reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy rzeczy otrzymane w ramach sprzedaży premiowej podlegają PIT

Czy rzeczy otrzymane w ramach sprzedaży premiowej podlegają PIT

Miesiąc temu kupiliśmy z żoną samochód. W ramach premii otrzymaliśmy składany rower o wartości 1500 zł. Ku naszemu zdziwieniu salon samochodowy nie doliczył za rower symbolicznej złotówki lecz zażyczył sobie 150 zł tytułem podatku. Zapłaciliśmy, ponieważ uznaliśmy, że i tak nie kupimy nowego aluminiowego roweru za 150 zł.Wczoraj żona kupowała w sklepie lodówkę do sklepu zoologicznego, który prowadzi. W ramach premii za wybór określonego modelu otrzymała sokowirówkę. Sprzedawca określił wartość sokowirówki na 200 zł ale kwota do zapłaty widniejąca na fakturze jest równa cenie lodówki. To oznacza, że sklep nie pobrał podatku. Czy żona będzie musiała sama zapłacić? Jeśli tak to w jakim terminie i czy to będzie też 10% wartości sokowirówki?

Ostatnio coraz częściej sprzedawcy różnych towarów zachęcają klientów do zakupów metodą sprzedaży z tzw. gratisami, zwaną inaczej sprzedażą premiową.
Premie w postaci rzeczowej, jak widać na przykładach przytoczonych w pytaniu, mogą rodzić różne skutki podatkowe dla klienta.

Co do zasady zwolnione z opodatkowania są:

• Wygrane w grach i konkursach organizowanych i ogłaszanych w prasie, radiu i telewizji
• Wygrane w konkursach z dziedziny kultury, nauki i sztuki, dziennikarstwa i sportu
• Nagrody w sprzedaży premiowej
jeżeli ich jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł i premia nie dotyczy zakupu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jak z powyższego wynika, żadna z otrzymanych premii nie kwalifikowała się do zwolnienia z opodatkowania. Premia w postaci roweru była zbyt wysoka żeby mogła podlegać zwolnieniu, premia w postaci sokowirówki nie może być zwolniona, ponieważ premiowany zakup jest związany z działalnością gospodarczą prowadzoną przez kupującą.

Dlaczego wiec salon samochodowy pobrał podatek a sprzedawca lodówki nie? Który z nich postąpił prawidłowo? Prawidłowo postąpili obydwaj sprzedawcy.
Salon samochodowy jako płatnik był zobowiązany do pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego 10% zryczałtowanego podatku od wygranych powyżej 760 zł, co też uczynił. Fakt, że zryczałtowany podatek został pobrany przez płatnika oznacza, że klient (podatnik) nie musi już składać dodatkowych deklaracji ani rozliczać przychodu z wygranej w zeznaniu rocznym.

Sprzedawca lodówki nie był zobowiązany do pobrania podatku, ponieważ wystawiał fakturę osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. W tej sytuacji to nie sprzedawca jest płatnikiem podatku lecz nabywca. Kupujący powinien premię równą wartości sokowirówki potraktować jako przychód z działalności gospodarczej i tak ją opodatkować.

Zakładając, że małżonka prowadzi Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów oraz wybrała opodatkowanie dochodu liniowym podatkiem 19%, to premię (jako składnik dochodu z działalności) opodatkuje stawką 19%. Jeśli prowadzona działalność gospodarcza nie przynosi dochodu lecz stratę, małżonka nie płaci podatku, to tym samym premia nie zostanie opodatkowana.

Na marginesie można jeszcze dodać, że gdyby lodówka nie została kupiona w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez żonę, to sprzedawca również nie pobrał by podatku. Wartość otrzymanej gratis sokowirówki to 200 zł, a premie poniżej 760 zł są zwolnione z podatku.

Krystyna J. Ptasińska
doradca podatkowy nr 06349
www.ptasinska.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama