REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowanie wynagrodzenia obciążonego tytułami egzekucyjnymi

Anna Dyczkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kwotę potrącenia z wynagrodzenia tytułem zajęcia komorniczego należy rozliczyć przez konta rozrachunkowe. Koszty przelewów na konto komornika lub wierzyciela obciążają pracodawcę i stanowią koszty uzyskania przychodów.


REKLAMA

Autopromocja

Do egzekucji świadczeń pieniężnych z wynagrodzeń za pracę zastosowanie mają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Pracodawca wezwany przez komornika do przekazywania wierzycielowi lub komornikowi kwot egzekwowanych z wynagrodzenia jest zobowiązany do zastosowania się do wezwania pod rygorem kary. Dokonując potrąceń z wynagrodzenia, pracodawca musi również stosować się do zapisów Kodeksu pracy. Zgodnie z nimi z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, potrąceniu podlegają tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108,

5) kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który nie przysługuje wynagrodzenie.

Innych potrąceń z wynagrodzenia można dokonać wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. W celu łatwego wyodrębnienia potrącanych kwot wskazane jest ich rejestrowanie na odrębnym koncie rozrachunkowym, np. „Potrącenia z wynagrodzeń”, ponieważ:

1) przekazywanie wierzycielowi/komornikowi kwot egzekwowanych z wynagrodzenia jest obowiązkiem pracodawcy,

2) wydatki poniesione przez pracodawcę w związku z obsługą egzekucji z wynagrodzenia nie są objęte tytułem wykonawczym,

3) nie jest też możliwe potracenie wydatków związanych z obsługą zajętych kwot z wynagrodzenia pracownika

- koszty obsługi zajęć komorniczych z wynagrodzeń pracowniczych, w tym prowizje bankowe od przekazywanych kwot, należy potraktować jak wszystkie inne wydatki o charakterze ogólnym. Nie ma podstaw, aby wyłączyć je z kosztów podatkowych.

Przykład

W lipcu 2008 r. pan Jan Kowalski otrzymał wynagrodzenie brutto w wysokości 3500 zł. Z wynagrodzenia potrącono następujące kwoty:

1) składki ZUS ogółem (ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne) - 751,66 zł,

2) podatek dochodowy - 270 zł,

3) zajęcie komornicze - 300 zł,

4) nierozliczona w terminie zaliczka na zakupy - 100 zł.

Opłata za przelew na konto komornika - 2,50 zł. Zgodnie z polityką rachunkowości spółki koszty są ujmowane w księgach rachunkowych wyłącznie w układzierodzajowym. Dorozliczenia potrąceń z wynagrodzeń innych niż rozliczenia publicznoprawne stosuje się dodatkowe konto rozliczeniowe „Potrącenia z wynagrodzeń”.

Ewidencja księgowa

1. Wynagrodzenie brutto:

Wn „Wynagrodzenia” 3500

Ma „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 3500

2. Składki ZUS:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 751,66

Ma „Rozrachunki z ZUS” 751,66

3. Podatek dochodowy:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 270

Ma „Rozrachunki z US” 270

4. Zajęcie komornicze:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 300

Ma „Potracenia z wynagrodzeń” 300

- w analityce „Zajęcia komornicze”

5. Potrącenie zaliczki na zakupy:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 100

Ma „Pozostałe rozrachunki z pracownikami” 100

6. Przelew na konto komornika kwoty potrąconej z wynagrodzenia:

Wn „Potracenia z wynagrodzeń” 300

- w analityce „Zajęcia komornicze”

Ma „Rachunek bankowy” 300

7. Opłata za przelew w związku z przekazaniem potrąconej kwoty komornikowi:

Wn „Usługi obce” 2,50

Ma „Rachunek bankowy” 2,50

8. Wypłata wynagrodzenia:

Wn „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” 2078,34

Ma „Rachunek bankowy” 2078,34

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stosowanie konta „Potrącenia z wynagrodzeń” ma na celu ułatwienie rozliczeń różnego rodzaju potrąceń. Nie w każdej firmie szczegółowość zaproponowana w przykładzie jest zasadna i optymalna. W niektórych jednostkach, zwłaszcza zatrudniających niewielką liczbę pracowników, można zrezygnować z tego konta i dokonywać rozliczenia przekazywanych wierzycielom kwot wprost na koncie służącym do rozliczania wynagrodzeń.

Anna Dyczkowska

księgowa z licencją MF

Podstawa prawna:

• art. 87-91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.),

• art. 880-888 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 z późn.zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA