reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Przychody te podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 %, płatnym w terminie 14 dni od dnia dokonani odpłatnego zbycia, czyli dnia podpisania aktu notarialnego, na rachunek urzędu skarbowego właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania zbywcy.

Odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
nabytych przed 31 grudnia 2006 r. podlega opodatkowaniu tylko wtedy, jeżeli zostało dokonane w przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Dodatkowo, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) updof, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych miedzy innymi na:

a) nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b) nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Reasumując: sprzedaż nieruchomości nabytej przed 31 grudnia 2006 podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym płatnym w terminie 14 dniu jeżeli zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat. Jeżeli uzyskane przychody zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe wskazane w ustawie w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2006 r. są one wolne od podatku. Sprzedaż należy wykazać na druku PIT-23, który złożyć należy w terminie 14 dni od dnia dokonania zbycia.

Renata Mikulewicz
Radca prawny / Doradca podatkowy
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl
www.raport.wroclaw.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny, doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama