| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Zasady opodatkowania zbycia nieruchomości nabytych przed dniem 01.01.2007 r.

Do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Przychody te podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 %, płatnym w terminie 14 dni od dnia dokonani odpłatnego zbycia, czyli dnia podpisania aktu notarialnego, na rachunek urzędu skarbowego właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania zbywcy.

Odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
nabytych przed 31 grudnia 2006 r. podlega opodatkowaniu tylko wtedy, jeżeli zostało dokonane w przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Dodatkowo, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) updof, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych miedzy innymi na:

a) nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b) nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Reasumując: sprzedaż nieruchomości nabytej przed 31 grudnia 2006 podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym płatnym w terminie 14 dniu jeżeli zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat. Jeżeli uzyskane przychody zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe wskazane w ustawie w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2006 r. są one wolne od podatku. Sprzedaż należy wykazać na druku PIT-23, który złożyć należy w terminie 14 dni od dnia dokonania zbycia.

Renata Mikulewicz
Radca prawny / Doradca podatkowy
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl
www.raport.wroclaw.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »