reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych.

Różnice kursowe w PIT

Aktualizacja: 29.03.2012

Jaki kurs waluty należy stosować przy obliczaniu różnic kursowych przy dokonywaniu płatności lub otrzymywaniu zapłaty za pośrednictwem rachunku walutowego, w związku ze zmianą od 1 stycznia 2012 r. treści przepisu art. 24c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »

PIT od sprzedaży złota

Aktualizacja: 29.03.2012

Podatnik dokonał sprzedaży złota lokacyjnego (sztabki, monety). Od czasu zakupu ww. złota minęło ponad 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Sprzedaż miała charakter prywatny i dokonana była na rzecz innej osoby fizycznej. Czy od dochodu uzyskanego z przedmiotowej sprzedaży należy zapłacić podatek dochodowy? »

PIT-11 dla bezdomnego

Aktualizacja: 29.03.2012

Do którego urzędu skarbowego płatnik jest obowiązany przesłać informację PIT-11 dotyczącą osoby bezdomnej, jeżeli osoba ta nie chce podać miejsca, na terenie którego najczęściej przebywa? »

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną

Aktualizacja: 16.03.2012

Dochody, jakie uzyskuje akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w niej, należy opodatkować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Obowiązek uiszczenia zaliczki na PIT aktualizuje się w momencie faktycznego otrzymania środków. »

PIT-40A może wystarczyć do rocznego rozliczenia

Aktualizacja: 06.04.2018

Otrzymałeś PIT-40A i zastanawiasz się czy jest to wystarczające rozliczenie z fiskusem, czy też należy wypełnić oddzielny formularz? Jeśli nie korzystasz z ulg i nie uzyskałeś innych dochodów, nie musisz już samodzielnie wypełniać rocznego zeznania. »

Ulga na dorosłe dzieci w PIT – jak liczyć dochód dziecka

Aktualizacja: 17.06.2020

Niektórzy rodzice mogą korzystać z ulgi na pełnoletnie dzieci, które jeszcze się uczą i nie mają więcej niż 25 lat. Jednak jeżeli takie dziecko zarobiło w rozliczanym roku podatkowym więcej niż 3089 zł – jego rodzice nie mają prawa do ulgi prorodzinnej. WSA w Łodzi odpowiedział na pytanie jak liczyć ten dochód dorosłego, uczącego się dziecka. »

Zasiłek chorobowy po zmarłym – skutki w PIT

Aktualizacja: 02.03.2012

Czy zasiłek chorobowy, który pozostał po zmarłej osobie, wypłacony przez zakład pracy stanowi przychód osoby uprawnionej do renty rodzinnej? Czy osoba taka powinna rozliczać go jako swój przychód na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też przychód ten wchodzi w skład masy spadkowej, a tym samym podlega podatkowi od spadków i darowizn? »

PIT od emerytury z Australii wypłacanej emerytowi mieszkającemu w Polsce

Aktualizacja: 02.03.2012

Reguły opodatkowania emerytury wypłacanej z Australii osobie mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz polsko-australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 7 maja 1991 r. (umowa). »

ZUS pobierze podatek od emerytury dla Polaka w Kanadzie

Aktualizacja: 02.03.2012

Jednostka organizacyjna ZUS, która wypłaca emerytury osobom mającym miejsce zamieszkania w Kanadzie, jest obowiązana pobrać przy wypłacie podatek dochodowy zgodnie z art. 34 ustawy o PIT. Kwota podatku nie może przekroczyć 15% kwoty emerytury. Jeżeli kwota podatku obliczona zgodnie z art. 34 ustawy o PIT od wypłacanej emerytury jest niższa niż 15% kwoty emerytury, ZUS musi pobrać podatek zgodnie z wymienionym przepisem ustawy, w przeciwnym wypadku zobowiązany jest pobrać 15% kwoty wypłacanej emerytury. »

Ogród jako wydatek mieszkaniowy

Aktualizacja: 28.02.2012

Założenie ogrodu nie jest celem mieszkaniowym, a wydatki poniesione na założenie ogrodu i sadzenie roślin nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania albo innej nieruchomości. »

Czy od odszkodowania otrzymanego na podstawie wyroku sądu należy zapłacić PIT?

Aktualizacja: 24.02.2012

Za zaniżenie wysokości emerytury z powodu błędnie wystawionego świadectwa pracy przez pracodawcę, pracownik ma prawo otrzymać odszkodowanie. Sąd może także zasądzić odsetki za wskazany okres. Czy wypłacona kwota powinna zostać opodatkowana? Okazuje się, że nie. »

Składki na ubezpieczenie rodzin pracowników mogą być kosztem

Aktualizacja: 24.02.2012

Zdarza się, że pracodawcy płacą składki w ramach umowy ubezpieczenia na życie obejmującej pracowników i ich rodziny. Okazuje się, że te składki w pewnych sytuacjach mogą być zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu. »

Czy małżonkowie, którzy złożyli odrębne zeznania podatkowe, mogą poprzez korektę złożyć wspólne zeznanie

Aktualizacja: 10.02.2012

Gdy małżonkowie złożyli odrębne zeznania, a następnie uznali, że chcą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania, to do dnia, w którym upływa termin określony dla złożenia zeznania (30 kwietnia), mogą dokonać ich korekty składając wspólne zeznanie. Późniejsze złożenie oświadczenia, podobnie jak złożenie wspólnej deklaracji korygującej pozbawi małżonków prawa do rozliczenia łącznego. »

Wspólne rozliczenie małżonków - strata podatkowa

Aktualizacja: 10.02.2012

Nie ma przeszkód prawnych dla wspólnego rozliczenia PIT małżonków, jeżeli którekolwiek z nich poniósł w danym roku podatkowym stratę z działalności gospodarczej. Wspólne opodatkowanie dochodów jest również dopuszczalne, gdy małżonek osiągnął dochód z danego źródła i od tego dochodu będzie odliczał stratę z lat ubiegłych. Wtedy podatek należy obliczyć od łącznych dochodów małżonków, które zostały pomniejszone o straty z lat ubiegłych przez każdego z tych małżonków z osobna. Przy łącznym opodatkowaniu nie można odejmować straty jednego z małżonków od dochodu drugiego. »

Wspólne rozliczenie roczne małżonków - rozwód i separacja

Aktualizacja: 10.02.2012

Rozwód i separacja w trakcie roku podatkowego powodują ustanie wspólności majątkowej między małżonkami, co uniemożliwia wspólne opodatkowanie dochodów tego roku. Sam rozwód w rozliczanym roku pozbawia prawa do wspólnego opodatkowania. Bowiem, podobnie jak w sytuacji zawarcia związku małżeńskiego w danym roku, nie został spełniony warunek trwania małżeństwa cały rok. »

reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama