REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - przychody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak opodatkować przychody z reklam na stronach internetowych?

Przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej z tytułu udostępnienia powierzchni reklamowych w sieci Internet należy zakwalifikować jako przychody pochodzące z dzierżawy zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT)

Czy zwrot wydatków za odwołanie pracownika z urlopu jest opodatkowany PIT?

Prawo do nieprzerwanego urlopu jest jednym z podstawowych praw pracownika. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że pracodawca odwoła pracownika z urlopu. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy zwrot wydatków poniesionych przez pracownika z tytułu odwołania z urlopu jest przychodem pracownika, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT.

Czy uczestnictwo w programie lojalnościowym powoduje powstanie przychodu

W przypadku utworzenia przez spółkę programu lojalnościowego, którego grono beneficjentów - podmiotów korzystających z rabatów, nie będzie ograniczone wyłącznie do pracowników, to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), u uczestników programu - nie powstanie.

Jak ustalić koszty uzyskania przychodów dla prezesa zarządu


Czasem koszty uzyskania umowy zlecenia z prezesem spółki można ustalić w wysokości 20%. Będzie to możliwe jeżeli prezes jako zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych i nie ma prawa samodzielnego składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki. W takiej sytuacji nie będzie to umowa o zarządzanie ani kontrakt menedżerski i będzie można zastosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodu. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2010 r. (IBPBII/1/415-366/09/ASz).

Jak rozliczają PIT sędziowie sportowi

Czy nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu

Otrzymałem nieoprocentowaną pożyczkę. Czy brak odsetek może upoważnić fiskusa do stwierdzenia, że mam z tego tytułu przychód i powinienem zapłacić PIT?

Czy ryczałtowo opłacane pakiety medyczne powodują powstanie przychodu w PIT

Jeżeli wartości świadczeń medycznych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, a opłata jest wnoszona ryczałtowo bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy też nie, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów usług medycznych. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owo świadczenie i jaka jest jego wartość.

Jak rozliczyć przychody uzyskiwane z tytułu udzielania pomocy prawnej z urzędu

Przychody z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu przez radcę prawnego, który wykonuje zawód w spółce osobowej, nie stanowią przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o PIT. Sąd nie ma zatem obowiązku pobierania z wynagrodzenia z tytułu świadczenia takiej pomocy zaliczek na podatek dochodowy.

Czy imprezy integracyjne są przychodem pracownika … nawet nieobecnego?

Organy podatkowe konsekwentnie od lat uważają, że udział pracownika w imprezie integracyjnej jest równoznaczny dla niego z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia, a takie świadczenie powinno być opodatkowane, jak inne należności ze stosunku pracy. Ostatnio pojawiła się też interpretacja fiskusa, że taki opodatkowany przychód z tytułu imprezy firmowej pracownik uzyskał bez względu na to czy na niej był.

Jak rozliczyć wspólników w delegacji

W naszej spółce jawnej wspólnicy odbywają podróże służbowe krajowe oraz zagraniczne w celach związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Wspólnicy mają wypłacane diety oraz zwracane są im koszty noclegów które są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodu w wysokości przysługującej pracownikom określonej w odrębnych ustawach.
Czy koszty diet oraz noclegów wspólników będą stanowiły u nich opodatkowany przychód jeżeli zwrócone wydatki zostały zaliczone w spółce do kosztów uzyskania przychodu?

Minister Finansów o opodatkowaniu pakietów medycznych

Minister Finansów przedstawił swoje aktualne stanowisko odnośnie opodatkowania abonamentów (pakietów) medycznych po uchwale siedmiu sędziów NSA z 24 maja 2010 r..

Czy wydruki komputerowe mogą być dowodem zakupu towarów zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu

Czasem przedsiębiorca dokonując sprzedaży nie będzie posiadał faktur, tylko umowy kupna-sprzedaży. Czy takie dokumenty można uznać za dowody uprawniające do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w przypadku prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Jak rozliczyć podatkowo dochody z reklam na swojej stronie www

Mam stronę internetową na której firma reklamowa chciałaby umieszczać reklamy. Firma reklamowa nie chce podpisywać z umowy o dzieło ani umowy zlecenia, tylko umowę najmu powierzchni reklamowej. Jak mam rozliczać te dochody? Czy tak samo jak dochody z najmu?

Gdzie powinna być opodatkowana renta otrzymywana z Niemiec

Mieszkam w Polsce i otrzymuję rentę z Niemiec (uległem tam wypadkowi przy pracy) - z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Nie uzyskuję innych dochodów. Renta jest wypłacana przez Bank, który pobiera od wypłacanej renty podatek dochodowy od osób fizycznych i wystawia PIT-11. Jednak podobno renta nie powinna być opodatkowana? Czy to prawda?

Jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu a pkpir

Podatkową księgę przychodów i rozchodów często powadzą osoby, które po raz pierwszy rozpoczęły działalność gospodarczą. Osoby te często mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególnie korzystną interpretację przepisów podatkowych organy podatkowe przyjmują w odniesieniu do kwalifikacji podatkowej wsparcia dla osób bezrobotnych w postaci jednorazowych środków przyznanych bezrobotnemu – wydatki finansowe przez przedsiębiorcę mogą być uznane za koszt podatkowy.

Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 10 czerwca 2010 r. wyrok dotyczący skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową. Wątpliwości budziło, czy opodatkowanie niepodzielonych zysków przekształcanej spółki z o.o. dotyczyć może także tych zysków, które zostały wypracowane przed 1 stycznia 2009 r.

Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Wiele podmiotów, w ramach działań wizerunkowych lub promocyjnych, organizuje różnorodne konkursy, których zwycięzcy otrzymują nagrody. Co do zasady, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdy wartość takiej nagrody przekracza 760 zł, podlega ona opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% (nagrody o jednorazowej wartości do 760 zł korzystają ze zwolnienia z podatku).

Kiedy środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej są wolne od PIT

Fiskus twierdzi, że wstępne w przypadku prefinansowania (wstępnego finansowania wydatków z funduszy własnych polskiej instytucji) podatnik nie ma prawa do zwolnienia wynikającego z art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o PIT – dotyczącego środków z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, którymi ostatecznie zostaną sfinansowane wydatki. Jednak sądy administracyjne biorą w tym względzie stronę podatników.

Kiedy rozliczyć w PIT wynagrodzenie za usługi zapłacone z góry

W sytuacji, gdy wystawienie faktury lub zapłata poprzedzają wykonanie usługi podatnik uzyskuje przychód w dniu wystawienia faktury - jeżeli faktura zostanie wystawiona przed uregulowaniem należności. Natomiast jeżeli cała należność zostanie uregulowana przed dniem wystawienia faktury, to przychód powstaje w dniu uregulowania należności.

Moment powstania przychodu w przypadku usług budowlanych

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych a w szczególności dotyczy to usług remontowo-budowlano-instalacyjnych. Wykonujemy bardzo szeroki zakres takich usług i współpracujemy z wieloma klientami, z którymi z kolei rozliczamy się w bardzo zróżnicowany sposób. Zwykle zakres wykonywanych robót jak również sposób rozliczenia określa pisemna umowa. W związku z tym mamy wątpliwości jak poprawnie się rozliczać a dokładnie kiedy dla mnie powstanie przychód z tytułu wykonywanych robót, czy w trakcie inwestycji, a po zakończeniu pewnych konkretnych robót czy może po zakończeniu całej inwestycji?

Opodatkowanie menedżerów w spółkach menedżerskich

26 kwietnia 2010 roku Naczelny Sąd Administracyjny zasmucił wszystkich menedżerów, którzy świadczą usługi zarządcze prowadząc działalność gospodarczą w spółkach osobowych (np. cywilnych lub jawnych). Otóż NSA w składzie 7 sędziów podjął w tym dniu uchwałę (w sprawie o sygn. II FPS 10/09), że wspólnicy takich spółek nie mogą się rozliczać podatkiem liniowym.
Co więcej, z uzasadnienia tej uchwały wynika, że bez względu więc na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Remanent nie jest trudny - czyli jak przygotować spis z natury

Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów muszą na koniec każdego roku i w kilku innych sytuacjach sporządzić spis z natury zwany potocznie remanentem. Remanent jest ważny m.in. dlatego, że bierze się go pod uwagę obliczając dochód z działalności gospodarczej. Nieprawidłowy remanent oznacza nieprawidłowo ustalony dochód a więc również błędny PIT. Warto wiedzieć zatem jak i kiedy sporządzić taki spis oraz co powinien zawierać.

NSA rozstrzygnie spór o opodatkowanie abonamentów medycznych pracowników

W ciągu ostatnich dwóch lat zapadło wiele sprzecznych orzeczeń WSA w sprawie abonamentów medycznych. Niektóre WSA uznały, że wykupienie przez pracodawców pakietu usług medycznych w zakresie przekraczającym obowiązki pracodawcy nałożone przez kodeks pracy powoduje powstanie przychodu po stronie pracowników.

Inne WSA zajmowały w tej sprawie stanowisko odwrotne. 25 marca 2010 r. zapadło postanowienie, iż sprawą abonamentów medycznych zajmie się NSA.

Czy emerytura z USA podlega w Polsce opodatkowaniu PIT

Jestem obywatelem USA, ale mieszkam w Polsce na podstawie karty stałego pobytu. Od grudnia 2008 roku otrzymuję emeryturę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki na konto banku w Polsce. Ale niestety emerytura jest częściowo wstrzymana na poczet podatku, ponieważ pracownicy banku nie wiedzą jaki dokładnie podatek powinni pobrać. W Polsce znajduje się centrum moich interesów życiowych i przebywam na terytorium RP prawie cały rok kalendarzowy. Jak powinna być opodatkowana ta emerytura?

Jak określić przychód gdy wkład niepieniężny ma większą wartość niż objęte udziały

Przychodem z kapitałów pieniężnych jest m.in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny. Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport, którego przedmiotem nie było przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część, jest zawsze ich wartość nominalna. Ale jak należy określić przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w przypadku, gdy nominalna wartość objętych w ten sposób udziałów znacznie odbiega od wartości emisyjnej równej wartości rynkowej wkładu niepieniężnego? Okazuje się, że tak samo.

Kwoty i limity ulg i odliczeń w PIT na 2010 rok

92,67 zł za każdy rozpoczęty miesiąc kalendarzowy opieki nad każdym wychowywanym dzieckiem można odliczyć (od podatku) w ramach tzw. ulgi na dziecko. Za internet można odliczyć (od dochodu) kwotę 760 zł rocznie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 10-20a

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 2: Źródła przychodów. Tekst jednolity - stan prawny na stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

W przypadku obywatela polskiego, który uzyskał w USA prawo do emerytury i na jesień życia przeprowadza się do Polski powstaną dwa tytuły opodatkowania - w USA i w Polsce. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozliczać się unikając podwójnego opodatkowania, i w jaki sposób podlegać w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Opodatkowanie PIT wynagrodzeń członków zarządu spółki z o.o.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają, jakiego rodzaju stosunek prawny ma wiązać członka zarządu ze spółką. Praktyka obrotu gospodarczego wykształciła trzy podstawowe formy prawne, w ramach których członek zarządu może realizować nałożone na niego zadania, tj.: - stosunek powołania, - umowa o pracę oraz - umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakt menedżerski lub umowa o podobnym charakterze.

Przychody z licencji i znaków towarowych - jak zakwalifikować, gdy firma działa na zasadzie franczyzy

Wykorzystanie franczyzy lub innych modeli opartych na przyłączeniu się przedsiębiorcy do silnej, znanej marki jest jednym ze sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej. Za korzystanie z cudzej marki przedsiębiorcy płacą opłaty. Niekiedy mogą też osiągać z tego tytułu przychody. Pojawia się wtedy problem, czy przychody osiągnięte z tytułu udostępniania znaków towarów lub ich sprzedaży są przychodem z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof) czy też przychodem z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 updof).

Czy rzeczy otrzymane w ramach sprzedaży premiowej podlegają PIT

Miesiąc temu kupiliśmy z żoną samochód. W ramach premii otrzymaliśmy składany rower o wartości 1500 zł. Ku naszemu zdziwieniu salon samochodowy nie doliczył za rower symbolicznej złotówki lecz zażyczył sobie 150 zł tytułem podatku. Zapłaciliśmy, ponieważ uznaliśmy, że i tak nie kupimy nowego aluminiowego roweru za 150 zł.Wczoraj żona kupowała w sklepie lodówkę do sklepu zoologicznego, który prowadzi. W ramach premii za wybór określonego modelu otrzymała sokowirówkę. Sprzedawca określił wartość sokowirówki na 200 zł ale kwota do zapłaty widniejąca na fakturze jest równa cenie lodówki. To oznacza, że sklep nie pobrał podatku. Czy żona będzie musiała sama zapłacić? Jeśli tak to w jakim terminie i czy to będzie też 10% wartości sokowirówki?

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych od dnia 01.01.2007 r. do dnia 31.12.2008 r.

Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Opodatkowanie stawką liniową działalności gospodarczej przejętej po osobie zmarłej

Kiedy dziedziczymy firmę, która była opodatkowana PIT stawką liniową, nasza zdolność do dalszego jej stosowania zależała będzie przede wszystkim od tego, czy sami jesteśmy już przedsiębiorcami i na jakich zasadach się rozliczamy.

Ostatki PIT-owe

Tylko do 30 kwietnia do północy można było złożyć (lub wysłać) swojego PIT-a za 2008 r. bez ryzyka konsekwencji karno-skarbowych. Złożenie PIT-a po terminie może być dla podatnika bolesne.

Napiwki - opodatkowanie PIT i składki ZUS

Jestem kelnerem, często otrzymuję napiwki. Nie wiem w jaki sposób mam je rozliczyć podatkowo? Czy w ogóle podlegają one opodatkowaniu?

Czy wygrana w pokera podlega opodatkowaniu PIT

Wygrałem pieniądze w pokera w kasynie w Wielkiej Brytanii w 2009 r. Czy powinienem opodatkować tą wygraną w Polsce jeżeli mieszkam na stałe w Polsce?

