reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: PIT - koszty

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - koszty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - koszty.

Które prezenty dla kontrahentów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Aktualizacja: 30.11.2018

Zamierzamy obdarować naszych klientów i dostawców podarunkami z okazji Świąt i Nowego Roku. Zamierzamy przygotować kosze z własnymi wyrobami cukierniczymi i butelkami wina. Czy wartość rozdysponowanych prezentów będziemy mogli zaliczyć do koszów uzyskania przychodów? »

Wydatki na świąteczny wystrój firmy w kosztach uzyskania przychodów

Aktualizacja: 19.12.2011

Firma zakupiła dekoracje bożonarodzeniowe: choinki, lampki, bałwanki, girlandy, serpentyny, stroiki, bombki i inne ozdoby choinkowe. Czy te wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? »

Kartki i upominki świąteczne w kosztach firmy

Aktualizacja: 16.12.2011

Na zakończenie roku firma w ramach podziękowania za roczną współpracę oraz aby zostać zapamiętaną przez kontrahentów i klientów zamierza przesyłać im kartki świąteczne z życzeniami, kalendarze lub upominki. Jak rozliczyć takie wydatki? »

Opony zimowe kosztem uzyskania przychodu

Aktualizacja: 06.12.2011

Wydatki na zakup i wymianę opon zimowych (tak samo jak innych opon, czy części zamiennych) można zaliczyć bezpośrednio i jednorazowo do kosztów podatkowych. »

Wydatki na prywatny samochód można czasem zaliczyć do kosztów firmy

Aktualizacja: 01.12.2011

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów również wydatki na eksploatację samochodu osobowego stanowiącego jego własność i niewpisanego do ewidencji środków trwałych. Możliwe jest to w sytuacji, gdy podatnik nabędzie samochód osobowy za cenę nie wyższą niż 3500 zł. »

Koszty podatkowe pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy

Aktualizacja: 29.11.2011

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy. Czy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracownik nie wykonuje na moją rzecz pracy, pobierając zaliczkę na PIT powinien uwzględniać zryczałtowane koszty uzyskania przychodu? »

Sprzedaż samochodu osobowego (środka trwałego) w działalności gospodarczej – rozliczenie PIT

Aktualizacja: 14.11.2011

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Na jej potrzeby wykorzystuje własny samochód osobowy, który nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W związku z wykorzystywaniem auta we własnej działalności, wprowadzono je do ewidencji środków trwałych, ustalając wartość początkową na podstawie ceny nabycia z faktury. Czy w przypadku sprzedaży samochodu powstanie przychód ewidencjonowany w KPiR? »

Umowy zlecenia do 200 zł – opodatkowanie ryczałtem 18% PIT

Aktualizacja: 27.02.2018

Współpracuję ze spółką z o.o. na podstawie umów zlecenia podpisywanych w zależnie od zapotrzebowania spółki zaświadczone przeze mnie usługi. W sierpniu tego roku podpisałem dwie umowy. Jedną na okres jednego miesiąca na 180 zł, drugą na okres dwóch miesięcy na 300 zł, ale w pierwszym miesiącu spółka wypłaciła mi 150 zł. Pierwszą umowę spółka opodatkowała ryczałtem, a od drugiej pobrała zaliczkę. Czy spółka prawidłowo rozliczyła umowy? »

Czy nadpłatę spółki cywilnej można zaliczyć na zobowiązania podatkowe wspólnika?

Aktualizacja: 07.11.2011

Przepis art. 59 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej stanowi, że zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku. Organy podatkowe nie zgadzają się na wygaśnięcie zobowiązania w podatku PIT wspólnika spółki cywilnej w ten sposób, że zostanie na jego poczet zaliczona nadpłata w podatku VAT przysługująca spółce cywilnej. »

Jak ustalać wartość podatku od amortyzowanej nieruchomości

Aktualizacja: 23.08.2012

Organ podatkowy właściwy w sprawie podatku od nieruchomości nie może kwestionować wartości budowli określonej przez stronę na potrzeby amortyzacji w podatku dochodowym. Kompetentny do stwierdzenia nieprawidłowości w tym zakresie jest jedynie organ właściwy w sprawie podatku dochodowego. »

Nie można odliczać strat z funduszy inwestycyjnych od dochodów z akcji

Aktualizacja: 07.11.2011

Prawie dwa lata temu WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1147/09) wydał precedensowy wyrok. 14 grudnia 2009 r. sąd zgodził się z interpretacją przepisów pozwalającą na pomniejszenie przez inwestora giełdowego osiągniętego dochodu ze sprzedaży akcji na rynku amerykańskim o poniesioną stratę z tytułu udziału w polskich funduszach inwestycyjnych. Inwestorzy mieli nadzieję, że NSA podtrzyma zaskarżony przez fiskusa wyrok WSA w Warszawie. Tak się nie stało. 28 września 2011 r. NSA (sygn. akt II FSK 565/10) stanął po stronie fiskusa. Nie można od dochodów z akcji odliczać strat z funduszy inwestycyjnych. »

50% koszty uzyskania przychodu dla pracownika

Aktualizacja: 04.11.2011

Koszty uzyskania przychodów z tytułu rozporządzania lub korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. Umowa o pracę musi zawierać odpowiednie postanowienia w tym względzie. Czy w przypadku ich braku istnieje możliwość takiego wskazania kosztów w rocznym rozliczeniu PIT? »

Prywatne samochody wspólników wniesione do spółki – amortyzacja i koszty w PIT

Aktualizacja: 28.10.2011

Wspólnicy spółki partnerskiej w celu ułatwienia wykonywania zawodu mogą wnieść do majątku spółki prywatne samochody. Wymaga to wpisu do ewidencji środków trwałych oraz ustalenia wartości początkowej. W związku z tym pojawiają się wątpliwości czy możliwe jest wprowadzenie pojazdu do ewidencji środków trwałych na podstawie dowodu nabycia auta? Czy poniesione wydatki na pojazd są wtedy kosztem uzyskania przychodu? »

PIT 2012 - zwolnienia dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka

Aktualizacja: 24.10.2011

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887) wprowadza od 1 stycznia 2012 r. nowe zwolnienia podatkowe dla rodzin zastępczych, rodzin wspierających i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. »

Pracownik realizuje umowę o dzieło z firmą zewnętrzną – jak rozliczyć składki i zaliczki na PIT

Aktualizacja: 17.10.2011

Pracownik firmy A podpisał umowę o dzieło z firmą B i będzie na podstawie umowy z firmą B wykonywał usługi na rzecz firmy A, czyli swojego pracodawcy. Sytuacja ta ma wpływ zarówno na sferę obowiązkowego ubezpieczenia na podstawie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jak i na rozliczanie zaliczek pracowniczych na PIT. »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama