Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - przychody. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - przychody.
Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?
Aktualizacja: 06.04.2018
Wspólne rozliczenie PIT-a osób samotnie wychowujących dzieci z tymi dziećmi jest możliwe nawet wtedy, gdy dziecko osiąga wysokie dochody. Rodzic może się rozliczyć z dzieckiem np. wtedy, gdy osiąga ono dochody z najmu mieszkania czy z lokat bankowych. »
PIT-11 - najważniejsze zasady i typowe sytuacje
Aktualizacja: 02.02.2018
Nie wystarczy umieć wypełnić formularz informacji PIT-11. Trzeba jeszcze wiedzieć jak postąpić z tą informacją w wielu sytuacjach jakie niesie życie. Informację PIT-11 należy co do zasady sporządzić najpóźniej do końca lutego roku następującym po roku podatkowym (art. 39 ust. 1 ustawy o PIT). Ale jeżeli pracownik rozstał się z zakładem pracy w trakcie roku, to płatnik musi wydać PIT-11 wcześniej na wniosek pracownika. »
Czy karty przedpłacone dla pracowników są opodatkowane PIT?
Aktualizacja: 29.08.2019
Pracownicy są często obdarowywali przez pracodawców np. prezentami na święta. Formą świadczenia pozapłacowego dla pracowników są także tzw. karty przedpłacone, finansowane przez pracodawców z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sporo wątpliwości wywołuje w praktyce kwestia, czy karty przedpłacone, finansowane przez pracodawców pracownikom korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. »
Informacja PIT-8C - przychody z innych źródeł
Aktualizacja: 06.04.2018
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 określa katalog źródeł przychodów. Źródła określone w pkt 1 tego artykułu należą do źródeł nazwanych, np. pozarolnicza działalność gospodarcza. Wszystkie przychody, których nie można zaliczyć do źródeł nazwanych, należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f.). »
Jak opodatkować przychody z reklam na stronach internetowych?
Aktualizacja: 04.02.2011
Przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej z tytułu udostępnienia powierzchni reklamowych w sieci Internet należy zakwalifikować jako przychody pochodzące z dzierżawy zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) »
Czy zwrot wydatków za odwołanie pracownika z urlopu jest opodatkowany PIT?
Aktualizacja: 28.01.2011
Prawo do nieprzerwanego urlopu jest jednym z podstawowych praw pracownika. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że pracodawca odwoła pracownika z urlopu. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy zwrot wydatków poniesionych przez pracownika z tytułu odwołania z urlopu jest przychodem pracownika, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »
Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki
Aktualizacja: 22.06.2020
Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT. »
Czy uczestnictwo w programie lojalnościowym powoduje powstanie przychodu
Aktualizacja: 13.01.2011
W przypadku utworzenia przez spółkę programu lojalnościowego, którego grono beneficjentów - podmiotów korzystających z rabatów, nie będzie ograniczone wyłącznie do pracowników, to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), u uczestników programu - nie powstanie. »
Jak ustalić koszty uzyskania przychodów dla prezesa zarządu
Aktualizacja: 03.11.2010
Czasem koszty uzyskania umowy zlecenia z prezesem spółki można ustalić w wysokości 20%. Będzie to możliwe jeżeli prezes jako zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych i nie ma prawa samodzielnego składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki. W takiej sytuacji nie będzie to umowa o zarządzanie ani kontrakt menedżerski i będzie można zastosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodu. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2010 r. (IBPBII/1/415-366/09/ASz). »
Jak rozliczają PIT sędziowie sportowi
Aktualizacja: 21.12.2010
Przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych należą do źródła przychodów, jakim jest działalność wykonywana osobiście. Wskazuje na to wprost art. 13 ust. 2 ustawy o PIT. Nie jest zatem możliwe rozliczanie się sędziów sportowych jak przedsiębiorców. »
Czy nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu
Aktualizacja: 03.10.2010
Otrzymałem nieoprocentowaną pożyczkę. Czy brak odsetek może upoważnić fiskusa do stwierdzenia, że mam z tego tytułu przychód i powinienem zapłacić PIT? »
Czy ryczałtowo opłacane pakiety medyczne powodują powstanie przychodu w PIT
Aktualizacja: 18.10.2010
Jeżeli wartości świadczeń medycznych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, a opłata jest wnoszona ryczałtowo bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy też nie, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów usług medycznych. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owo świadczenie i jaka jest jego wartość. »
Jak rozliczyć przychody uzyskiwane z tytułu udzielania pomocy prawnej z urzędu
Aktualizacja: 05.10.2010
Przychody z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu przez radcę prawnego, który wykonuje zawód w spółce osobowej, nie stanowią przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o PIT. Sąd nie ma zatem obowiązku pobierania z wynagrodzenia z tytułu świadczenia takiej pomocy zaliczek na podatek dochodowy. »
Czy imprezy integracyjne są przychodem pracownika … nawet nieobecnego?
Aktualizacja: 01.04.2011
Organy podatkowe konsekwentnie od lat uważają, że udział pracownika w imprezie integracyjnej jest równoznaczny dla niego z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia, a takie świadczenie powinno być opodatkowane, jak inne należności ze stosunku pracy. Ostatnio pojawiła się też interpretacja fiskusa, że taki opodatkowany przychód z tytułu imprezy firmowej pracownik uzyskał bez względu na to czy na niej był. »
Jak rozliczyć wspólników w delegacji
Aktualizacja: 26.08.2010
W naszej spółce jawnej wspólnicy odbywają podróże służbowe krajowe oraz zagraniczne w celach związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Wspólnicy mają wypłacane diety oraz zwracane są im koszty noclegów które są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu w wysokości przysługującej pracownikom określonej w odrębnych ustawach.Czy koszty diet oraz noclegów wspólników będą stanowiły u nich opodatkowany przychód jeżeli zwrócone wydatki zostały zaliczone w spółce do kosztów uzyskania przychodu? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »