REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin płatności długu celnego będzie można odroczyć

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który zostanie powiadomiony o długu celnym, będzie musiał go zapłacić w ciągu dziesięciu dni od momentu powiadomienia. W niektórych przypadkach termin płatności będzie mógł być odroczony.

Zmodernizowany Kodeks Celny (z.k.c.) szczegółowo określa przypadki oraz momenty, w jakich powstaje dług celny. Jak tłumaczy Ewelina Nowakowska, starszy konsultant w Ernst & Young oddział Kraków, przepisy z.k.c., podobnie jak obecnie obowiązujący Wspólnotowy Kodeks Celny (w.k.c.), jako pierwsze zdarzenie powodujące powstanie długu celnego wymieniają objęcie towarów niewspólnotowych procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu oraz odprawą czasową z częściowym zwolnieniem z należności celnych przywozowych. W tych dwóch sytuacjach dług celny powstaje w momencie przyjęcia zgłoszenia celnego. Kolejny przypadek powstania długu celnego odnosi się do sytuacji, w której towary niewspólnotowe (np. zwolnione z cła przywozowego) zostały użyte do wytworzenia produktów, których pochodzenie jest dokumentowane we Wspólnocie dowodem pochodzenia i które to produkty są powrotnie wywożone.

REKLAMA

Autopromocja

- W tym przypadku dług celny w stosunku do zużytych towarów powstaje w wyniku przyjęcia powiadomienia o powrotnym wywozie produktów. Podobnie jak w.k.c., z.k.c. zawiera również katalog przypadków powstania długu celnego związanych z brakiem przestrzegania przepisów celnych dotyczących towarów niewspólnotowych, np. podczas nielegalnego wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty, usunięcia spod dozoru celnego, przetwarzania, składowania - tłumaczy Ewelina Nowakowska.

Dodaje, że dług celny powstanie także w wyniku niewypełnienia obowiązków dotyczących procedury końcowego przeznaczenia lub warunku wymaganego do objęcia towarów procedurą celną czy też zastosowania zwolnienia z cła. W tych sytuacjach dług celny powstaje w momencie, gdy nie zostaje wypełniony obowiązek, którego niewypełnienie łączy się z powstaniem długu.

Miejsce powstania długu

Zmodernizowany Kodeks Celny przewiduje, że dług celny, co do zasady, powstaje w miejscu, gdzie dokonuje się zgłoszenia celnego, powiadomienia o powrotnym wywozie lub dokonuje się zgłoszenia uzupełniającego. Jak tłumaczy Ewelina Nowakowska, w pozostałych przypadkach dług celny powstaje w miejscu zaistnienia zdarzenia, z którym związane jest powstanie długu. Jeżeli organy celne nie mogą ustalić miejsca powstania długu celnego, a sytuacja dotyczy procedury, która nie została zakończona, to dług celny powstaje w miejscu, gdzie towary zostały objęte tą procedurą lub zostały wprowadzone na obszar celny Wspólnoty w ramach tej procedury.

Powiadomienie o długu

Dłużnik będzie powiadamiany o długu celnym w następujących terminach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w momencie zwolnienia towarów, gdy kwota należności wynika ze zgłoszenia celnego, albo

• w ciągu 14 dni od dnia, w którym organy celne są w stanie określić należności celne, w innych sytuacjach niż złożenie zgłoszenia celnego.

Jak wyjaśnia Bartosz Bołtromiuk, starszy konsultant w Grupie Akcyzowo-Celnej Ernst & Young, przedawnienie prawa do powiadomienia o długu celnym w większości przypadków następować będzie, podobnie jak obecnie, po upływie trzech lat od dnia powstania długu celnego. Wydłużeniu do dziesięciu lat ulegnie natomiast termin przedawnienia długu celnego w sytuacji, jeśli dług ten powstał w wyniku czynu podlegającego karnemu postępowaniu sądowemu.

Umorzenie, zwrot i wygaśnięcie długu celnego

Zwrot oznacza zwrot uiszczonych należności celnych przywozowych lub wywozowych.

Umorzenie definiowane jest jako zwolnienie z obowiązku zapłaty należności celnych przywozowych lub wywozowych, które nie zostały uiszczone.

Zapłata należności

REKLAMA

Co do zasady, termin płatności należności celnych nie będzie mógł przekraczać dziesięciu dni od daty powiadomienia dłużnika o długu celnym. Tak jak w.k.c., z.k.c. dopuszcza również odroczenie terminu płatności należności celnych. Warunkiem odroczenia płatności będzie złożenie zabezpieczenia. Organy celne będą mogły zezwolić na odroczenie płatności oddzielnie dla każdej kwoty należności lub łącznie dla kwot należności zaksięgowanych w określonym okresie. Maksymalnym terminem odroczenia terminu płatności, na gruncie z.k.c. jest 16 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dług celny.

Stosownie do przepisów z.k.c., podmioty gospodarcze będą mogły stosować także inne ułatwienia płatnicze niż odroczenie płatności. Warunkiem korzystania z ułatwień płatniczych będzie złożenie zabezpieczenia. Korzystanie z ułatwień płatniczych będzie łączyło się z koniecznością zapłaty odsetek. Organy celne będą mogły jednak w pewnych sytuacjach odstąpić od obowiązku złożenia zabezpieczania i naliczenia odsetek.

Podobnie jak obecnie, od należności, które nie zostały zapłacone w terminie, będą naliczane odsetki za zwłokę. Odsetki będą naliczane za okres od dnia, w którym upłynął termin płatności, do dnia zapłaty.

Zabezpieczenia

Nie zmienią się zasady składania zabezpieczeń - zabezpieczenie będzie mogło być składane w odniesieniu do jednej lub kilku operacji celnych. Zmodernizowane przepisy, tak samo jak w.k.c., będą zezwalać na składanie zabezpieczenia przez osobę trzecią, tj. inną niż osoba, od której wymaga się złożenia zabezpieczenia. Zabezpieczenia będą mogły być składane w formie depozytu lub innego równoważnego środka uznanego przez organy celne, w formie zobowiązania złożonego przez gwaranta lub w innej formie zabezpieczenia. Organy celne, tak jak obecnie, będą mogły odmówić przyjęcia wybranej formy zabezpieczenia. Mimo zmiany treści przepisów nie ulegną zmianie zasady zwolnienia zabezpieczenia. Zabezpieczenie będzie zwalniane przez organy celne niezwłocznie po wygaśnięciu długu celnego.

Przepisy z.k.c. za podstawy prawne dla zwrotu lub umorzenia podają: nadpłatę kwot należności celnych, towary wadliwe lub niezgodne z warunkami umowy, błąd organów i zasadę słuszności. Dług celny będzie również zwracany w przypadku unieważnienia zgłoszenia celnego. Projekt przepisów wykonawczych do z.k.c. precyzuje sytuacje, w których wystąpił błąd organów celnych albo zastosowanie znaleźć może zasada słuszności.

- Na gruncie nowych przepisów, aby określić, czy błąd organów mógł zostać wykryty przez dłużnika i czy można mówić o zaniedbaniu za strony podmiotu, będzie trzeba odnieść się do charakteru błędu, doświadczenia podmiotu oraz zbadać poziom staranności podmiotu. Takie podejście jest zgodne z obecną praktyką organów celnych i utrwalonym orzecznictwem ETS - wyjaśnia Bartosz Bołtromiuk.

Zwrot lub umorzenie cła na podstawie zasady słuszności, stosownie do projektu przepisów wykonawczych, będzie mieć zastosowanie, gdy dług celny powstał w szczególnych okolicznościach i dłużnikowi nie można przypisać oczywistego zaniedbania, np. środek transportu nie mógł zostać rozładowany z powodu braku możliwości jego otwarcia, a towary dopuszczone do obrotu są powrotnie wywiezione. Za szczególne okoliczności uznany będzie również zwrot towarów, które zostały wysłane do naprawy w ramach procedury uszlachetniania biernego i dostawca nie jest w stanie ich naprawić. Termin na złożenie wniosku o zwrot lub umorzenie będzie wynosił, w zależności od sytuacji, od roku do trzech lat od dnia powiadomienia o długu celnym. W przypadku unieważnienia zgłoszenia celnego będą miały zastosowanie terminy określone w przepisach o unieważnieniu.

Słownik

DŁUG CELNY - nałożony na określoną osobę obowiązek uiszczenia stosownej kwoty należności celnych przywozowych lub wywozowych, określonej dla danych towarów na mocy obowiązującego prawodawstwa celnego.

DŁUŻNIK - każdą osobę odpowiedzialną za dług celny.

NALEŻNOŚCI CELNE PRZYWOZOWE - należności celne, uiszczane przy przywozie towarów.

NALEŻNOŚCI CELNE WYWOZOWE - należności celne, uiszczane przy wywozie towarów.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA