Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dłużnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dłużnik.
Skarbówka straci pierwszeństwo w ściąganiu długów
Aktualizacja: 05.08.2013
Ministerstwo sprawiedliwości planuje zmianę prawa upadłościowego, w wyniku którego urzędy skarbowe mogą stracić pierwszeństwo w ściąganiu długów. »
Sprzedaż wierzytelności – skutki w PCC
Aktualizacja: 25.01.2013
Umowa sprzedaży wierzytelności, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak w przypadku objęcia tej czynności podatkiem VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych płacić nie trzeba »
Czy odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia ryzyka kupieckiego jest przychodem?
Aktualizacja: 01.08.2012
Jeżeli podatnik kwotę należności wynikającą z danej transakcji zaliczył do przychodów należnych w momencie wystawienia faktury (i jednocześnie nie zaliczył do kosztów podatkowych tej - jak się potem okazało - nieściągalnej wierzytelności) - uregulowanie części tej należności przez ubezpieczyciela zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia od ryzyka kupieckiego nie spowoduje powstania przychodu u tego podatnika. »
Klient nie płaci – jak odzyskać uiszczone podatki VAT i PIT
Aktualizacja: 03.07.2012
Aby uruchomić procedurę odzyskiwania uiszczonego VAT wykazanego na fakturach niezapłaconych przez klientów - przedsiębiorca musi czekać 180 dni. Do zakończenia całej procedury zwrotu VAT potrzeba co najmniej 7 miesięcy. Jeszcze gorzej jest w przypadku PIT. Na zaliczenie do kosztów podatkowych kwot zaliczonych wcześniej do przychodów, przedsiębiorca może czekać nawet kilka lat (aż zakończy się sprawa w sądzie i egzekucja okaże się bezskuteczna). »
Ulga na złe długi – sposób na nieściągalne wierzytelności
Aktualizacja: 26.04.2012
Brak terminowej spłaty należności jest problemem powszechnie znanym w ramach stosunków zobowiązaniowych pomiędzy kontrahentami. Celem zapobieżenia zbyt negatywnym skutkom powyższego procederu, ustawa o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT) umożliwia przedsiębiorcom dokonanie korekty podatku należnego, o ile uprawdopodobnią, że należności nie zostały wyegzekwowane. »
Nie można skrócić terminu 180 dni w uldze na złe długi
Aktualizacja: 04.11.2010
Spółka z o.o. jest dłużnikiem naszej firmy z tytułu niezapłaconych faktur za wykonane usługi. Zamierzamy skierować sprawę przeciwko niej na drogę postępowania sądowego. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na „złe długi” w odniesieniu do tych faktur. Czy wniesienie pozwu do sądu umożliwi nam skorzystanie z ulgi na „złe długi” bez czekania na upływ 180 dni od terminu płatności wynikającego z tych faktur? »
Jak ująć przeterminowane należności
Aktualizacja: 08.10.2008
Jeżeli kontrahent nie reguluje należności, należy od niej utworzyć odpis aktualizujący. Takie działanie jest właściwe, jeżeli należność nie była zabezpieczona, a prawdopodobieństwo jej uregulowania jest niskie. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?