego przez organy celne, w formie zobowiązania złożonego przez gwaranta lub w innej formie zabezpieczenia. Organy celne, tak jak obecnie, będą mogły odmówić przyjęcia wybranej formy zabezpieczenia. Mimo zmiany treści przepisów nie ulegną zmianie zasady zwolnienia zabezpieczenia. Zabezpieczenie będzie zwalniane przez organy celne niezwłocznie po wygaśnięciu długu celnego.
Przepisy z.k.c. za podstawy prawne dla zwrotu lub umorzenia podają: nadpłatę kwot należności celnych, towary wadliwe lub niezgodne z warunkami umowy, błąd organów i zasadę słuszności. Dług celny będzie również zwracany w przypadku unieważnienia zgłoszenia celnego. Projekt przepisów wykonawczych do z.k.c. precyzuje sytuacje, w których wystąpił błąd organów celnych albo zastosowanie znaleźć może zasada słuszności.
- Na gruncie nowych przepisów, aby określić, czy błąd organów mógł zostać wykryty przez dłużnika i czy można mówić o zaniedbaniu za strony podmiotu, będzie trzeba odnieść się do charakteru błędu, doświadczenia podmiotu oraz zbadać poziom staranności podmiotu. Takie podejście jest zgodne z obecną praktyką organów celnych i utrwalonym orzecznictwem ETS - wyjaśnia Bartosz Bołtromiuk.
Zwrot lub umorzenie cła na podstawie zasady słuszności, stosownie do projektu przepisów wykonawczych, będzie mieć zastosowanie, gdy dług celny powstał w szczególnych okolicznościach i dłużnikowi nie można przypisać oczywistego zaniedbania, np. środek transportu nie mógł zostać rozładowany z powodu braku możliwości jego otwarcia, a towary dopuszczone do obrotu są powrotnie wywiezione. Za szczególne okoliczności uznany będzie również zwrot towarów, które zostały wysłane do naprawy w ramach procedury uszlachetniania biernego i dostawca nie jest w stanie ich naprawić. Termin na złożenie wniosku o zwrot lub umorzenie będzie wynosił, w zależności od sytuacji, od roku do trzech lat od dnia powiadomienia o długu celnym. W przypadku unieważnienia zgłoszenia celnego będą miały zastosowanie terminy określone w przepisach o unieważnieniu.
Słownik
DŁUG CELNY - nałożony na określoną osobę obowiązek uiszczenia stosownej kwoty należności celnych przywozowych lub wywozowych, określonej dla danych towarów na mocy obowiązującego prawodawstwa celnego.
DŁUŻNIK - każdą osobę odpowiedzialną za dług celny.
NALEŻNOŚCI CELNE PRZYWOZOWE - należności celne, uiszczane przy przywozie towarów.
NALEŻNOŚCI CELNE WYWOZOWE - należności celne, uiszczane przy wywozie towarów.
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?
Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.
Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT – podała kancelaria prezydenta. Ustawa wprowadza pakiet Slim VAT 3, który ma uprosić rozliczanie tego podatku.
Zakładam, że projekt ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu, byśmy zdążyli przepracować ją w Sejmie w czerwcu i lipcu - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.
Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot. Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia (RZS-R) został wydłużony do 5 czerwca 2023 r.
Napiwek przypisany konkretnej osobie nie jest dochodem spółki gastronomicznej, a spółka nie zapłaci podatku dochodowego. Podatek dochodowy za napiwek obciąża jednak osobę, która otrzymała napiwek.
Do obliczenia podatku od zysku wypłaconego komplementariuszowi konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego od spółki. Skoro PIT od zysku komplementariusza pomniejszany jest o proporcjonalną część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową, to pierwszy z wymienionych podatków będzie mógł zostać wyliczony i pobrany dopiero po złożeniu przez spółkę rocznego zeznania i podjęciu przez wspólników uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku. Spółka, jako płatnik, nie ma więc obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku. Wyrok z 2 lutego 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 394/22).
31 maja 2023 r. ZUS poinformował, że udostępnił aktualizację aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniony został wygląd aplikacji i rozbudowano ją o kolejne funkcje.
Do 5 czerwca 2023 r. prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wynikającej z rocznego rozliczenia. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – poinformował 1 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aż 79% Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę poza obowiązującymi składkami, a 62,5% nie odkłada regularnie żadnej kwoty na żaden cel. Jednocześnie dochód rozporządzalny na 1 osobę w Polsce w 2022 roku wyniósł 2 249,79 zł. Czy daje to możliwość odłożenia miliona złotych na emeryturę?
Mały ZUS Plus będzie wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tej preferencji (ulgi) w 2023 roku. Poinformowało o tym 31 maja 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wskutek tego przedłużenia przedsiębiorcy ci zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Obniżony VAT na odzież dziecięcą. W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie wykluczają, że temat powróci w najbliższej kampanii wyborczej. Na czym polega problem?
Dokonanie wpisu oraz rejestracja zmian danych ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki handlowej. Zgodnie z przepisami, wniosek o wpis lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS powinien być złożony do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia, w którym zdarzenie uzasadniające zmianę miało miejsce. Praktyka pokazuje, że wielu przedsiębiorców zaniedbuje ten obowiązek i zgłasza zmiany za późno lub nie robi tego wcale.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ważne narzędzie pomagające w zwalczaniu oszustw podatkowych. Elektroniczny proces wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ułatwia walkę z nieuczciwymi praktykami. Czy obowiązkowe wprowadzenie systemu zapewni skuteczne środki kontroli i wyeliminuje tzw. szarą strefę? Jakie korzyści przyniesie firmom?
Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.
Pakiet e-commerce, który wprowadził szereg zmian oraz nowych pojęć głównie w ustawie o podatku od towarów i usług obowiązuje od 20 maja 2021 r. Szczególnie ciekawe były zmiany, które „uporządkowały” kwestię platform ułatwiających sprzedaż wysyłkową dla konsumentów z UE (B2C). Mowa jest tutaj głównie o interfejsach elektronicznych takich jak chociażby Amazon. Co istotne, adres siedziby dla takich platform nie ma żadnego znaczenia w rozwiązaniu, o którym będzie mowa, o ile ułatwiają one określone dostawy towarów.
W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano oświadczenie majątkowe prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wynika z niego, że prezydent zarobił ponad 250 tys. zł w 2022 roku. To o nieco ponad 107 tys. zł więcej niż w 2021 roku.
Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Jak to wygląda?
Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie.
Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.
Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie.
Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.
Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?
Komentarze(0)
Pokaż: