REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór opodatkowania kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Katarzyna Wojciechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie jedną z dwóch uproszczonych form. Są to karta podatkowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

1. Wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

REKLAMA

Autopromocja

1.1. Do kiedy należy złożyć wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej podatnik powinien złożyć do 20 stycznia 2009 r.

WAŻNE!

Jeżeli podatnik prowadzi działalność w formie spółki cywilnej, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej powinien złożyć jeden ze wspólników.

Jeżeli podatnik rozpocznie działalność gospodarczą w trakcie 2009 r., wniosek o zastosowanie opodatkowania kartą podatkową powinien złożyć przed rozpoczęciem działalności (art. 29 ust. 1 uzpd).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania kartą podatkową w 2008 r. i zamierzają w 2009 r. kontynuować działalność opodatkowaną w tej właśnie formie, nie muszą informować o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli jednak w 2009 r. chcą zrezygnować z opodatkowania kartą podatkową, muszą do 20 stycznia br. dokonać wyboru innej formy opodatkowania.

1.2. Do kogo należy złożyć wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej należy skierować do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby w przypadku spółek (art. 9 ust. 1 uzpd). Jeżeli podatnik w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej wskazał miejsce położenia zakładu, w którym będzie prowadził działalność gospodarczą, wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej składa do naczelnika urzędu skarbowego według miejsca położenia tego zakładu.

1.3. Na jakim formularzu złożyć wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej podatnik powinien złożyć na formularzu PIT-16. We wniosku tym powinien wskazać m.in. rodzaj i zakres prowadzonej działalności, dane dotyczące stanu zatrudnienia, dane dotyczące osób zatrudnionych.

2. Wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

2.1. Do kiedy należy złożyć wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2009 r. podatnik powinien złożyć do 20 stycznia 2009 r. W przypadku gdy podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie 2009 r., oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności. Nie może jednak uczynić tego później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9 ust. 1 uzpd).

Podatnicy, którzy opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2008 r., kontynuujący działalność opodatkowaną w tej formie, nie muszą informować o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli jednak w 2009 r. chcieliby zrezygnować z tej formy opodatkowania, muszą do 20 stycznia br. dokonać wyboru innej formy opodatkowania.

2.2. Do kogo należy złożyć wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika (art. 9 ust. 1 uzpd).

Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, oświadczenie o wyborze ryczałtu muszą złożyć wszyscy wspólnicy. Wspólnicy składają oświadczenia naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według ich miejsca zamieszkania (art. 9 ust. 2 uzpd). Regulacja ta zasadniczo różni się od zasad wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej, gdzie tylko jeden ze wspólników składa wniosek o opodatkowanie w tej formie.

2.3. Na jakim formularzu złożyć wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Ustawodawca nie określił powszechnie obowiązującego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik sam musi sporządzić oświadczenie. Powinien w nim podać datę jego sporządzenia, swoje dane, dane organu podatkowego, do którego pismo jest skierowane, datę, od której zamierza stosować opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oraz podpis.

3. Wybór kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

REKLAMA

Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, może wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego miesięcznie lub kwartalnie. W pierwszym przypadku ryczałt należy płacić do 20. dnia następnego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania. W drugim przypadku ryczałt należy opłacać w terminie do 20. dnia miesiąca następnego po upływie kwartału (art. 21 ust. 1a uzpd). Aby w 2009 r. opłacać ryczałt kwartalnie, podatnik powinien do 20 stycznia br. zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego według jego miejsca zamieszkania (art. 21 ust. 1c uzpd). Jeżeli podatnik opłacał ryczałt kwartalnie w 2008 r. i tak samo zamierza rozliczać się w 2009 r., nie musi składać kolejnego oświadczenia. Jeżeli jednak podatnik chce zrezygnować z opłacania ryczałtu kwartalnie w 2009 r., powinien do 20 stycznia 2009 r. zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, że zaprzestaje opłacania ryczałtu co kwartał.

• art. 9, 21 i 29 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U z 2008 r. Nr 209, poz. 1326

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA