REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór opodatkowania kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Katarzyna Wojciechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie jedną z dwóch uproszczonych form. Są to karta podatkowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

1. Wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Autopromocja

1.1. Do kiedy należy złożyć wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej podatnik powinien złożyć do 20 stycznia 2009 r.

WAŻNE!

Jeżeli podatnik prowadzi działalność w formie spółki cywilnej, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej powinien złożyć jeden ze wspólników.

Jeżeli podatnik rozpocznie działalność gospodarczą w trakcie 2009 r., wniosek o zastosowanie opodatkowania kartą podatkową powinien złożyć przed rozpoczęciem działalności (art. 29 ust. 1 uzpd).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnicy, którzy korzystali z opodatkowania kartą podatkową w 2008 r. i zamierzają w 2009 r. kontynuować działalność opodatkowaną w tej właśnie formie, nie muszą informować o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli jednak w 2009 r. chcą zrezygnować z opodatkowania kartą podatkową, muszą do 20 stycznia br. dokonać wyboru innej formy opodatkowania.

1.2. Do kogo należy złożyć wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej należy skierować do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby w przypadku spółek (art. 9 ust. 1 uzpd). Jeżeli podatnik w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej wskazał miejsce położenia zakładu, w którym będzie prowadził działalność gospodarczą, wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej składa do naczelnika urzędu skarbowego według miejsca położenia tego zakładu.

1.3. Na jakim formularzu złożyć wniosek o opodatkowanie kartą podatkową

Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej podatnik powinien złożyć na formularzu PIT-16. We wniosku tym powinien wskazać m.in. rodzaj i zakres prowadzonej działalności, dane dotyczące stanu zatrudnienia, dane dotyczące osób zatrudnionych.

2. Wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

2.1. Do kiedy należy złożyć wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2009 r. podatnik powinien złożyć do 20 stycznia 2009 r. W przypadku gdy podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie 2009 r., oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności. Nie może jednak uczynić tego później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9 ust. 1 uzpd).

Podatnicy, którzy opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2008 r., kontynuujący działalność opodatkowaną w tej formie, nie muszą informować o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli jednak w 2009 r. chcieliby zrezygnować z tej formy opodatkowania, muszą do 20 stycznia br. dokonać wyboru innej formy opodatkowania.

2.2. Do kogo należy złożyć wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika (art. 9 ust. 1 uzpd).

Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, oświadczenie o wyborze ryczałtu muszą złożyć wszyscy wspólnicy. Wspólnicy składają oświadczenia naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według ich miejsca zamieszkania (art. 9 ust. 2 uzpd). Regulacja ta zasadniczo różni się od zasad wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej, gdzie tylko jeden ze wspólników składa wniosek o opodatkowanie w tej formie.

2.3. Na jakim formularzu złożyć wniosek o opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Ustawodawca nie określił powszechnie obowiązującego wzoru oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik sam musi sporządzić oświadczenie. Powinien w nim podać datę jego sporządzenia, swoje dane, dane organu podatkowego, do którego pismo jest skierowane, datę, od której zamierza stosować opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oraz podpis.

3. Wybór kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, może wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego miesięcznie lub kwartalnie. W pierwszym przypadku ryczałt należy płacić do 20. dnia następnego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania. W drugim przypadku ryczałt należy opłacać w terminie do 20. dnia miesiąca następnego po upływie kwartału (art. 21 ust. 1a uzpd). Aby w 2009 r. opłacać ryczałt kwartalnie, podatnik powinien do 20 stycznia br. zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego według jego miejsca zamieszkania (art. 21 ust. 1c uzpd). Jeżeli podatnik opłacał ryczałt kwartalnie w 2008 r. i tak samo zamierza rozliczać się w 2009 r., nie musi składać kolejnego oświadczenia. Jeżeli jednak podatnik chce zrezygnować z opłacania ryczałtu kwartalnie w 2009 r., powinien do 20 stycznia 2009 r. zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, że zaprzestaje opłacania ryczałtu co kwartał.

• art. 9, 21 i 29 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U z 2008 r. Nr 209, poz. 1326

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA