reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: CIT - podatek dochodowy od osób prawnych

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu CIT - podatek dochodowy od osób prawnych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące CIT - podatek dochodowy od osób prawnych.

Czy wydatek na flagę narodową zaliczymy w koszty

Aktualizacja: 06.08.2013

Czy zakup flagi narodowej można zaliczyć do kosztów podatkowych? Jak Ministerstwo Finansów podchodzi do kwestii zaliczania wydatku na zakup polskiej flagi w koszty? »

Resort finansów pracuje nad zmianami w CIT

Aktualizacja: 08.08.2013

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa ministerstwa Wiesława Dróżdż, resort zaproponuje, by 1 proc. płaconego przez firmy podatku (CIT) można było przekazać jednostkom naukowym lub uczelniom. »

Kartki z życzeniami i drobne upominki świąteczne są kosztem uzyskania przychodu

Aktualizacja: 14.12.2012

Przekazywane kontrahentom kartki świąteczne, czy drobne upominki z logo firmy można rozliczyć w kosztach podatkowych. Takiej możliwości nie ma już w przypadku droższych prezentów. Dodatkowo w takiej sytuacji trzeba pamiętać o rozliczeniu podatków, zarówno PIT-u jak i VAT-u. »

Optymalizacja podatkowa - czyli jak płacić niższe podatki w firmie

Aktualizacja: 13.11.2012

Przedsiębiorcy mogą legalnie płacić niższe podatki wykorzystując możliwości jakie dają przepisy podatkowe. Korzystanie z optymalizacji podatkowej pozwala obniżyć obciążenia podatkowe, a co za tym idzie prowadzi do poprawy wyniku finansowego. Kluczowe jest w tym przypadku opracowanie odpowiedniej analizy oraz stworzenie na jej podstawie strategii podatkowej, która pozwoli w legalny sposób minimalizować obciążenia na rzecz fiskusa. »

Pobór podatku „u źródła” – po jakim kursie przeliczać przychody

Aktualizacja: 02.10.2012

Podatnicy, którzy wypłacają swoim zagranicznym kontrahentom należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 (m.in. prawa autorskie, odsetki, usługi doradcze) oraz w art. 22 ust. 1 (dywidendy) ustawy o CIT mają wątpliwości jak przeliczać te przychody, by pobrać podatek „u źródła” od prawidłowo obliczonej podstawy opodatkowania. »

CIT 2013, PIT 2013 – nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych

Aktualizacja: 29.08.2012

Od 2013 roku spółka komandytowo-akcyjna zostanie objęta CIT. Mniej korzystnie dla podatników będą opodatkowane dywidendy rzeczowe. Liczne zmiany czekają też podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). »

Rozliczanie kosztów reprezentacji i reklamy - co warto wiedzieć?

Aktualizacja: 18.06.2012

Efektywne działania marketingowe silnie wpływają na przychody firmy, niezależnie od branży. Jednak nie każdy wydatek związany z marketingiem może formalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Jak zatem rozliczać wydatki na reprezentację i reklamę? »

Wypłata dywidendy rzeczowej nie powoduje powstania przychodu po stronie spółki

Aktualizacja: 04.06.2012

Zdaniem NSA (wyrok z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. akt II FSK 1384/10), podjęcie uchwały przez Zgromadzenie Wspólników o wypłacie zysku w formie niepieniężnej, tzn. w postaci przysługującego spółce prawa własności do części nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu po jej stronie. »

Podatek od dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Aktualizacja: 07.05.2012

Zdaniem NSA jeżeli akcjonariusz nie otrzyma faktycznie wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia dywidendy (ewentualnie zaliczki na jej poczet), nie jest także zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. »

Spółka nie płaci CIT od wypłacanej dywidendy rzeczowej

Aktualizacja: 30.03.2012

Nie ma różnicy pomiędzy wypłatą dywidendy w formie pieniężnej i w formie rzeczowej. Aktywa spółki zostają pomniejszone w taki sam sposób, jak przy wypłacie w formie pieniężnej. Dlatego w sensie podatkowym, w świetle art. 12 i 14 ustawy o CIT, brak jest podstaw do uznania, że w takim przypadku powstaje przychód po stronie spółki, która wypłaca dywidendę. Takie jest stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w wyroku z 14 marca 2012 r. (sygn. II FSK 1673/10). »

Harmonizacja CIT w UE

Aktualizacja: 22.05.2012

Francja i Niemcy chcą od 2013 r. ujednolicić u siebie podatek dochodowy od firm (CIT). Ujednolicenie ma dotyczyć zarówno podstawy opodatkowania, jak też stawek podatkowych. Co więcej państwa te chcą, by takiego ujednolicenia dokonały wszyscy członkowie UE. Jednak Komisja Europejska popiera jedynie ujednolicenie podstawy opodatkowania CIT, natomiast nie uważa za celowe ujednolicania stawek. Polska zgadza się ze stanowiskiem Komisji. »

Czy wydatki związane z umową o przystąpienia do długu są kosztem uzyskania przychodu?

Aktualizacja: 13.01.2012

Spółka będąca udziałowcem innej spółki, która popadła w kłopoty finansowe, zawarła z nią umowę o przystąpienie do długu. W wyniku tego przez pewien okres spółka spłacała jej zobowiązania wraz z powstałymi odsetkami. Jeżeli spółka nie wykaże, że wydatki na zapłatę tych zobowiązań i odsetek zostały poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to nie będzie mogła zaliczyć tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. »

Od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Aktualizacja: 24.10.2012

W 2012 r. zaliczkę na PIT i CIT za grudzień oblicza się według tych samych zasad co za inne miesiące. Ta sama zasada obowiązuje podatników płacących zaliczki kwartalnie – zaliczka za IV kwartał jest obliczana tak samo jak za I, II i III kwartał. Nie ma zatem już obowiązku płacenia podwójnej zaliczki za listopad. »

Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Aktualizacja: 15.12.2011

Koniec roku podatkowego to dla podatników także okazja, by rozważyć zmianę okresu, za jaki dokonywane są rozliczenia w podatku dochodowym od osób prawnych. Zbadajmy jak prawidłowo dokonać tej zmiany, by odniosła ona skutek prawny. »

Umorzenie pożyczki spółce w upadłości - czy to jest przychód w CIT?

Aktualizacja: 28.11.2011

Wobec spółki z o.o. należącej do koncernu, toczy się postępowanie upadłościowe na podstawie regulacji niemieckiego prawa upadłościowego. Przed ogłoszeniem upadłości spółka - matka udzieliła spółce z o.o. pożyczki. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone układem zatwierdzonym przez sąd. Czy w związku z tym umorzenie części pożyczki stanowi przychód, od którego należy odprowadzić podatek dochodowy? »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama