Kiedy rozliczyć w PIT wynagrodzenie za usługi zapłacone z góry

REKLAMA
REKLAMA
Niektórzy przedsiębiorcy wystawiają faktury lub uzyskują wynagrodzenie jeszcze przed realizacją usług. Powstaje wtedy pytanie kiedy rozliczyć podatkowo takie zdarzenia.
REKLAMA
Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o VAT należny.
W myśl art. 14 ust. 1c ustawy o PIT za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, uważa się zasadniczo dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień:
1. wystawienia faktury albo
2. uregulowania należności.
Zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy o PIT, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Podstawową zasadą jest więc to, że przychód dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powstaje w dniu wykonania usługi.
Wyjątki od tej zasady:
1. wystawienie faktury dokumentującej dostawę towarów lub usługi przed datą wydania towaru, zbycia prawa lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień wystawienia faktury,
2. uregulowanie należności przed wydaniem towaru, zbyciem prawa lub wykonania usługi albo częściowym wykonaniem usługi – datą powstania przychodu będzie w tym przypadku dzień otrzymania należności.
Warto też zauważyć, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT).
Polecamy: serwis Koszty
Jednak nie zawsze wcześniejsze otrzymanie należności (przed ostatecznym wykonaniem usługi) oznacza zaliczkę lub przedpłatę, która nie powoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. W szczególności otrzymanie całego wynagrodzenia przed wykonaniem usługi (zapłata z góry) nie stanowi przedpłaty ani zaliczki.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA