| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

W okresie świąteczno-noworocznym zamierzamy wręczyć pracownikom prezenty okolicznościowe o wartości 250 zł. Wydatek ten zamierzamy sfinansować ze środków obrotowych. Czy od wartości prezentu należy pobrać zaliczkę na podatek, jeśli w tym roku firma nie wypłacała pracownikom świadczeń okolicznościowych w jakiejkolwiek formie?

Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń pieniężnych w naturze, bądź ich ekwiwalenty – bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Z powyższego wynika, iż przychodem ze stosunku pracy nie jest jedynie wynagrodzenie za pracę, ale także inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia, czy też świadczenia częściowo odpłatne.

Może się zdarzyć, że do nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracownika związanych ze stosunkiem pracy zaliczy się również wartość prezentów przydzielanych pracownikom na okoliczność świąt.

Stanie się tak, jeśli pracodawca wręczy pracownikom świąteczno-noworoczne prezenty pokrywając ten wydatek ze środków obrotowych. W konsekwencji, pracownicy zapłacą od tego przysporzenia podatek i to niezależnie od wartości otrzymanego prezentu, a więc pracodawca zmniejszy wypłacone wynagrodzenie o kwotę odpowiadającą wysokości zaliczki na podatek od otrzymanego przez pracownika świadczenia rzeczowego.

Przypomnieć należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym przewidują wprawdzie możliwość zwolnienia z opodatkowania świadczeń o charakterze socjalnym, ale pod pewnymi warunkami, które wykluczają objęcie zwolnieniem podatkowym przysporzeń rzeczowych i materialnych sfinansowanych ze środków obrotowych.

Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania jest uzależnione od spełnienia następujących warunków:

- świadczenie ma charakter rzeczowy lub pieniężny,

- jest sfinansowane ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych,

- wysokość świadczeń nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Prezenty, podobnie jak paczki słodyczy, albo upominki są świadczeniami o charakterze rzeczowym i jako takie mogłyby zostać objęte zwolnieniem od opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ponieważ, jak zaznaczył pracodawca, w bieżącym roku pracowniczy nie otrzymywali żadnych prezentów i świadczeń o charakterze socjalnym, do zwolnienia kwalifikowałyby się wręczone prezenty również ze względu na ich wartość niższą od 380 zł.

Niestety warunkiem zwolnienia jest, aby środki, z których pracodawca finansuje zakup prezentów (np. noworocznych) pochodziły z konta zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (albo funduszy związków zawodowych).

Z regulacji ustawowej wynika, że opisane trzy warunki muszą zostać spełnione łącznie, a więc spełnienie warunku dotyczącego rodzaju świadczenia, jak i jego wartości nie jest wystarczające, jeżeli zakup został sfinalizowany ze środków obrotowych, albo innych niż zgromadzone w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Reasumując: jeśli pracodawca zamierza wypłacać pracownikom świadczenia o charakterze socjalnym (np. wręczać pracownikom, ich dzieciom i rodzinom świadczenia pieniężne albo rzeczowe) warto utworzyć specjalny fundusz pomocowy jakim jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Zasady tworzenia funduszu reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenia z tego funduszu podlegają zwolnieniu z opodatkowania PIT do wartości 380 zł w ciągu roku.

Polecamy: Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

Podstawa prawna:

- art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

- art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK