REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawny pracownik, PFRON

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty podatkowe w zakładach pracy chronionej, a zwolnienie z podatku od nieruchomości

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2010 r. (nr DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871) uznał, że u podatnika prowadzącego zakład pracy chronionej kosztem uzyskania przychodów jest także poniesiona wpłata na PFRON (w wysokości 10% środków pochodzących ze zwolnienia od podatku od nieruchomości).

Ustalanie obowiązkowych wpłat i otrzymywanych z PFRON dofinansowań

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 osób, którzy dodatkowo nie osiągają odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, są zobowiązani do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pozostali pracodawcy, nieobjęci obowiązkowymi wpłatami, mogą ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń czy refundację składek ZUS niepełnosprawnych pracowników. O tym, jak ustalać wysokość składek, którzy pracodawcy mogą liczyć na otrzymanie dofinansowania oraz jak to ewidencjonować, przeczytają Państwo w poniższym materiale.

Jak dokonać i rozliczyć wpłaty na PFRON

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i którzy nie osiągają odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zobowiązani są do złożenia deklaracji miesięcznej i rocznej oraz dokonania wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Jak wyliczyć świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik zachorował w lutym 2007 r. Początkowo pobierał wynagrodzenie chorobowe (przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy), następnie zasiłek chorobowy (łącznie z okresem pobierania wynagrodzenia chorobowego przez 182 dni). Niezdolność do pracy tego pracownika będzie trwać nadal po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. Przed upływem tego okresu pracownik wystąpił do ZUS z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne, które zacznie otrzymywać w sierpniu 2007 r. Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego była kwota 2500 zł (przed pomniejszeniem o 18,71% z tytułu składek). Jak ustalić wysokość świadczenia rehabilitacyjnego od sierpnia 2007 r.?

REKLAMA