Darowizny kościelne - z limitem lub bez

Jeżeli wspieramy finansowo swoją parafię lub inne kościelne podmioty możemy te darowizny odliczyć od swojego dochodu przed opodatkowaniem. Są dwie ulgi kościelne – jedna jest ograniczona do 6% dochodu, a druga nie ma żadnego limitu.

Jak rozliczyć w kosztach działalności zakup samochodu na kredyt

Proszę o informację, czy wydatki na zakup samochodu za kredyt z banku mogą zostać zaliczone przez podatnika do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne?

Jakie ma obowiązki podatnik uzyskujący dochody z działów specjalnych produkcji rolnej

Ministerstwo Finansów wydało oficjalne stanowisko odnośnie niektórych wątpliwości związanych z zasadami opodatkowaniem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnicy prowadzący takie działy specjalne powinni koniecznie zapoznać się z tym stanowiskiem.

Podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Zasady opodatkowania zysków ze sprzedaży nieruchomości zależą od daty nabycia sprzedawanej nieruchomości. Inaczej opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości nabytej przed 1 stycznia 2007 r., a inaczej nabytej w latach 2007-2008. Żeby było ciekawiej ostatnia nowelizacja ustawy o PIT przyniosła nowe zasady, dotyczące zbywania nieruchomości nabywanych od 1 stycznia 2009 r.

Czy umorzony podatek i odsetki to przychód podatnika

Urząd gminy na mój wniosek umorzył mi częściowo zaległości w podatku od nieruchomości i odsetki. Zastanawiam się teraz, czy przypadkiem nie powinienem wykazać tego umorzenia w moim rocznym PIT. Czy to umorzenie jest moim przychodem podatkowym?

Czy szczepionka przeciw grypie to przychód pracownika

Mój zakład pracy zafundował nam w zeszłym roku szczepienia przeciw grypie. Skorzystałam z tego szczepienia ale teraz nie wiem, czy muszę się z tego rozliczyć z fiskusem? Czy wartość szczepionki jest moim dochodem?

Ile kosztów w PIT-11

W mojej firmie wypłaciłem pracownikom pensje grudniowe w styczniu 2009 r.. Czy w informacjach PIT-11 mam ująć każdemu pracownikowi 11 czy 12 miesięcznych kosztów uzyskania przychodów. Pracownicy przepracowali bowiem w zeszłym roku 12 miesięcy ale wynagrodzeń miesięcznych otrzymali w 2008 tylko 11.

Czy opłaty eksploatacyjne płacone przez najemcę są przychodem wynajmującego

Wynajmuję mieszkanie studentowi. Zawarłem w umowie najmu zasadę, że najemca uiszcza bezpośrednio do moich rąk czynsz za najem, a dodatkowo będzie ponosił zwykłe koszty utrzymania lokalu płacone bezpośrednio do podmiotów świadczących usługi (np. czynsz uiszczany we wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy). Rozliczam się w formie ryczałtu. Czy przychodem osiąganym z najmu jest wyłącznie czynsz, czy także opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę?

Czy jest podatek przy użyczeniu nieruchomości

Jestem właścicielem dwóch nieruchomości. Na pierwszej znajduje się budynek mieszkalny, a na drugiej mała hala produkcyjna. Budynek mieszkalny użyczam bezpłatnie mojemu synowi i synowej. Zaś halę produkcyjną bezpłatnie użytkuje sąsiad, który prowadzi tam swoją małą działalność produkcyjno-uslugową. Do końca 2008 r. musiałem opodatkowywać PIT bezpłatne użyczenie sąsiadowi. Ale użyczenia nieruchomości dla syna i synowej już nie. Słyszałem jednak ostatnio, że przepisy w tym zakresie zmieniły się i że nie trzeba już płacić podatku od bezpłatnego użyczenia, czy to prawda?

Ulgi w PIT dla ryczałtowca

Czy jeżeli płacę ryczałt od przychodów z najmu mam prawo do ulg podatkowych w PIT?

Czy abonament medyczny pracownika podlega opodatkowaniu PIT

Oprócz podstawowego wynagrodzenia za pracę mój pracodawca finansuje mi abonament medyczny (z pakietem rodzinnym – świadczenia dla mojej rodziny). Czy powinienem placić podatek dochodowy od wartości tego abonamentu? Firma nie potrąca mi od tego podatku.

Nie daj się namówić na użyczenie

Czasem wynajmujący próbują namówić najemców na umowę użyczenia zamiast umowy najmu, aby skorzystać na opodatkowaniu. Jednak trzeba wiedzieć, że osoba, która użytkuje nieruchomość bezpłatnie (na mocy użyczenia) musi zapłacić podatek dochodowy od tzw. nieodpłatnego świadczenia.

REKLAMA