Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu organ podatkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące organ podatkowy.
Właściwość instancyjna, miejscowa i rzeczowa organów podatkowych
Aktualizacja: 16.11.2017
Załatwiając formalności związane z różnego rodzaju daninami publicznymi podatnicy często zmuszeni są do kontaktu z organami podatkowymi. Które organy podatkowe są właściwe do załatwienia konkretnej sprawy? »
Pierwsze zasiedlenie – praktyka organów podatkowych a prawo wspólnotowe
Aktualizacja: 06.11.2017
Kwestia opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części podatkiem od towarów i usług (VAT) uzależniona jest od dokonania wykładni definicji pierwszego zasiedlenia. W obecnym stanie prawnym pojęcie pierwszego zasiedlenia wzbudza poważne kontrowersje. »
Warunki wykonywania kontroli celno-skarbowej – nowe rozporządzenie
Aktualizacja: 31.10.2017
Podatników czekają zmiany w przepisach dotyczących zasad wykonywania kontroli celno-skarbowej. Ministerstwo Rozwoju i Finansów przygotowało bowiem projekt rozporządzenia w sprawie warunków wykonywania kontroli przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów. »
Odwołanie od decyzji organu podatkowego
Aktualizacja: 19.10.2017
Obowiązująca w większości państw demokratycznych, w tym także w Polsce zasada dwuinstancyjności gwarantuje podmiotom możliwość odwołania się od decyzji czy też wyroków do wyższej instancji. Reguła ta znajduje także zastosowanie w sprawach podatkowych. W jaki sposób można się odwołać od decyzji organów podatkowych? »
Profesjonalny pełnomocnik nie musi być na platformie ePUAP
Aktualizacja: 10.10.2017
Zgodnie z orzeczeniem NSA profesjonalny pełnomocnik nie musi być na platformie ePUAP, aby skutecznie doręczano mu pisma. Niewskazanie adresu elektronicznego na tej platformie nie stanowi takiego braku formalnego pisma, który uniemożliwia skuteczne złożenie odwołania od decyzji administracyjnej. »
Zastosowanie sankcji VAT w przypadku błędnego zakwalifikowania transakcji
Aktualizacja: 10.10.2017
Błąd polegający na nieprawidłowej kwalifikacji transakcji nie zawsze musi wywoływać skutek w postaci zastosowania sankcji VAT. Zdaniem sądu, przy decyzji o zastosowaniu sankcji, organy podatkowe powinny kierować się przede wszystkim zachowaniem zasady neutralności VAT. Jeżeli więc ryzyko obniżenia wpływów do budżetu państwa nie wystąpiło bądź było niskie, organ nie ma podstaw do zastosowania sankcji. »
Kiedy bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ulega zawieszeniu?
Aktualizacja: 09.10.2017
Wydanie przez organ podatkowy decyzji określającej zobowiązanie w kwocie innej niż zadeklarowanej przez podatnika, powoduje automatyczne wszczęcie postępowania karnego skarbowego. Już samo wydanie postanowienia o wszczęciu dochodzenia lub śledztwa w sprawie karnej skarbowej, skutkuje zawieszeniem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. »
Zastosowanie instytucji oszacowania dochodu przez organy podatkowe
Aktualizacja: 06.10.2017
Organy podatkowe mogą zastosować instytucję oszacowania dochodu przewidzianą przepisami w przypadku wątpliwości, co do rynkowego charakteru transakcji. Nie jest wymagane do tego szerokie badanie porównawcze wielu analogicznych transakcji, tj. dla porównania oraz oceny czy kwestionowana umowa miała charakter rynkowy, wystarczy zbadanie tylko jednej takiej umowy. »
Czy podatnik musi odpowiadać na e-mail urzędu skarbowego?
Aktualizacja: 04.10.2017
Coraz częściej urzędy skarbowe komunikują się z podatnikami za pomocą prostych i tanich sposobów, m.in. wysyłając e-maile. Podatnik nie ma jednak obowiązku odpowiadania na wiadomość otrzymaną tą drogą. »
Zasady posługiwania się identyfikatorem podatkowym
Aktualizacja: 25.09.2017
Polskie prawo przewiduje dwa rodzaje identyfikatorów podatkowych – numer PESEL oraz NIP. Jakie są zasady posługiwania się identyfikatorami podatkowymi? »
Aktualizacja: 25.09.2017
Co do zasady podatnik, który otrzymał od urzędu skarbowego (organu podatkowego) wezwanie do stawienia się, powinien zrealizować ten obowiązek. Kiedy urząd skarbowy może wezwać podatnika do stawiennictwa? Kiedy podatnik nie ma takiego obowiązku? Jakie kary porządkowe grożą za niestawienie się? »
Kara porządkowa za ignorowanie organu podatkowego w 2018 r.
Aktualizacja: 21.09.2017
Znamy już wysokość kary porządkowej, jaką fiskus może wymierzyć za niestawiennictwo, niezłożenie zeznań lub wyjaśnień oraz nieokazanie dokumentów w 2018 r. Kara ta pozostanie na niezmienionym poziomie i nadal będzie wynosić 2800 zł. »
Warunki wykonywania kontroli celno-skarbowej – nowe regulacje
Aktualizacja: 21.09.2017
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego warunków wykonywania kontroli celno-skarbowej. Nowe regulacje są związane z utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej co oznacza, że dotychczasowe zadania Służby Celnej będą wykonywane przez odpowiednie organy KAS. Zmiany polegają przede wszystkim na zastosowaniu nowego nazewnictwa organów wykonujących zadania kontrolne. »
Digitalizacja podatków, czyli skuteczniejsza kontrola przedsiębiorców
Aktualizacja: 15.09.2017
Istotnym trendem, który nie trudno zauważyć, jest postępujący coraz szybciej proces digitalizacji podatków. Wydawało się, że obecny rok przyniósł duży postęp w tym obszarze, ale dopiero kolejny rok będzie prawdziwą rewolucją. Nowe narzędzia wykorzystywane przez fiskusa to przede wszystkim dużo skuteczniejsza kontrola podatkowa. Jakie jeszcze skutki dla przedsiębiorców niesie ze sobą postępująca digitalizacja? »
Wzrost dochodów podatkowych dzięki reformie administracji skarbowej
Aktualizacja: 15.09.2017
Ministerstwo Finansów podsumowało sześć miesięcy wdrażania w życie reformy administracji skarbowej, wskazując, że w tym roku dochody podatkowe w zakresie CIT wzrosły o 13 proc., w podatku PIT wzrosły o 8 proc. a w podatku VAT wzrosły aż o 23 proc. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?