reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy szczepionka przeciw grypie to przychód pracownika

Czy szczepionka przeciw grypie to przychód pracownika

Mój zakład pracy zafundował nam w zeszłym roku szczepienia przeciw grypie. Skorzystałam z tego szczepienia ale teraz nie wiem, czy muszę się z tego rozliczyć z fiskusem? Czy wartość szczepionki jest moim dochodem?

TAK


Na ogół dobrze wiadomo ile kosztuje pojedyncza szczepionka. Umowa z lecznicą przewiduje ilość szczepionek i wartość pojedynczej szczepionki. Pracodawcy też z reguły sporządzają listę pracowników, którzy poddali się szczepieniu. W takich sytuacjach najczęściej nie ma problemu z przyporządkowaniem konkretnemu pracownikowi świadczenia o dokładnie określonej wartości.


Pracodawcy doliczają takie świadczenia do pozostałych składników wynagrodzenia pracowników i od sumy obliczają zaliczkę na PIT oraz składki ubezpieczeniowe.


Bywają jednak sytuacje, że szczepionki są zawarte w pakiecie usług medycznych, który przysługuje pracownikowi. Tu już powstaje problem jak wyodrębnić z tego pakietu wartość szczepionki, a także, czy może wartość całego takiego pakietu jest przychodem pracownika.


W tej kwestii niejednoznacznie wypowiadało się szereg organów podatkowych a nawet sądów administracyjnych. Wystarczy wskazać sprzeczne wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 625/08 – przeciw opodatkowaniu pakietów medycznych i sygn. akt III SA/Wa 1356/08 – za opodatkowaniem pakietów)


Jednak większość urzędów skarbowych i innych organów podatkowych na czele z Ministrem Finansów uważają, że takie pakiety trzeba doliczać do innych przychodów pracowniczych i opodatkowywać i oskładkowywać jak wynagrodzenie zasadnicze.


Wartość tego pakietu, czy samej szczepionki znajdzie się w łącznej sumie przychodów i pobranych zaliczek zawartych w informacji PIT-11. Oczywiście podatnik nie jest związany danymi wskazanymi w PIT-11 i może wypełnić swój roczny PIT innymi wartościami. Ale akurat w tej kwestii roztropniej będzie nie wyłączać ze swoich przychodów wartości nieodpłatnych pakietów medycznych ani darmowych szczepionek.


Podobna rada dotyczy innych nieodpłatnych świadczeń uzyskanych przez pracowników od pracodawców. Chodzi np. o darmowe karnety sportowe, bilety do kina, teatru, czy inne imprezy.


Warto jednak zauważyć, że w przypadku gdyby takie nieodpłatne świadczenia rzeczowe (do których zaliczyć też trzeba karnety, bilety, bony czy talony) były finansowane przez pracodawcę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to ich wartość do kwoty 380,- zł rocznie jest wolna od podatku dochodowego i pracodawca nie powinien do tej kwoty pobierać zaliczek na PIT.


Podstawa prawna:
ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) z późn. zm.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama