Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu amortyzacja podatkowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące amortyzacja podatkowa.
Aktualizacja: 25.10.2011
Metodę amortyzacji określa się na początku, a więc w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania. Wybranej metody amortyzacji nie można zmienić i należy ją stosować aż do pełnego zamortyzowania środka trwałego. Pamiętajmy jednak, że przejście w trakcie amortyzacji degresywnej na metodę liniową nie stanowi zmiany metody, ponieważ jest to przejście wpisane w metodę i wynika z przepisów ustawy. »
Kiedy spółka nie może skorzystać z jednorazowej amortyzacji
Aktualizacja: 20.10.2011
W praktyce gospodarczej powstają wątpliwości czy spółka osobowa może dokonać jednorazowej amortyzacji gdy wspólnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Fiskus zajmuje tu niekorzystne dla podatników stanowisko. »
Niedopuszczalność odpisów amortyzacyjnych w przypadku refundacji wydatku
Aktualizacja: 19.07.2010
Podatnik w swojej działalności gospodarczej może otrzymać od krajowych lub zagranicznych instytucji i organów środki stanowiące refundację poniesionych przez niego wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych. Najczęściej refundacja dokonywana jest ze środków PFRON, Funduszu Pracy, PHARE. »
Amortyzacja budynku wykorzystywanego w ograniczonym zakresie na potrzeby działalności gospodarczej
Aktualizacja: 19.07.2010
Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. »
Warunki zaliczenia obiektu budowlanego do środków trwałych i dokonania jego amortyzacji
Aktualizacja: 16.07.2010
Obiekt budowlany może być zaliczony do środków trwałych i podlegać amortyzacji dopiero wtedy, gdy może być legalnie użytkowany na mocy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. »
Aktualizacja: 16.07.2010
Tylko faktycznie wykorzystywane w działalności środki trwałe mogą być amortyzowane podatkowo. »
Kupno nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego to dwie różne czynności
Aktualizacja: 25.06.2010
Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się z tego podatku na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów nie ma możliwości obniżenia wartości początkowej nowego samochodu o wartość pozostawionego w rozliczeniu starego samochodu, wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB1/415-1020/09/WRz z dnia 17 lutego 2010 r.). »
Jednorazowa amortyzacja a dotacje
Aktualizacja: 20.10.2011
Jednorazowa amortyzacja jest możliwa w stosunku do środka trwałego, którego zakup częściowo sfinansowano z dotacji. Trzeba spełnić wszystkie wymagania dla tej formy amortyzacji. Kosztem uzyskania przychodu nie będzie jednak odpis od wartości początkowej środka trwałego w części sfinansowanej z dotacji. »
Inwestycje w obcych środkach trwałych a jednorazowa amortyzacja
Aktualizacja: 20.10.2011
Inwestycje w obcych środkach trwałych sprawiają kłopoty przedsiębiorcom. Głównym problemem jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części nakładów w przypadku wcześniejszego zakończenia np. umowy najmu lub dzierżawy. Wiele tego typu problemów można uniknąć dokonując jednorazowej amortyzacji inwestycji w obcych środkach trwałych. »
Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w pkpir
Aktualizacja: 18.11.2011
Jak amortyzować samochód, jako środek trwały w księdze przychodów i rozchodów? »
Modernizacja środka trwałego a jednorazowa amortyzacja
Aktualizacja: 20.10.2011
Na początku 2010 r. skorzystałem z jednorazowej amortyzacji. W czerwcu 2010 r. zmodernizowałem tak rozliczony środek trwały. Czy wydatki modernizacyjne także mogę rozliczyć metodą jednorazowej amortyzacji? »
Koszty przy sprzedaży nieruchomości
Aktualizacja: 01.06.2010
Sprzedając nieruchomość wykorzystywaną w działalności gospodarczej możemy zaliczyć do kosztów tą część wartości nieruchomości, która nie została zamortyzowana. »
Jak rozliczyć zakup zestawu komputerowego
Aktualizacja: 01.06.2010
Rozpocząłem niedawno prowadzenie działalności gospodarczej. Na jej uruchomienie otrzymałem środki z Powiatowego Urzędu Pracy. W ramach tej działalności zamierzam kupić zestaw komputerowy o wartości: netto 3250 zł (brutto 3965 zł). Ponieważ jestem czynnym podatnikiem VAT i zestaw ten będzie służył sprzedaży opodatkowanej - odliczę VAT naliczony. W wyniku tego wartość początkowa tego zestawu komputerowego będzie wynosić 3250 zł. Podatek dochodowy od osób fizycznych opłacam wg zasad ogólnych i prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy mogę zaliczyć taki zestaw komputerowy do wyposażenia i jednorazowo wrzucić w koszty? »
Kiedy wartość początkową środka trwałego ustala biegły
Aktualizacja: 18.05.2010
Przepisy przewidują tylko jeden przypadek ustalenia wartości początkowej środka trwałego w oparciu o opinię biegłego - wtedy gdy nie można ustalić kosztu jego wytworzenia. »
Jednorazowa amortyzacja jachtu
Aktualizacja: 20.10.2011
Czy możliwe jest zastosowanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla jachtu? Czy w przypadku kupna używanego jachtu można wybrać amortyzacji według indywidualnych stawek amortyzacji? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »